دومین مناظره یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع فرهنگی- اجتماعی برگزار شد و ۸ نامزد این انتخابات به بیان دیدگاه‌های خود در مورد مسائل فرهنگی- اجتماعی پرداختند و صحبت‌هایی کردند که بیشتر آنها برای من فارسی زبان نامفهوم و در زمانی‌هایی بی‌معنی بود!

با به پایان رسیدن این مناظره ایده‌ای به ذهنم رسید و آن ایجاد ابری از کلید واژه‌های این مناظره به تفکیک هر نامزد و علاوه بر آن کل مناظره بود تا به این صورت حرف حساب هر کدام از نامزدهای را راحت‌تر بتوان فهمید. حاصل این تلاش ۹ عکس شد که در ادامه مطلب می‌توانید هر کدام از آنها را همراه با توضیحی کوتاه در مورد آن عکس مشاهده کنید و بخوانید. اما قبل از آن بد نیست که به چند نکته که در فرآیند ایجاد این عکس‌ها در نظر گرفته‌ام را با شما درمیان بگذاریم:

۱- منبع متن‌های استفاده شده از دو وب‌سایت «عرش نیوز» و مناظره و گفتگو» بوده است: متن کامل سخنان ۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری و بخش دوم مناظره نامزدها آغاز شد

۲- برای ایجاد کلید واژه‌ها به صورت ابر یا همان Tag Cloud از وب‌سایت Tagxedo استفاده کرده‌ام و با وارد کردن متن صحبت‌های هر کدام از نامزده‌ها، تا جایی که توانستم، کلمات بی‌ربط و افعال را به صورت دستی حذف کردم.

۳- به دلیل اینکه موضوع مناظره در مورد فرهنگ و اجتماع بوده است، سه کلید واژه فرهنگ، فرهنگی و اجتماعی را حذف کردم.

۴- اگر از این تصاویر در جاهای دیگر استفاده می‌کنید، لطفا منبع آن را به درستی ذکر کنید زیرا برای این کار حدود یک و نیم روز زمان صرف کرده‌ام.

۵- از هرگونه تحلیل دیگری بر روی این عکس‌ها حمایت می‌کنم و خوشحال می‌شوم که آنها در اینجا منتشر کنم. فراموش نکنید که مواردی که در ادامه می‌خوانید تحلیل‌های ساده‌ای هستند و به دلیل کمبود وقت تنها به نکات کلیدی از نگاه خودم پرداخته‌ام.

۶- آخرین و مهمترین نکته این است که این مطلب یک تحقیق ساده است و برای مشاهده تصاویر در نسخه بزرگتر تنها کافی است بر روی هر کدام از آنها کلیک کنید.

 

چه واژه‌هایی بیشتر بحث شده است؟

کلیدواژه‌های برتر دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع فرهنگی- اجتماعی
براساس تصویر بالا که شامل کل متن مناظره روز گذشته می‌شود و همانگونه که کاملا مشهود است کلمات انقلاب، جامعه، مردم، هنر و کار بسیار استفاده شده‌اند. علاوه بر این سه نکته مهم در این تصویر وجود دارد که بیان آنها از نظر من بسیار مهم است:

۱- تنها نام دو نامزد یعنی عارف و روحانی در این تصویر ظاهر شده است که نشانه دهنده‌ی تمرکز سایر نامزدها برای بحث و گفتگو با آنهاست. به عبارت دیگر ۶ نامزد دیگر در حالی در مناظره حاضر شده‌اند که تنها به نقد و بحث با دو نامزد نزدیک به اصلاح‌طلبان پرداخته‌اند و به دیدگاه‌های سایر نامزدها آنقدرها کاری نداشته‌اند.

۲- با اینکه موضوع این مناظره مربوط به فرهنگ و اجتماع بوده است اما اقتصاد به صورت واضح در این مناظره یکی از موضوعات اصلی بوده است و می‌توان به این نکته اشاره کرد که نامزدهای این دوره به خوبی متوجه شده‌اند که اولویت اول مردم اقتصاد است نه مسائل فرهنگی و اجتماعی.

۳- آخرین نکته هم به ظاهر شدن واژه «ظرفیت» بازمی‌گردد که نشان می‌دهد سعید جلیلی به چه میزان از این واژه در مناظره روز گذشته استفاده کرده است!

سعید جلیلی عشق ظرفیت و فرصت

کلیدواژه‌های سعید جلیلی در مناظره فرهنگی- اجتماعی

اگر از تماشاچیان مناظره روز گذشته باشید، به احتمال زیاد متوجه شده‌اید که سعید جلیلی به سه واژه بسیار علاقه داشت و در هر بخش از صحبت خودش چندین بار آن واژه‌ها را تکرار می‌کرد. با نگاهی به تصویر بالا که کلیدواژه‌های جلیلی در مناظره روز گذشته را نشان می‌دهد، به راحتی می‌توان دو واژه از سه واژه مورد استفاده توسط وی را پیدا کرد: ظرفیت و فرصت.

علاوه بر این با نگاهی به واژه‌های استفاده شده توسط جلیلی به خوبی می‌توان به دغدغه‌های ذهنی وی پی‌برد. به عنوان مثال اشرافیت و انحصار در جامعه از دغدغه‌های مهم وی در مناظره بوده‌اند. علاوه بر این با جستجوی نام نامزدهای دیگر به دو نامزد در سخنان جلیلی می‌رسیم که همواره مخاطب وی بوده‌اند: عارف و روحانی.

محمدباقر قالیباف مرد قدرت

کلیدواژه‌های محمدباقر قالیباف در مناظره فرهنگی- اجتماعی

محمدباقر قالیباف را می‌توان تنها نامزدی در مناظره روز گذشته دانست که از واژه «قدرت» به میزان بسیار زیادی استفاده کرده است. علاوه بر این قالیباف در مناظره روز گذشته علاقه خاصی به دو واژه «دروغگویی» و «فقر» داشته است به گونه‌ای که به این میزان در میان سایر نامزدها مورد استفاده قرار نگرفته است. در نهایت هم باید گفت که قالیباف علاوه بر خطاب دادن خودش در مناظره، محمدرضا عارف و محسن رضایی را به چالش کشیده است.

غلامعلی حداد عادل یعنی حجاب

کلیدواژه‌های غلامعلی حداد عادل در مناظره فرهنگی- اجتماعی

غلامعلی حداد عادل را می‌توان تنها نامزدی در مناظره روز گذشته دانست که بر روی مسئله حجاب تاکید بسیار زیادی کرده است و از جامعه اسلامی و عفیف سخن گفته است. براساس تصویر بالا می‌توان دغدغه‌های حداد عادل به جامعه‌ای اسلامی و اخلاقی همراه با حجاب دانست. علاوه بر این به وضوح می‌توان دید که حداد عادل به ماهواره و فیلم‌ها/سریال‌های پخش شده از طریق آنها حساس است. شاهد این ادعا را هم می‌توان اندازه واژه «ماهواره» و «آنتن» در تصویر بالا دانست.

در نهایت هم باید گفت حداد بیشترین نامزدهایی را که مورد خطاب قرار داده است به ترتیب عارف، روحانی و ولایتی و با فاصله‌ی بسیار زیادی قالیباف بوده است.

علی اکبر ولایتی مرد بدون چهارچوب مشخص

کلیدواژه‌های علی اکبر ولایتی در مناظره فرهنگی- اجتماعی

علی اکبر ولایتی را می‌توان تنها نامزدی نامید که علاقه زیادی به اسم بردن از شخصیت‌های مختلف و معروف مانند امیرکبیر، هانتینگتون، باقرخان، ستارخان و… داشته است. علاوه بر این با نگاهی به تصویر بالا به راحتی می‌توان به این نکته رسید که ولایتی یکی از نامزدهایی بوده است که در مورد همه چیز صحبت کرده است به گونه‌ای که نمی‌توان چهارچوب مشخصی برای صحبت‌های وی پیدا کرد. به عنوان مثال در مناظره دیروز از عاشورا و ورزش صحبت کرده است تا خانواده و دبستان!

با جستجوی نام نامزدهای ریاست جمهوری در تصویر بالا به سه اسم مشخص می‌توان رسید: روحانی، عارف و رضایی. سه نامی که روحانی بیشتر از دیگران در تیردست سخنان ولایتی قرار داشته است.

محسن رضایی به دنبال اقلیت‌های قومی

کلیدواژه‌های محسن رضایی در مناظره فرهنگی- اجتماعی

محسن رضایی را می‌توان تنها نامزدی دانست که از اقوام مختلف ایران مانند بلوچ‌ها در سخنانش یاد کرده است. علاوه بر این وی اقشار مختلف جامعه مانند فرهنگیان، هنرمندان، جوانان، ورزشکاران و… را بارها در سخنان خود آورده است. این دو مورد نشان می‌دهد که وی بیشتر از آنکه بر روی شهرهای بزرگ برای جمع‌آوری رای تمرکز کرده باشد، بر روی شهرهای کوچک  و اقشار مختلف جامعه که به لابی‌های مختلف وصل نیستند تمرکز کرده است. شاید این نکته نیز جالب به نظر برسد که رضایی از معدود نامزدهایی بود که است که از واژه «دیکتاتوری» در سخنانش استفاده کرده است.

در نهایت هم باید گفت که مخاطب اصلی رضایی در مناظره روز گذشته حسن روحانی بوده است.

محمدرضا عارف به دنبال دانشجو و دانشگاه

کلیدواژه‌های محمدرضا عارف در مناظره فرهنگی- اجتماعی

محمدرضا عارف را می‌توان نامزدی دانست که دغدغه اصلی‌اش در مناظره دیروز جوانان و دانشگاه بوده است و این ادعا را به وضوح می‌توان در تصویر بالا مشاهده کرد به گونه‌ای که چهار واژه دانشگاه، جوانان، دانشجو و دانشجویان به خوبی قابل مشاهده هستند. علاوه بر این، ظهور واژه شهرداری در کلیدواژه‌های مربوط به عارف این نکته را نشان می‌دهد که مخاطب وی علاوه بر روحانی و جلیلی، قالیباف نیز بوده است.

به طور کلی با نگاهی کلی به آنچه در بالا دید می‌شود می‌توان به این نکته رسید که هدف عارف در انتخابات پیش رو قشر تحصیل کرده و دانشگاهی است.

حسن روحانی، روشنفکرترین نامزد

کلیدواژه‌های حسن روحانی در مناظره فرهنگی- اجتماعی

حسن روحانی را می‌توان روشنفکرترین نامزد در میان نامزدهای این دوره از ریاست جمهوری دانست چون با نگاهی به تصویر بالا آنچه که مشهود است آن است که دغدغه حسن روحانی حقوق شهروندی، دانشجویان و دانشگاه است. علاوه بر این روحانی را می‌توان تنها کسی دانست که بیشتر از آنکه با دیگر نامزدهای وارد بحث شود، به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته است و تنها کسی که او چندین بار به صورت مستقیم مورد خطاب قرار داده است، جلیلی بوده است.

سید محمد غرضی، معلم تاریخ

کلیدواژه‌های سید محمد غرضی در مناظره فرهنگی- اجتماعی

سید محمد غرضی را می‌توان نامزدی نامید که بیشتر از آنکه در مورد سوالات نظر خود را بیان کند، به مسائل تاریخی می‌پرداخته است و تصویر بالا این ادعا را به صورت کاملا شفاف ثابت می‌کند. به عنوان مثال غرضی تنها کسی است که بارها از محمدرضا شاه، مشروطه و حتی خود واژه تاریخ استفاده کرده است. علاوه بر این ظاهر شدن واژه «تزریقی» نیز خود نکته جالبی است که میزان علاقه وی به این واژه را به خوبی نشان می‌دهد.

در نهایت هم باید گفت که مخاطبان اصلی غرضی در مناظره روز گذشته رضایی و روحانی بوده‌اند.

نکته پایانی

همانگونه که در ابتدا بیان کردم، به دلیل کمبود وقت تنها به تحلیلی ساده‌ای پرداخته‌ام و اگر وقت بیشتری داشتم به مقایسه عکس‌ها با یکدیگر می‌پرداختیم که نتایج جالبی را به دنبال داشت. به عنوان مثال بر خلاف حداد عادل که بیشتر سخنانش حول و حوش حجاب می‌چرخیده است، غرضی آنقدرها به مسئله حجاب اهمیت نداده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)