اجرای ۱۸ حکم اعدام ظرف ۱۴ روز در ایران

براساس اخبار دریافتی کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از زندانها و منابع مطلع و اخبار منتشر شده در رسانه های حکومتی که به ثبت رسیده است، طی ۱۴ روز اول دی ماه ۹۹ در زندانهای شهرهای مختلف ایران، ۱۸زندانی به دار آویخته شده و اعدام شده اند.

۹ زندانی در هفته اول دی ماه و ۹ زندانی دیگر در هفته دوم اعدام شده اند.

اعدامها در زندانهای زاهدان، قم، سنندج، لاکان رشت، وکیل آباد مشهد، سپیدار و رجایی شهر انجام شده است.

در میان زندانیان اعدام شده، یک زن زندانی به نام زینب خدامرادی به چشم می خورد که در زندان سنندج اعدام شد. همچنین یک کودک مجرم به نام محمدحسن رضایی نیز برغم همه هشدارهای ارگانهای حقوق بشری مانند عفو، در زندان لاکان رشت به دار کشیده شد.

گفتنی است که از ابتدای سال جاری تاکنون در ایران که بالاترین نرخ اعدام به نسبت جمعیت را دارد، تعداد ۲۱۲ زندانی اعدام شده اند.

اجرای ۱۸ حکم اعدام ظرف ۱۴ روز در ایران ۲۱۲ اعدام از ابتدای سال ۱۳۹۹

در میان زندانیان اعدام شده ۷ زندانی سیاسی و عقیدتی سیاسی به چشم میخورند از جمله: حمید میربلوچ زهی  حمید راست بالا، کجیر سعادت جهانی، محمدعلی آرایش، الیاس قلندرزهی، امید محمود زهی، حسن دهواری.

اجرای ۱۸ حکم اعدام ظرف ۱۴ روز در ایرانزندانیان سیاسی و عقیدتی سیاسی

بسیاری از این اعدامها بصورت شتابزده و غیر قانونی بوده است؛ از جمله اعدام حمید راست بالا، کجیر سعادت و محمدعلی آرایش بدون اطلاع به خانواده زندانیان و دادن آخرین ملاقات و حتی بدون اطلاع وکیل صورت گرفته است.

در مورد دیگر اعدام احکام اعدام حسن دهواری و الیاس قلندرزهی در حالی اجرا شد که روز گذشته محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع این دو زندانی با اشاره به وجود اشکالات قضایی در روند دادرسی و حکم صادر شده، از ثبت درخواست اعاده دادرسی در دبیرخانه دیوان عالی کشور برای این دو زندانی خبر داد و خواهان توقف اجرای عجولانه حکم اعدام آنان شده بود. ساعاتی پس از اعدام آنها وکیل آنها از پذیرش درخواست اعاده دادرسی و تعیین شعبه برای این زندانیان اعدام شده، خبر داد.

همچنین اعدام محمدحسن رضایی که در زمان دستگیری ۱۶ساله بوده، در حالی اجرا شد که بسیاری ارگانهای بین المللی خواستار توقف این حکم بودند و آنرا نقض حقوق بشر می دانستند.

یادآوری می کنیم که روز چهارشنبه ۲۸آبان ۹۹ شصت و هفتمین قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۷۹ رای موافق ۳۲ رای مخالف و ۶۴ رای ممتنع به تصویب رسید.

در این قطعنامه به نقض اولیه حقوق بشر و آزادیهای اساسی در ایران، همچنین آمار بالای اعدامها بخصوص اعدام نوجوانان اشاره شد.

در این قطعنامه همچنین شکنجه و رفتار ضدانسانی در زندانها محکوم شده و خواستار آزادی بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در دیماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸ شده است.

قطعنامه از حکومت ایران میخواهد تا به استفاده از زور، بازداشتهای خودسرانه، شکنجه و سایر بدرفتاریهای ضدانسانی و تحقیر آمیز و یا مجازات معترضانی که در اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شده اند پایان دهد.

قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی از رژیم ایران خواست که به مجازات اعدام پایان دهد و کسانی را که تنها بخاطر شرکت در اعتراضات بازداشت شده اند آزاد کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید

https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)