در طی سال‌های گذشته محبوبیت وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دوست‌یابی به شدت افزایش یافته است. در واقع این اپلیکیشن‌ها راه آسان و نوینی برای ملاقات افراد با یکدیگر ایجاد کرده است.

اما این راحتی، مشکلات زیادی، به خصوص در زمینه امنیت، به همراه داشته است. افرادی که از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند ممکن است به کلاهبرداری، آزار و اذیت و … گرفتار شوند. علاوه بر این، در ملاقات‌های حضوری با دوستان آنلاین، احتمال بروز آسیب‌های فیزیکی، مثل سوءاستفاده جنسی، ضرب و شتم و … هم وجود دارد.

حفظ امنیت در حین استفاده از این اپلیکیشن‌ها به دلیل وجود خطرات احتمالی (در برخی اوقات بسیار خطرناک) امری حیاتی است. برای درک ساده‌تر این موضوع باید این خطرات به صورت ساده و شفاف بیان شوند. تنها در این صورت فرد می‌تواند اهمیت موضوع را به طور کامل درک کرده و در نتیجه آن، نکات امنیتی پیش‌گیرانه را رعایت کند.

حقایقی در مورد اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های دوست‌یابی:

افزایش محبوبیت دوست‌یابی اینترنتی:

طبق تحقیقات صورت گرفته، ۴۰ میلیون آمریکایی از اپلیکیشن‌های دوست‌یابی استفاده می‌کنند. ۲۷% از این جمعیت را جوانان تشکیل می‌دهند. این میزان ۱۰% نسبت به سال ۲۰۱۳ رشد داشته است.

محققان عقیده دارند علت این افزایش محبوبیت، ورود اپلیکیشن‌های دوست‌یابی به تلفن‌های هوشمند است.

از بین رفتن دید منفی نسبت به دوست‌یابی اینترنی:

زمانی که سازمان پیو برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ در موضوع دوست‌یابی اینترنتی تحقیق کرد، اغلب آمریکایی‌ها علاقه ای به این روش نداشتند و آن را یکی از روشهای متفرقه و کم کاربرد برای دوست‌یابی می‌دانستند. اما در تحقیقات اخیر این سازمان تقریبا نیمی از شهروندان آمریکایی اعلام کردند که در اطرافیان خود کسانی را دارند که از این اپلیکیشن‌‌ها استفاده می‌کنند یا با نامزدشان از این طریق آشنا شده‌اند. با این وجود هنوز ۲۳% از آمریکایی‌ها بر این باورند که کاربران این اپلیکیشن‌ها، بی‌عرضه هستند.

معمولا افرادی که از اپلیکیشن‌های دوست‌یابی استفاده می‌کنند، دروغ می‌گویند:

بسیاری این نتیجه رسیده‌اند که افرادی در حین ایجاد پروفایلشان، چندان صادقانه عمل نمی‌کنند. تقریبا ۵۳% از شهروندان آمریکایی اعلام کردند که در ایجاد پروفایل خود، دروغ‌های مصلحتی بسیار کم ارزشی گفته‌اند تا بتوانند مخاطبان زیادی به خودشان جلب کنند.

برای مثال زنان تمایل دارند عکس‌های جوان‌تر خود را منتشر کرده و خودشان را لاغر‌تر معرفی کنند. مردان هم در مورد وضعیت شغلی خود دروغ می‌گویند تا خودشان را موفق‌تر از موقعیت فعلی خود نشان دهند.

برخی از کاربران فکر می‌کنند که همه برای سکس وارد این اپلیکیشن شده‌اند:

در تحقیقات به عمل آمده مشخص شده که بسیاری از مردان عقیده دارند، کاربران زن استفاده کننده از اپلیکیشن‌های دوست‌یابی، فقط به دنبال رابطه جنسی هستند. اما مطالعات بر روی زنان عکس این موضوع را ثابت کرده‌است. برای نمونه، زنانی که از اپلیکیشن Tinder استفاده می‌کنند بیشتر به دنبال شریک زندگی مناسب هستند تا رابطه جنسی کوتاه مدت. این در حالی است که اپلیکیشن Tinder بیشتر به خاطر پیدا کردن شریک جنسی معروف شده‌است. بنا بر تحقیقات به عمل آمده، ۶۰% کاربران زن این اپلیکیشن به هیچ عنوان قصد پیدا کردن شریک جنسی ندارند.

بر اساس آمارها، روابط آنلاین پر دوام نیستند:

طبق تحقیقاتی که دانشگاه دولتی میشیگان انجام داده‌، احتمال شکست روابط آنلاین، ۳۰% نسبت به روابط رو در رو (حداقل در اولین ملاقات)، بیشتر است. این موضوع در مورد افرادی که با فردی که در فضای مجازی با او ملاقات کرده و رابطه آنها به ازدواج رسیده بسیار دلسرد کننده تر است. آمار طلاق در بین این زوج‌ها، ۳ برابر زوج‌های دیگر است.

تاثیر دوست‌یابی آنلاین بر روی اخلاقیات انسانی:

به گفته انجمن علوم روانشناسی، برای بسیاری از کاربران، دوست‌یابی اینترنتی با خرید چندان تفاوتی ندارد. آنها بین هزاران عکس می‌چرخند و به دنبال شریک ایده‌آل خود هستند. ممکن است در این بین فردی وجود داشت که در صورت ملاقات رو در رو به این سادگی او را کنار نمی‌زد. این تعدد گزینه‌ها و انتخاب‌ها باعث شده که افراد در انتخاب شریک زندگی خود، به شدت مشکل پسند تر شوند.

برخی افراد عشق زندگی خود را در اپلیکیشن‌های آنلاین ملاقات می‌کنند:

طبق تحقیقات سازمان مغز آماری، ۲۰% از روابط متعهدانه در فضای مجازی شکل می‌گیرد. در تحقیقات دیگری که توسط سازمان پیو صورت گرفته، ۶۶% از افرادی که در فضای مجازی با هم آشنا می‌شوند، حداقل یکبار قرار ملاقات حضوری داشته‌اند. این نشان می‌دهد که احتمال ملاقات حضوری دوستی‌های آنلاین، روند رو به رشدی داشته است.

در مقالات بعدی به نحوه انتخاب اپلیکیشن مناسب و نکات امنیتی در حین استفاده از آنها اشاره خواهیم کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)