انتخابات پر تنش و نفسگير آمريكا به نتيجه نهايي رسيد و نفس ها از سينه ها به آرامي رها شدند..

امروز شمارش نهايي ايالت هاي آريزونا ، جورجيا و كاروليناي شمالي به پايان رسيد و ايالت هاي اريزونا پس از ٤٥ سال و جورجيا پس از ٢٢ سال از رنگ قرمز به رنگ آبي و از سبد جمهوريخواهان به سبد دموكرات ها پيوستيد و كاروليناي شمالي همچنان در صف جمهوريخواهان ماند. مجموع راي الكترال آقاي جو بايدن را به ٣٠٦ و مجموع آرا الكترال آقاي رئيس جمهور ترامپ را به ٢٣٢متوقف كردند و سوت پايان اين مسابقه نفسگير به صدا در آمد . نتيجه درست به همان نسبت ٤ سال پيش پيروزي ترامپ بر هيلاري كلينتون بود.( خط پيروزي، رسيدن ، ٢٧٠راي الكترال است ) .

نزديك به ١٦٢ مليون آمريكايي در انتخابات امسال شركت كرده اند بالاترين رقمي كه تا حال در تاريخ انتخابات آمريكا ثبت شده است و جمع آراي آقاي بايدن حدود ٥/٥ مليون بيشتر از مجموع آراء كلي رئيس جمهور ترامپ است . تنها انتخابات دو سناتور از ايالت جورجيا به دور دوم يعني ١٥ ژانويه كشيده شده و احتمال پيروزي سناتور هاي دموكرات هم بالاست . اگر اين دو سناتور بتوانند رقباي جمهوريخواه ايالت را پشت سر بگذارند ، سناي آمريكا ٥٠- ٥٠ خواهد شد و معاون رئيس جمهور مي تواند اين نسبت مساوي را به نفع دموكرات ها سنگين كند.

آقاي رئيس جمهور هنوز نتيجه انتخابات را نپذيرفته و امكانات قانوني واداري را براي تيّم آقاي بايدن فراهم نمي كند و با طرح شكايت هاي بيشمار ي در دادگاه هاي ايالت هاي مختلف ، مدعي تخلف و تقلب در انتخابات شده است . تا پايان امروز جمعه ٢٣ آبان ، ٩٠ در صد اين شكايت ها در دادگاههاي ايالتي در ميشيگان ، پنسيلوانيا ، جورجيا و آريزونا و يوتا نتوانسته اند قاضي هاي ايالتي را قانع كنند و مداركي دادگاه پسند ارايه دهند.

سازمان هاي امنيتي و سايبري هم جمعا. راي داده اند كه انتخابات بسيار سالم برگزارشده و تقلب و تخلف معني داري كشف نشده اند و بر صحت انتخابات صحه گذاشته اند . همزمان ١٦ مديركل دادگستري از ١٦ ايالت در نامه اي به ويليام بار ، وزير دادگستري اعلام كردند كه در هيچكدام از اين ايالت ها تقلب و يا تخلفي صورت نگرفته و نتيجه انتخابات كاملا معتبر هستند. بعضی از این مدیران ارشد ایالتی از جمهوریخواهان هستند.

آقاي رئيس جمهور پس از ٨ روز سكوت و امتناع از قبول شكست ، امروز عصر در محوطه بيروني كاخ سفيد (rose garden )در جمع خبر نگاران ظاهر شد و فقط در مورد نزديك شدن توليد واكسن ضد كرونا صحبت كرد . قيافه اش خسته و فرسوده بود او از مسئولين كمپاني هاي داروساز ي آلماني و آمريكايي( فايزر و… )خواست تا در مورد واكسن كرونا صحبت كنند و خودش بر خلاف معمول جلسه را اداره نمي كرد . به نظر مي رسيد كه در حالت كيش و مات قرار گرفته و از مرحله انكار واقعيت (denial) به مرحله خستگي و فرسودگي و نااميدي( hopelessness) رسيده است وهنوز به مرحله قبول واقعيت نرسيده است . در اين جلسه ، رئيس جمهور ترامپ به هيچ پرسش خبرنگاران پاسخ نداد .

آقاي رئيس جمهور در بيرون نشان مي دهد كه شخصيتي بسيار قوي و شكست نا پذير و داراي ego يا ( من) بزرگي است ولي ترس عجيب ايشان از قبول شكست و عدم شجاعت از روبرو شدن با واقعيت موجود ، عكس آن را نشان مي دهد . نشان مي دهد كه شخصيت دروني و نهاني دانولد ترامپ بسيار شكننده و ترسان ازشكست و دفاعي است . همان طور كه در مقاله دو هفته پيش گفته بودم ، آقاي رييس جمهور ترامپ بر سر دوراهي مرگ وزندگي قرار گرفته است !

ايشان نشان داده اند كه شكست از جو بايدن را نخواهد توانست بپذيرد و پيش بيني مي شود كه در دو ماه مانده در كاخ سفيد ، با بحران هاي دروني و رواني بزرگي روبرو خواهد شد،

كه كاملا برايش جديد ، ناشناخته و غيرقابل باور خواهند بود و از اينجهت تضاد غرور و شرمساري ، جدال مرگ وزندگي را برايش رقم خواهد زد .

گرچه تعدادي از نمايندگان و سناتور هاي جمهوريخواه ، آرام آرام از ايشان فاصله مي گيرند و به جوبايدن رئيس جمهور انتخابي ، اقبال نشان مي دهند، اما اين اقبال ها هنوز كافي و تعيين كننده نشده اندو چند روز ديگر وقت لازم است .

فردا شنبه تمام گروه هاي طرفدار رئيس جمهور ترامپ از جمله proud boys يا جوانان مغرور و گرو ه هاي سفيد پوستان راستگرا در چندين شهربزرگ از جمله واشنگتن دي سي دست باعتراض و تظاهرات مي زنند و پليس ايالتي و فدرال از آنان خواسته كه از حمل اسلحه خودداري كنند وگرنه دستگير خواهند شد.

چند روز ديگر لازم است تا آبها آز آسیاب بیفتد و وضعيت روشن تر بشود .

 

اشكبوس طالبي – روان شناس مقيم مريلند

٢٣ آبان ٩٩

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)