در بخش اول مقاله، نویسنده و روزنامه نگار معروف Daniel Bergner در کتاب جدیدش « زنان چه می خواهند؟ نگاهی علمی به امیال زنان» تلاش کرد تا فرضیه جدیدی را در برابر مردان و زنان قرار دهد. بر طبق روال همیشگی صحبت از این است که مردان به لحاظ طبیعی تنوع طلب هستند و زندگی تک همسری برای آنها ساخته نشده است و این زنان هستند که به دلیل محدودیت های فیزیکی در تکاپوی یک رابطه دراز مدت با یک شریک ثابت هستند.

از دید آقای Bergner  و به پشتوانه تحقیقات بسیاری که در کتاب خود فراهم کرده است همه مبادلات و قوانین جنسی بین زنان و مردان با آمدن قرص پیشگیری از بارداری در هم می ریزد. به اعتقاد او از نیم قرن پیش، زنان با پیدایش قرص های ضد بارداری قادر گشتند  فعالیت جنسی را از تولید مثل تفکیک دهند و این امکان را بیابند تا از مسیر تعیین شده تکامل فیزیکی فاصله بگیرند.

امکان عوض شدن وظیفه طبیعی زنان به عنوان انسان های « بچه ساز» و شکل گیری وسایل کنترل تولید فرزند، برای زنان این امید را فراهم ساخت که سرنوشت جدیدی را برای خود رقم بزنند. از ان به بعد همانطور که در دهه پر شر و شور ۶۰  قرن بیستم همه شاهد آن بودیم زنان نقش تعیین کننده جدیدی را برای فعالیت جنسی خود ایجاد کردند.

زنان توانستند به یک تعریف و تجربه جنسی دست یابند که قبل از آن به دلیل محدودیت های فیزیکی نمی توانستند جامه عمل بپوشانند. از همان موقع بود که میدان دادن به امیال جنسی و یافتن وسایل و داروهایی که فرصت های بیشتری برای ارضای غرائز جنسی زنان فراهم می اوردهیبت و وسعت جدیدی به خود گرفت.

همزمان با مصرف قرص های ضد بارداری، داروهایی برای پیامدهای ناشی از خوردن قرص های ضد حاملگی نظیر پایین آمدن میل جنسی، افسردگی و hypoactive sexual-desire disorder ساخته شد. در این میان، تحقیقات بالینی و آزمایشات کلینیکی زیادی در طی سال های اخیر صورت گرفت که نشان می دهد بخشی از دلزدگی زنان به خاطر تنوع طلبی جنسی شان است.

نتیجه گیری های جدید این فرضیه را نیز توسعه می بخشد که زنان بعد از چهار سال اول زندگی مشترک، از علاقه شان نسبت به شریک جنسی خویش به شکل قابل توجهی کاسته می شود. به عبارتی دیگر ثابت شده است که ناهنجاری hyperactive sexual-desire disorder  و یا سردی جنسی به همسر یا شریک زندگی، در زنان بیشتر از مردان است.

جدای از اینکه مردان یا زنان، کدام شان مشکل ساز بودن زندگی تک همسری را بیشتر حس می کنند باید اذعان کرد که البته ماجرای حفظ شور و شعف جنسی محدود به این  ماجراها نیست. مثلا در تحقیقات تیم هامبورگی مشاهده شده است زنانی که از شریک خود دور هستند رابطه زناشوییی طولانی تر و پر کشش تری را با شریک ثابت خود دارند. Esther Perel  مشاور زناشویی و نویسنده کتاب Mating in Captivity  معتقد است که زوجها عشق را با در کنار هم بودن اشتباه می گیرند. او باور دارد که فاصله گرفتن از شریک زندگی بر تمایل جنسی هر دو خواهد افزود.

محقق روانشناس در دانشگاه هامبورک Dietrich Klusmann  در بررسی زندگی زوج هایی که بر اساس تعهد زناشویی طولانی مدت با هم به سر می برند نشان داده است که این زنان هستند که میل جنسی شان به شریکان زندگی، سریع تر و شدیدتر از مردان کاهش می یابد.

یکی از صاحب نظران «روانکاوی زناشویی» دکتر Stephen A. Mitchell معتقد است که زندگی طولانی مدت  با یک شریک ایده ال، بسیار تشویش برانگیز است چون خظر و نگرانی برای از دست دادن زوج مورد دلخواه همواره وجود دارد. او در ضمن باور دارد که انرژی عاطفی که در یک رابطه درازمدت صرف می شود به خودی خود زمینه ساز یک رابطه خوب و بلندمدت را نیز مطبوع و  ممکن می سازد.

به هر حال قرص ضد بارداری زمینه های جدیدتر برای درک امیال زنان را فراهم کرد. زنان و مردان با قرار دادن خود در موقعیت جدید و تقریبا برابر، می توانند شیوه ها و راه حل های جدیدتر و صادقانه تر برای داشتن رابطه جنسی دراز مدت را برای خود فراهم کنند

آمدن قرص هایی چون Lybridos  با طعم نعناع  و رها شدن هورمون تستاسترونِ درون قرص، می تواند منجر به افزایش مقدار دوپومین در بدن زنان گردد. اتفاق شیمیایی که برای مدت کوتاهی، عطشِ لذت جنسی را در زنان بیشتر می کند. قرص فوق در حال حاضر در محله نهایی پذیرش اداره داروسازی دولت امریکا است و هنوز در مرحله تشخیص سلامت و تاثیرات احتمالا منفی بر روی بدن  افراد را طی می کند.

relational psychoanalysis

Daniel Bergner – Unexcited? There May Be a Pill for That

http://www.nytimes.com/2013/05/26/magazine/unexcited-there-may-be-a-pill-for-that.html?pagewanted=2&_r=0&ref=magazine

Evette Dionne – Newsflash: Women are Less Monogamous than Men

http://www.clutchmagonline.com/2013/05/newsflash-women-are-less-monogamous-than-men/

Daniel Bergner’s interesting findings on women’s sex desire   http://post.jagran.com/daniel-bergners-interesting-findings-on-womens-sex-desire-1368528956#sthash.9DgWBtyi.dpuf

What Do Women Want?: Adventures in the Science of Female Desire

http://www.amazon.ca/What-Do-Women-Want-Adventures/dp/0061906085

Photo credit : Jake Chessum for The New York Times

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com