دکتر محمدرضا عارف که به استان مازنداران سفر کرده است پیش از ظهر جمعه در دیدار با فعالان دانشجویی این استان در سالن اجتماعات هتل سالاردره ساری، با بیان اینکه‌ دانشجویان، آینده‌سازان و سرمایه‌های معنوی کشور هستند،خاطرنشان کرد:در فرهنگ علمی ما، دانشجو به معنای فردی در جست‌و جوی واقعیت‌ها و حقایق علمی است و در همه پیشرفت‌های علمی، مدیون تلاش دانشجویان هستیم.
عارف با بیان اینکه در فرهنگ سیاسی ما، دانشجو مترادف با پرسشگری، حضور در صحنه، آرمان‌خواهی، ظلم‌ستیزی و … است، تصریح کرد: نقش دانشجو در شش دهه اخیر در فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بسیار پررنگ است.
وی با تاکید بر اینکه بالاترین امتیاز را در هشت سال دفاع مقدس به دانشجویان می‌دهم، گفت: سرداران و فرمانداران ارشد جبهه‌های ما از دانشجویان بودند و این توانایی و ظرفیت ما است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد:‌ در شرایطی صحبت می‌کنیم که نسبت به جایگاه دانشجو در کشور، احساس خطر می‌شود و جایگاهی که دانشجو باید داشته باشد اکنون عملا در وضعیت بلاتکلیفی و بی‌انگیزگی به سر می‌برد
وی با بیان اینکه بخشی از فضای حاکم بر وضعیت دانشجویان، از سال ۸۸ به بعد بوده است،گفت:دانشجویان به واسطه حضور در انتخابات سال ۸۸ هزینه‌هایی را متحمل شده اند و آنها را ستاره دار کردند در حالیکه هم باید بخاطر احساس وظیفه ای که دانشجویان برای حضور در صحنه انتخابات داشته اند مورد تشویق قرار بگیرند و هم بخاطر ستاره دار کردن از آنها عذرحواهی کرد.
عارف تاکید کرد: می‌توان این نوید را داد که با یک حرکت جهشی و نگاه امید به آینده،  این وضع را اصلاح کرد.
وی با بیان اینکه باید برای اصلاح این وضعیت تلاش داشته باشیم، انتخابات را بهترین فرصت برای اصلاح این شرایط دانست و اظهار داشت:در شرایطی قرار داریم که با وجود دستاوردهای ارزنده و پشتوانه قوی مردمی، در زمینه‌های مختلف، مشکلاتی داریم.
معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه گرانی وضعیت کمرشکنی برای توده های ضعیف و حتی قشر متوسط مردم به وجود آورده است، اظهار داشت:‌ در همه بخش‌ها با مسائلی مواجه هستیم و قشر نخبه باید به میدان آمده و مردم را آگاه کند تا به چه کسی رای دهند.
عارف با تاکید بر اینکه قطار انقلاب باید در ریل اصلی خود قرار گیرد،خاطرنشان کرد:انتظار ما این است که دانشجویان با توجه به سهم بسیار بالایی که در میان قشر نخبه دارند، در انتخابات سال ۹۲ حماسه بیافرینند.
عارف با اشاره به اینکه نقد و تحلیل گذشته، برای آینده واجب است، تصریح کرد:‌ اگر در گذشته هزینه‌هایی برای حضور پرداخت کردیم، این هزینه‌ها نباید بهانه‌ای بر حضور نیافتن باشد.
وی با بیان اینکه بدون پرداخت هزینه، هیچ‌ کاری نمی‌توان انجام داد، افزود:‌ البته انتظار می‌رود مسئولان ، مراقبت کنند که هزینه یک گروه یا باند به قشر نخبه وارد نشود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه اگر جایی با بی‌مهری مواجه شدیم نباید تاثیری در تصمیم‌گیری ما داشته باشد، خاطرنشان کرد:‌ دانشجویان در گذشته هزینه‌های زیادی متحمل شدند و تحمیل این هزینه به دانشجویان، جفا در حق کشور است.
وی با بیان اینکه باید تشکل‌های واقعی دانشجویی در دانشگاه‌ها فعال باشند، گفت:‌ فعالیت سیاسی دانشجویان در دانشگاه ها را یک ارزش می‌دانم چراکه ما حق نداریم به دانشجو دیکته کنیم که چگونه فکر و فعالیت سیاسی داشته باشد.
عارف با اشاره به اینکه از تجربیات گذشته درس بگیریم، اظهار داشت: در دهه چهارم انقلاب، حق آزمون و خطا نداریم و نباید افراد بی تجربه سکان اداره کشور را بر عهده بگیرند.
وی با بیان اینکه اگر شرایط، شرایط ویژه‌ای نبود شاید بهتر بود که میدان را به جوان‌ترها واگذار کنیم،خاطرنشان کرد:شعار ما در انتخابات “امید” است، امری که احساس می‌کنیم داروی دست یافتنی است.
عارف ریشه گرفتاری‌های کشور را بی‌توجهی به عقلانیت دانست و تاکید کرد:مهم‌ترین مسئله مردم در حال حاضر موضوع معیشت، گرانی و نرخ بالای بی‌کاری است، و این مسائل، باید در اولویت‌ کاری رئیس جمهور آینده قرار بگیرد.
عارف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه انتخابات را یک بازی برد- برد می‌دانیم، افزود: اگر برنده نشدیم هم باید احساس برد داشته باشیم چراکه بعد از انتخابات باید در فضای دوستانه، کشور اداره شود.
وی در ادامه این مراسم به پرسشهای متعدد دانشجویان پاسخ گفت.
عارف درپاسخ به سوالی در خصوص حصر آقایان موسوی و کروبی و زندانیان سیاسی با بیان اینکه این سوال اکنون ذهن بسیاری از دانشجویان و فعالان سیاسی را به خود مشغول کرده است گفت: حل این مشکل که به مانند استخوان لای زخم است با حضور پررنگ و مشارکت حداکثری میسر است و اگر یک انتخابات پرشور با نتیجه مطلوب انجام شود این مسائل به طور طبیعی بعد از انتخابات، قابل پیگیری و حل است.
وی تاکید کرد:بخشی از حماسه سیاسی با رفع حصر آبرومندانه شکل می گیرد.کسانی  که در حصر و زندان هستند با شناختی که ما از آنها داریم انگیزه ای جز خدمت و وفاداری به انقلاب، نداشته اند.
معاون اول دولت اصلاحات همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص تعریف اصلاحات، اظهار داشت: اصلاحات را حرکت منطقی در چارچوب قانون می دانم و از دوم خرداد سال ۷۶ هم این مسیر را دنبال کردیم.
عارف با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبی را هم در روش و هم در منش می‌دانیم، گفت: رفتار اصلاح‌طلب نباید هنجارشکن باشد، هنجارشکنی جواب نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه اختلاف نظر در هر ۲ جریان حاکم کشور وجود دارد و باید این را بپذیریم، تصریح کرد: در هر گروه، تندروهایی وجود داشتند که باعث ضربه زدن به جریان متبوع خود شدند.
عارف با بیان اینکه اگر دانشجو در گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته، نباید این موضوع را به پای کلیت نظام بگذاریم و اینها مربوط به سلایق افراد است از تعطیلی کلاسهای درس دانشجویان در ایام انتخابات انتقاد کرد و گفت: هیچ توجیهی ندارد که زمان انتخابات، کلاسهای درس دانشجویان را تعطیل کنند.
وی همچنین در رابطه با اجماع اصلاح‌طلبان که مورد سوال یکی از دانشجویان بود با اشاره به اینکه تاخیر در تصمیم‌گیری جبهه اصلاحات یکی از مشکلات ماست، تصریح کرد: در انتخابات سال ۸۴ به دلیل به اجماع نرسیدن جریان اصلاحات، این جریان ضربه خورد.
معاون اول دولت اصلاحات با اشاره به اینکه جمع کردن یک جبهه و به اجماع رساندن آن، کار آسانی نیست، اظهار داشت: البته این موضوع برای ما همیشه آرزو است.انتظار ما بر این است که جریان اصلاح‌طلبی با محوریت آقای خاتمی به اجماع برسند.
وی  در رابطه با مشکلات سیاست خارجی و حل این مشکلات به ویژه رابطه با آمریکا، خاطرنشان کرد: رویکرد ما در روابط خارجی باید تامین منافع و امنیت ملی در چهارچوب قانون اساسی است.
عارف با اشاره به اینکه اگر اسرائیل را کنار بگذاریم با هیچ کشوری منع مذاکره نداریم، گفت: از موضع ضعف، نمی‌توان مذاکره کرد،  و اکنون ما در مقابل آمریکا، در موضع ضعف قرار داریم.
وی با اشاره به اینکه در مذاکره موظف به حفظ منافع ملی هستیم اما نمی‌توان حقوق مشروع طرف دیگر را در نظر نگرفت، افزود: توهم رهبری دنیا و اینکه همه باید حرف ما را قبول کنند، ما را گرفتار کرده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حضور ما باید در مجامع بین‌المللی پررنگ و موثر باشد، تصریح کرد: متاسفانه بین کشورهای منطقه هم وضعیت خوبی نداریم و حتی برخی شیخ‌نشین‌ها هم برای ما شاخ و شانه می‌کشند.
وی با اشاره به اینکه باید از ایران، یک صدا شنیده شود، گفت: اکنون از ایران در هر مسئله ای، صداهای مختلفی در دنیا شنیده می‌شود.

عارف در رابطه با واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و رفع مشکل بی‌کاری دانش‌آموختگان رشته‌های کشاورزی، گفت: اگر همان برنامه‌ای که در برنامه سوم اصلاحات تدوین کردیم را ادامه دهیم، کشاورزی باید در اولویت قرار گیرد.
وی با بیان اینکه نمی‌گوییم مازندران فقط باید استان کشاورزی باشد، اظهار داشت: اگر برنامه‌ریزی صحیح صورت گیرد راندمان کشاورزی در استان‌های شمالی به  مراتب بالاتر از برخی کشورهای اروپایی است که نه تنها خودکفا بوده و صادرات کشاورزی هم دارند بلکه در صنعت هم فعال هستند.
عارف با اشاره به اینکه قیمت تولیدات کشاورزی در کشور ما به دلایلی، بالا است، افزود: نتوانستیم جلوی تقسیم زمین را بگیریم و این هم از دیگر معضلات این بخش است.اولویت دولت بعدی باید توجه به محصولات کشاورزی به ویژه محصولات استراتژیک کشاورزی باشد.
عارف در پاسخ به این سوال که در صورت پیروزی در انتخابات، از چه طیف افراد در کابینه استفاده می‌کند، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه بودیم و طی ۳۰ سال اخیر هم خود را نشان داد این است که جریان پیروز انتخابات، قدر جریان رقیب را ندانست، جریان حاکم، انحصارطلبی پیشه می‌کند و به جریان رقیب بی‌توجهی نمی کند.من این شیوه را قبول ندارم و در گذشته هم به آن عمل نکردم بلکه به شایسته سالاری اعتقاد دارم.
وی با اشاره به اینکه در برخی پست‌های کلیدی، نظر سیاسی عضو کابینه بهتر است مطابق با نظر رئیس دولت باشد، افزود: اما چه لزومی دارد نظر سیاسی وزیر هم همانند رئیس دولت باشد.باید از همه فکرها استفاده کرد و کابینه توان‌مند داشت.
عارف در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه در صورتی که مطمئن شوید در انتخابات تقلب صورت گرفته، چه اقدامی انجام می‌دهید، گفت: تدبیر بر این است اگر مطمئن شویم در انتخابات تقلب صورت گرفته، جوانان به خیابان نیایند.
عارف در ادامه این نشست، در پاسخ به سوالی درخصوص استفاده از امکانات دولتی در عرصه انتخابات گفت: زمانی که معاون اول بودم  و احتمال کاندیداتوری ام مطرح بود سفرهای استانی را لغو کردم تا شبهه استفاده از امکانات دولتی رفع شود، آن زمان که به منابع دولتی دسترسی داشتم استفاده نکردم و اکنون هم اگر بخواهم می‌توانم به منابع دولتی دسترسی داشته باشم،ولی مطمئنا این کار را نخواهم کرد.
وی با بیان اینکه باور به برخوردهای پوپولیستی با مردم ندارم،  در رابطه با پرداخت یارانه، گفت: ۴۵ هزار تومان به مردم می‌دهند و ۸۰ هزار تومان از جیب مردم می‌گیرند.
عارف با اشاره به اینکه برای تورم، ابتدا راهکار کوتاه مدت داریم که کنترل قیمت است اما این راهکار هم مسکن است، اظهار داشت: راهکار منطقی برای کاهش تورم، تولید است که در این زمینه باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد.
وی با بیان اینکه نقدینگی از ۶۷  هزارمیلیارد تومان در دولت اصلاحات اکنون به بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، ادامه داد: آثار تورمی کمر مردم را می‌شکند.
عارف با اشاره به اینکه بانک مرکزی ما هیچ‌وقت مستقل عمل نکرد، یادآور شد: اما در این دوره بانک مرکزی به قلک دولت تبدیل شده است در حالیکه بانک مرکزی باید مستقل از دولت باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه باید به سمت کارآفرینی برویم، خاطرنشان کرد: اولویت ما در این بخش، توجه به فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
وی افزود: به بخش گردشگری، اولویت جدی می‌دهیم چراکه به ازای هر ۱۰ نفر گردشگر، یک شغل پایدار ایجاد می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com