ایالت هاوایی یا مجمع‌الجزایر هاوایی به مرکزیت شهر هونولولو (Honolulu) با داشتن طبیعت شگفت انگیز متشکل از سواحل و جنگل های زیبا و آتشفشان های جذاب در کنار آب و هوای معتدل که سالانه میزبان میلیون ها توریست می باشد، در اقیانوس آرام قرار دارد و در تاریخ ۲۱ آگوست ۱۹۵۹ بعنوان پنجاهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱.۴۱۵.۸۷۲ تن می باشد و ترکیب جمعیتی آن از ۳۷.۶ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۲۱.۷ درصد سفید پوست، ۱۰.۷ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۱۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام، ۲.۲ درصد سیاه پوست، ۰.۴ سرخ پوست و بومیان آلاسکا و ۲۴.۲ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

هاوایی دارای صنعت و منابع قابل توجهی نمی باشد و بیشتر مواد صنعتی را از ایالت های دیگر وارد می کنند که این مسئله باعث گران شدن مسکن و در نتیجه هزینه های زندگی شده است، اما در تولید نیشکر، قهوه، آناناس و پرورش گاو بسیار موفق می باشد. پاپایا، موز، انبه، نارگیل، آووکادو و گل مینا از دیگر تولیدات این ایالت می باشد.

ساحل وای کی کی (Waikiki Beach) و خلیج هنوما (Hanauma Bay) هر دو با طبیعتی بسیار زیبا و منحصر بفرد، پارک ملی آتشفشان ها (Volcanoes National Park)، پارک ملی هالیاکالا (Haleakala National Park)، پارک ملی دره وای مه آ (Waimea Canyon State Park)، ساحل ناپالی یا (Nā Pali Coast State Wilderness Park)، مزرعه قهوه کونا یا (Kona Coffee Living History Farm) که در هنگام بازدید می توانید توسط راهنمایان از تاریخچه قهوه و تولید آن بهره مند بشوید، جاده هِنا (Hana Road) جاده ای رویایی بین جنگل و دریا با آبشارهای متعدد، دره وایپیو یا (Waipio Valley Lookout)، پایگاه تاریخی و نظامی پرل هاربر یا (Pearl Harbor and USS Arizona Memorial) و بسیار مکان های دیگر که هر کدام جاذبه های خود را دارد، این ایالت را به یکی از قطب های توریستی دنیا تبدیل کرده است.

باراک حسین اوبامای دوم یا همان باراک اوباما (Barack Hussein Obama II) چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، نیکول شرزینگر (Nicole Scherzinger) خواننده، شاعر، رقصنده و مدل آمریکایی هر دو از مشاهیری هستند که متولد این ایالت هستند.

ایالت هاوایی از سال ۱۹۶۰ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ می باشد در ۱۵ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده است، که ۱۳ دوره دموکرات ها و ۲ دوره جمهوری خواهان برنده آرای آلکترال این ایالت شدند. هشت دوره از ۱۳ دوره دموکرات ها مربوط به هشت دوره اخیر این انتخابات می شود که نشان از گرایش مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری به دموکرات ها دارد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در هاوایی سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات برنی سندرز با ۶۹.۸ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۰ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۴۳.۴ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۳۲.۳ درصد آرا شد.

لازم بذکر است که ایالت هاوایی تا سال ۲۰۱۶ از روش (caucuses) برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری استفاده می کرد و از دوره اخیر به روش پرایمری(primaries)  تغییر داد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ایالت هاوایی هیلاری کلینتون با ۶۲.۲ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۰ درصد آرا شد و چهار رای الکترال این ایالت را بدست آورد.

از سال ۱۹۵۹ میلادی تاکنون هفت تن بعنوان سناتور از ایالت هاوایی راهی مجلس سنا آمریکا شده اند، که شش تن دموکرات و یک تن جمهوری خواه بوده اند، که آن یک تن های رن لیون فُن (Hiram Leong Fong) ۱۹۵۹-۱۹۷۷ میلادی بوده و بعد از آن هیچ سناتور جمهوری خواهی این ایالت نداشته است. دموکرات های هاوایی علاوه بر اینکه در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا برتر هستند، هر دو سناتور حال حاضر این ایالت، مازیه کِی کو هیرونو (Mazie Keiko Hirono) و برایان امانوئل شاتس (Brian Emanuel Schatz) نیز از این حزب می باشند.

دانیل کَن اینوعِی (Daniel Ken Inouye) ۱۹۶۳-۲۰۱۲ از حزب دموکرات با ۴۹ سال حضور در سنا و های رن لیون فُن (Hiram Leong Fong) ۱۹۵۹-۱۹۷۷ از حزب جمهوری خواه با ۱۸ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت هاوایی می باشند.

از سال ۱۹۵۹ تاکنون ۱۴ تن به نمایندگی ایالت هاوایی در مجلس نمایندگان آمریکا رسیده اند، که ۱۲ تن دموکرات و دو تن جمهوری خواه بوده اند. جمهوری خواهان بعد از سال ۲۰۱۱ هیچ نماینده ای نداشتند و هر دو نماینده حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات هستند. نیل ابرِکرامبی نماینده سابق این ایالت از حزب دموکرات سابقه فرمانداری این ایالت را نیز در پرونده خود دارد و به مدت چهار سال بعنوان هفتمین فرماندار خدمت کرد.

از سال ۱۹۵۹ که هاوایی بعنوان پنجاهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست تا به امروز هشت تن به فرمانداری این ایالت رسیدند که بعضا دو یا سه دوره در این پست بودند. شش تن از این فرمانداران دموکرات و دو تن جمهوری خواه بودند و دیوید یوتا کا آ اِژ (David Yutaka Ige) از حزب دموکرات فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

 

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات های هاوایی در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت با ۱۳ دوره برتر که هشت دوره آن مربوط به هشت دوره اخیر می شود و مجددا دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات سنا، مجلس نمایندگان و فرمانداری برتر و هر دو سناتور، دو نماینده و فرماندار حال حاضر این ایالت همگی از حزب دموکرات می باشند، می توان نتیجه گرفت که ایالت هاوایی هم در طول تاریخ و هم اکنون یک ایالت کاملا دموکرات بوده و هست.

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)