به دنبال اعدام نوید افکاری، کارگر کشتی‌گیر شرکت کننده در یک تظاهرات اعتراضی، جمعی از استادان دانشگاه، روزنامه نگاران، نویسندگان، شعرا، پزشکان، حقوق دانان، هنرمندان، ورزشکاران، و فعالین حقوق بشر ایرانی مقیم خارج از  ایران نامه‌‌ سرگشاده‌ای خطاب به  کمیته بین المللی المپیک (پرزیدنت توماس باخ) و سازمان کُشتی جهانی( پرزیدنت نناند لالوویچ) نوشتند.

مدیر کل ارتباطات و روابط‌ عمومی کمیته بین المللی المپیک پاسخی به این نامه داده که می‌توانید در این لینک‌ها اصل آن را مشاهده کنید:

ترجمه فارسی پاسخ  مدیر کل ارتباطات و روابط‌ عمومی کمیته بین المللی المپیک

لوزان، ۱ اکتبر ۲۰۲۰

….

با تشکر از نامه مشترک شما مورخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به توماس باخ، پرزیدنت کمیته بین المللی المپیک.

اعدام اخیرِ کشتی گیر نوید افکاری در ایران بسیار غم انگیز و برای همه ما خبرِ تکان دهنده‌ای بود.

همانطور که احتمالا اطلاع دارید، کمیته بین المللی المپیک و کمیته جهانی کُشتی به محض مطلع شدن از موردِ محکومیت دست به کار شدند. ما از همان آغاز با سازمان‌های غیر دولتی و حقوق بشر در تماس بودیم. در یک مکالمه دسته جمعی متشکل از نمایندگان دولت‌های مختلف، سازمان‌های حقوق بشر و سازمان ملل شرکت کردیم. کمیته بین المللی المپیک و کمیته جهانی کُشتی از طریق کمیته ملی المپیک و فدراسیون کشتی ایران نیز، که بیشترین همکاری را برای تسهیلِ یک راه حل انجام دادند، مسئله را پی گیری کردند. پرزیدنت کمیته بین المللی المپیک شخصا، ضمن احترام به حق حاکمیت جمهوری اسلامی، به رهبر و رئیس جمهور ایران نامه نوشت و برای نوید درخواست بخشش نمود.

ما از ابراز نگرانی‌ها و مشارکت وسیع ورزشکاران و سازمان‌های ورزشی بین المللی، به ویژه کمیته جهانی کُشتی قدردانی می‌کنیم. با تاسف، همه تلاش‌های مشترک ما نا موفق ماند.

کمیته بین المللی المپیک، به عنوان یک سازمان سویل و غیر دولتی نه توان و نه امکان تغییر قوانین و یا نظام سیاسی یک کشور مستقل را دارد. این نقشِ مشروعِ دولت‌ها و سازمان‌های غیر دولتی مربوطه است. محروم کردن یک کمیته ملی المپیک از بازی‌های جهانی، ورزشکارانِ آن کشور را، به صِرفِ آنکه تحت یک نظام سیاسی و قضائی خاص زندگی می‌کنند، مورد تنبیه قرار می‌دهد. این امر به ویژه در مورد ایران که کمیته ملی المپیک همکاری‌های لازم را در این زمینه با کمیته جهانی المپیک انجام داد، غیر منصفانه تر خواهد بود.

 

ما از ابراز نگرانی‌های شما و تلاش‌های تان برای حفظ جانِ نوید افکاری، تشکر می‌کنیم

 

ارادتمند

کریستیان کلوُ

مدیر کل ارتباطات و روابط‌ عمومی کمیته بین المللی المپیک


توضیح (از طرف امضای کنندگان نامه):

 در پاسخ به کمیته بین المللی المپیک، ضمن تشکر از تلاش‌های آی او سی برای جلوگیری از اعدام نوید افکاری به آن‌ها یاد آوری شد که امضاء کنندگان واقف‌اند که کمیته بین المللی المپیک امکان مداخله در امور قضائی کشور‌های عضو را ندارد، و نیز خواستار تحریم ایران که به معنی محروم ساختن ورزشکاران کشور است، نبوده‌اند. خواست امضاء کنندگان چنانچه در نامه تصریح شده، اعمال فشار بیشتر به رژیم جمهوری اسلامی برای توقف اعدام‌ها بوده است.

نامه سرگشاده جمعی به رئیس کمیته بین المللی المپیک و رئیس سازمان کُشتی جهانی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)