شهریار مندنی‌‌پور، نویسنده

کارگاه داستان‌ورزی شهریار مندنی‌پور به صورت ویدیویی آنلاین خواهد بود و در یک ترم با ۱۰ نشست، هر جلسه حداقل دو ساعت و نیم برگزار خواهد شد.

قرارهای کارگاه:

ـ نشست‌ها، هر دو هفته در دو بخش انجام می‌شوند:

ـ بخش اول:
آموزش تئوریکِ سازه‌های داستان که عبارتند از: نثر یا زبان داستانی/ زاویه دید/ داستانِ داستان / پلات (Plot) / شخصیت‌ (آلی، مخلوط، ساده) / جای‌ـ‌گاه (مکان+ زمان) / فرم و ساختار / ترکیب‌بندی… و در زیرمجموعه: پلات روایت/ تعلیق/درونمایه / لحن (Tone) / مود (Mood) / گفتگوی داستانی و آنِ داستانی…

داستان مانند موجودی آلی (Organic) است و نمی‌توان کارکرد هر عضو آن را سوا از دیگر سازه‌ها به طور مستقل دریافت و تعریف کرد. اما برای شناخت نظری یا مدرسی، گزیری نداریم جز سوا سازی ظاهری و بررسی یکایک عناصر داستان؛ همراه با یادآوری رگ و عصب‌های ارتباطی آن با دیگر سازه‌ها.

ـ بخش دوم:
همخوانی، نقد و بازخوانی داستان‌های شرکت‌کنندگان. ارزش هر کارگاه بر حضور صدای جمعی است. پس، شرکت خلاقانه در کارگاه مسئولیتی جمعی نیز خواهد بود.

در هر نشست، علاوه بر داستانِ الگو (برگزیده از داستان‌های مطرح جهان) داستانی از اعضا، به اشتراک گذاشته می‌شود تا طیفی از نظرهای مختلف بر آن فراهم شود. نقد کتبی من نیز ارسال می‌شود.
در این کارگاه به بازخوانی داستان‌های بازنویسی شده خوش‌آمد گفته می‌شود.

در کارگاه، داستان‌هایی از ادبیات جهان که الگوی مناسبی برای یکی از عناصر داستان و بحث تئوریکند، ‌ برای عضوها ارسال می‌شوند؛ تا مثال‌های مشترک و خوانده‌ شده‌ای در هر کلاس مهیا باشند. برحسب موضوع گفتار هر نشست، شگردها و لایه‌هایِ این داستان‌ها تدریس می‌شوند.

ثبت‌نام در کارگاه برای علاقه‌مندان به آشنایی با هنرداستان نیز آزاد خواهد بود. به عبارت دیگر، این کارگاه آموزش ـ پیشنهادی هم خواهد بود بر چگونگی خواندن داستان، تماس با زیرلایه‌های آن، آشنایی با زبان استعاری و لذت زیباشناسی داستان.
ـ هر نشست، در روز شنبه یا یکشنبه به وقت غرب آمریکا خواهد بود. (با اکثریت رای اعضا مشخص می‌شود)

ثبت‌نام:
شهریه کارگاه برای دوستان خارج از ایران چهارصد دلار یا معادل آن، و برای شرکت‌کنندگان از ایران یک میلیون تومان است. برای ثبت‌نام لطفن با ایمیل آدرس زیر تماس بگیرید. (در صورت علاقه جدی، اگر در پرداخت مبلغ شهریه مشکلی دارید، ‌ با من درمیان بگذارید).

اولین نشست کارگاه: ‌یکشنبه ۱۱ اکتبر، ساعت ۱۰ صبح به وقت غرب آمریکا (Pacific Time).

(رای‌گیری برای تعیین روز و ساعت شروع کارگاه)

ایمیل آدرس تماس: shahriar.kargah@gmail.com

موضوع ایمیل ارسالی خود را «کارگاه داستان‌ورزی» بنویسید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)