تنش ها بین ایران و اسرائیل در سال های اخیر به شرایط خاصی رسیده است -اما خصومت همواره بدینسان نبوده؛ دشمنی آشکار، تنها به چند دهه اخیر بر می گردد، چشم اندازی در منطقه ای با هزاران سال سابقه تاریخی جامع و مدون.

پیش از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ (۱۳۵۷)، مردم ایران و یهود رابطه درخشانی داشته اند. یهودیان پارس هزاران سال رونق و شکوفایی یکی از قدیمی ترین جوامع یهودی را در منطقه حفظ کردند که قدمت آن به دوران کتاب مقدس باز می گردد. ایرانیان از زمان کوروش کبیر تا پادشاهان ساسانی قرن سوم به دلیل همزیستی  مسالمت آمیز و دوستانه نسبت به اقوام یهودی و سامی هموطن خود شهرت داشتند. در اکثر متون تاریخی قید شده، مردم ایران اعم از مسلمان، یهودی، زرتشتی، مسیحی و بهایی، در موفقیت های یکدیگر سهیم بوده اند. 

یهودیان ایران از خانواده های علما و رجال برای مسندهای مهم دولتی انتخاب می شدند، مشاوران نزدیک  فرمانروایان ایران بودند و تشویق می شدند که انجمن هایی را در سراسر ایران  تأسیس کنند. شبکه های تجاری که توسط بازرگانان یهودی راه اندازی شده بودند به ایران اجازه داد تا روابط اقتصادی را با قدرت های بزرگ اروپا در قرن های ۱۸ و ۱۹ تقویت کند. پس از آن نیز یهودیان ایرانی در مهمترین نقاط عطف  تاریخ ایران نوین شرکت می کردند. انقلاب مشروطه سال ۱۹۰۵ که دموکراسی را در ایران رسمی کرد، فعالانه مورد حمایت یهودیان این کشور قرار گرفت. 

نفتالی بنت

با این وجود پس از هزاران سال صلح و صمیمیت، روابط مثمر ثمر به یکباره متوقف شد. در دوران بحرانی دهه ۱۹۷۰، هنگامی که جناح های اسلام گرا، لیبرال، کمونیست و سلطنت طلب در تلاطم مبارزات خود برای قدرت بودند، یهودیان و بخش های عظیمی از جامعه ایران، سرخورده خود را از مناقشات کنار کشیدند. بلافاصله پس از روی کار آمدن آیت الله ها، دشمنی نسبت به اسرائیل و یهودیان ایران به کانون اصلی رژیم اسلامی تبدیل شد. سرکوب ایرانیان برجسته یهودی با جدیت شروع شد. حبیب القانیان، تاجر و صنعتگر برجسته و رئیس انجمن جامعه کلیمیان تهران، یکی از نخستین غیر نظامیان اعدامی در مه ۱۹۷۹ توسط جوخه اعدام تیر باران شد.

در طول پنج دهه، سران جمهوری اسلامی یک نهضت شرور ضد اسرائیلی و تهدید علیه  یهودیان در سرتاسر جهان راه انداختند. معمین هر ساله صدها میلیون دلار بودجه عمومی علیه اسرائیل از طریق نزدیکان مختلف خود (مهمترین آنها حزب الله لبنان) در منطقه سرمایه گذاری می کنند. 

در حالی که اسرائیل  از دست آیت الله ها رنج کشیده است، سرزمین ما آگاه است که بزرگترین قربانی حکومت ظالم اسلامی در حقیقت خود ایرانی ها هستند.

ملت ایران دارای میراث افتخارآمیز و تاریخ غنی هستند که با دستاوردهای هنری، علمی و سایر توفیق ها به بشریت خدمت کرده اند. در عهد باستان، ایران مرکز شکوفایی پیشرفت بشر و غالباً سرچشمه دانش سایر ملل بزرگ بود. شاخص های تمدن پایدار از آبیاری شهری تا معماری، همه در دوران طلایی ایران پیشرفت کردند. با گذشت قرن ها، ایرانی که در جاده ابریشم بین فرهنگ های شرق از هندوستان تا مهد تمدن غربی یونان واقع شده بود، پیشرفت های شگرف در پزشکی، نجوم و زیست شناسی رقم زد.

افسوس که گذشته بزرگی که به حق میراث مردم ایران است، تحت تأثیر پنجاه سال سرکوب شریرانه یک رژیم افراطی قرار گرفته است. امروزه رهبران جمهوری اسلامی، ایرانیان را با شعارها و سیاست های افراطی خود از جهان منزوی کرده اند، دسترسی به اطلاعات و ارتباطات (مانند اینترنت) را قطع، و هر صدای مخالف را بی رحمانه سرکوب می کنند.

بردباری و تحمل رهبران پارس از گذشته به یادگار در ایران امروز است. جمهوری اسلامی مرتباً اقلیت های مذهبی و قومی (مانند بهاییان و دراویش) را تعقیب و آنها را تحت شکنجه های ظالمانه در زندان های بدنام رژیم قرار می دهد. در بسیاری از موارد، کسانی که مواضع مخلاف نظام دارند، بدون محاکمه علنی اعدام و بدون مدرک به دشمنی کشور متهم می شوند. در بعضی موارد، حکایت انسانهای شجاع و حقگو به صحنه بین المللی کشیده می شود. مانند سرنوشت مریم رستپور و مرضیه امیری زاده، دو زن مسیحی که به جرم تبلیغ و تدریس کتاب مقدس به زندان افتادند. مجازات اعدام در مورد این زنان پس از فشارهای شدید بین المللی به آیت الله ها لغو شد. اما این موارد لغو(تحت فشار بین المللی) بسیار به ندرت اتفاق می افتد و کشتار بی پروایانه مردمی که جرات می کنند رژیم را به چالش بکشند، امروزه در ایران رایج است.

گرچه غم انگیز، اما حکایت  کسانی که در برابر جمهوری اسلامی و رجال آن ایستادگی می کنند، امید به آینده ای بهتر را نوید می دهد. این واقعیت که بسیاری از افراد قادر و مخالف آیت الله ها هستند، نشان می دهد مردم ایران آرزو داشتن روابط گرمتر و غنی تر باهمسایگان تاریخی و برادران باستانی، را در آینده می کنند.

پتانسیل همکاری بین ملت ایران و اسرائیل در عمل بی نهایت است. منافع مشترک ایرانیان و دولت یهودی می تواند زمینه ساز همکاری در طیف گسترده ای از موضوعات باشد: از حوزه منابع آب گرفته تا حفاظت از محیط زیست و توسعه فناوری مدرن. برای ایجاد تغییر، مردم ایران باید همچنان خواسته ها و مسایل خود را بیان کنند. دنیا باید خواسته های بیشتری را بشنود. فقط با این اراده مردم ایران می توانند امیدوار باشند که بر تغییرات تأثیر بگذارند و تضمینی آزادتر و مرفه تر برای ملت خود به دست بیاورند، این نه تنها به نفع مردم ایران بلکه کل منطقه نیز خواهد بود.


نفتالی بنت  سیاستمدار اسرائیلی است که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ حزب دست راستی خانه یهودی را رهبری کرده‌است. او از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به عنوان وزیر آموزش اسرائیل و از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ به عنوان وزیر دفاع اسرائیل کار کرده‌است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)