در مقاله قبلی به تعریف یک شهروند دیجیتال پرداختیم و گفتیم خوب یا بد بودن این شهروندی کاملا انتخابی است و به رفتار افراد بستگی دارد. اما به این نکته نیز اشاره شد که می‌توان آن را به فرزندان یاد داد تا در آینده جامعه دیجیتالی سالم‌تری داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه تقویت حس همدردی در کودکان بپردازیم.

همدردی چیست؟

همدردی به توانایی تجسم احساس فرد مقابل در یک موقعیت خاص و نشان دادن واکنش مناسب است. این توانایی بسیار پیچیده است. کودکی که بتواند به این حس برسد باید نکات زیر را به طور کامل یاد بگیرد:

– باید بداند که همه با یکدیگر تفاوت دارند.

– باید بفهمد که دیگران ممکن است احساسات و افکار متفاوتی داشته باشند.

– حالات احساسی متداول مثل خوشحالی، تعجب، ناراحتی، عصبانیت، نا امیدی و … را درک کند.

– بتواند نظاره‌گر موقعیت خاصی را دیده و احساس احتمالی که خود یا دوستانش با قرار گرفتن در آن موقعیت را بیان کند.

– باید توانایی بروز واکنش متناسب با موقعیت‌های خاص را داشته باشد. به عبارت دیگر، باید بداند برای آرامش دادن به فرد مقابل در موقعیت‌های مختلف، چه راهی مناسب‌تر است.

نشان دادن و فهم همدردی، حاصل یک سری توانایی‌های احساسی است که در سال‌های اولیه زندگی بدست‌ می‌آید.

کارهایی که برای تقویت حس همدردی در کودک مفید هستند:

– با کودک همدردی کنید: برای مثال زمانی که از چیزی ترسیده او را در آغوش بگیرید و در مورد احساسش با او صحبت کنید.

– در مورد احساس دیگران با او صحبت کنید:

– پیشنهاداتی برای نشان دادن همدردی به دیگران ارائه دهید.

– داستانهایی که در مورد احساسات برایش تعریف کنید با از روی کتاب بخوانید.

– الگوی او باشید: بین فرزند و والد رابطه بسیار قوی و محترمی حاکم است. از این فرصت استفاده کنید و الگوی خوبی برای او باشید.

– برای رساندن پیامتان به او، حتما از کلمه من استفاده کنید. وقتی من رو میزنی، دردم میاد، پس لطفا این کارو نکن.

– توجه به احساسات سخت کودک: زمانی که کودک ناراحت، عصبانی یا نا امید می‌شود، والدین نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند تا هر چه سریعتر این احساس برطرف شود، چرا که والدین نمی‌خواهند فرزندشان هیچ درد و رنجی را تحمل کند. اما باید به خاطر داشت که این احساسات بخشی از زندگی روزمره هستند و کودک باید نحوه کنار آمدن با آن احساسات را یاد بگیرد. تحقیقات نشان داده که قبول احساسات کودک و اشاره به نام آن حس، در یادگیری، درک و مدیریت احساسات به او کمک می‌کند.

– با هم فیلم بازی کنید: با کودکان بازی کنید و نقش‌های مختلفی به او بدهید. سعی کنید از این فرصت برای صحبت کردن در مورد احساسات و نشان داده همدردی در موقعیت‌های مختلف، استفاده کنید.

– در مورد کاربرد عبارت “ببخشید” خوب فکر کنید: برخی از والدین فکر می‌کنند بهترین کار برای یاد دادن همدردی به کودکان استفاده از کلمه ببخشید است، اما باید این را بدانند که کودک معنی واقعی آن را نمی داند و فقط با به زبان اوردن آن چیزی درست نخواهد شد. بهتر است بین عمل انجام شده و احساس طرف مقابل یک رابطه ایجاد کنیم. مثال: ببین نادر، بهنام دستشو گذاشته جایی که هلش دادی و داره گریه می‌کنه، ناراحت شده، بریم ببینیم حالش خوبه یا نه!

– صبور باشید: ایجاد حس همدردی در کودک نیازمند زمان است. قرار نیست کودکتان تا سه سالگی بتواند در همه موقعیت‌ها همدردی کند. حتی برخی از بزرگسالان هم نمی‌توانند به طور کامل و درست حس همدردی خود را ابراز کنند.


بخش اول:

شهروند دیجیتال کیست و چگونه آن را به فرزندان خود یاد دهیم؟ (بخش اول)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)