شکنجه‌ی سفید، کتابی از نرگس محمدی

مجموعه گفت‌وگویی از نرگس محمدی با شماری از فعالان سیاسی در زندان با نام «شکنجه‌ی سفید» توسط نشر باران در سوئد منتشر شده است.

این فعال حقوق بشر که در حال حاضر در زندان زنجان به‌سر می‌برد، در کتاب «شکنجه‌ی سفید» با ۱۲ زن زندانی سیاسی گفت‌و‌گو کرده است.

موضوع محوری این گفت‌وگوها وضعیت سلول انفرادی در زندان‌های ایران به عنوان یکی از مصادیق بارز شکنجه است.

تاکید بر «شکنجه‌ی سفید» با سه خاطره از خود نرگس محمدی در زندان‌های حکومت اسلامی آغاز می‌شود و با گفت‌وگو با نیگارا افشارزاده، آتنا دائمی، زهرا ذهتابچی، نازنین زاغری، مهوش شهریاری، هنگامه شهیدی، ریحانه طباطبایی، سیما کیانی، فاطمه محمدی، صدیقه مرادی، نازیلا نوری و شکوفه یداللهی ادامه می‌یابد.

  این دوازده زندانی سیاسی، از طیف‌های مختلف فکری و عقیدتی هستند؛ از فعالان حقوق مدنی، بهاییان، دراویش، کودکان و نوکیشان مسیحی و همچنین فعالان اصلاح‌طلب گرفته، تا جامعه‌شناس و فرزند یکی از جانباختگان سیاسی دهه ۶۰، و همچنین فعال حقوق بشری که در دهه ۶۰ مدت‌ها حبس و شکنجه را تاب آورده است.    

کتاب «شکنجه‌ی سفید» با مقدمه کوتاه شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل آغاز می‌شود. او در این یادداشت تاکید است که علی‌رغم تمام زنجیرهایی که به دست و پای نرگس محمدی زده‌اند، «هنوز مانند شیر می‌غرد و به همین دلیل حکومت سعی دارد تا او را بشکند».

شیرین عبادی پیرامون گفت‌وگوهای نرگس محمدی در زندان با شماری از زندانیان زن نوشته است: «موضوع محوری این گفت‌وگوها وضعیت سلول انفرادی در زندان‌های ایران به عنوان یکی از مصادیق بارز شکنجه است. نرگس محمدی، از سال‌ها پیش، پیش از اینکه زندانی بشود، همواره پرچم‌دار مخالفت با سلول انفرادی بود. این پرچم را حتی در زندان هم بر زمین نگذاشته و به روش‌های گوناگون مخالفت خودش را با آن بیان کرده است.

حالا برای ابراز این مخالفت، با تعدادی از هم‌بندان خود، یعنی زنان سیاسی-عقیدتی زندان اوین مصاحبه‌هایی انجام داده و گوشه‌ای از خاطرات آنها را ثبت کرده است.

از آنجایی که این خاطرات در حصار زندان به رشته تحریر درآمده، به مثابه سند گویایی از تلاش در راه اجرای عدالت در ایران است.»

لینک تهیه کتاب

  نرگس محمدی (زاده ۱۳۵۱ در شهر زنجان)، فعال حقوق بشر، روزنامه‌نگار، عضو شورای عالی سیاستگذاری ادوار تحکیم وحدت، و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر است.

 او بارها بازداشت شده و در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی با اتهاماتی چون «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، تشکیل کمپین «لغو گام به گام اعدام»، و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ۱۶ سال زندان محکوم شده که ده سال آن قابل اجراست.

او در حال گذراندن دوره‌ی محکومیت خود در زندان اوین تهران بود که بعد از اعتراض به کشتار معترضان در آبان‌ماه ۱۳۹۸ به زندان زنجان تبعید شد.


قفس طلایی، کتابی از شیرین عبادی

کتاب تازه‌ای نوشته شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صبح نوبل با عنوان «قفس طلایی» توسط نشر باران در سوئد منتشر شده است.

کتاب شرح فراز و نشیب زندگی سیاسی سه برادر – علی، عباس و جواد- با سه انتخاب اما یک سرنوشت، از دوران شاه تا پایان دهه هفتاد خورشیدی، به روایت خواهر آنها پری است: علی در فرانسه کشته می­شود، عباس در آمریکا خودکشی می­کند و جواد اعدام می­شود.

عنوان کتاب «قفس طلایی» برگرفته از سخن پری است: «هر کدام از برادرانم از ایدئولوژی مورد علاقه‌شان قفسی ساخته‌اند و حاضر نیستند از آن بیرون بیایند.»

بِه گفته شیرین عبادی حوادثی که در این کتاب می‌خوانید تخیلی نیست و عیناً اتفاق افتاده است. او در مقدمه­ کتاب نوشته است: «من شاهد همه آنها بوده‌ام، اما برای آنکه به صورت داستان در آید، اسامی، اماکن و تاریخ وقوع آنها را کمی تغییر داده‌ام، زیرا هرچند از صاحبان این حوادث اجازه بازگویی آن‌ها را داشته‌ام، اما از جهت حفظ حریم شخصی آنها خود را ملزم به انجام تغییرات می‌دانستم.» عبادی، « تشابه شرایط سیاسی – اجتماعی امروز با اوایل پیروزی انقلاب اسلامی» را دلیل دیگر انتشار نسخه فارسی کتاب مَی داند و می­نویسد: «هنوز هم متاسفانه ایدئولوژی و در نتیجه مباحث سیاسی بین ایرانیان باعث اختلاف می‌شود؛ هنوز هم در خانواده‌ها بحث‌های سیاسی، بین اعضای خانواده ایجاد تنش می‌کند. من که آن روزگاران سیاه را تجربه کرده‌ام امیدوارم از گذشته درس عبرت بگیریم و اختلاف‌ها را کنار بگذاریم و برای آبادی و آزادی وطن متحد شویم و تلاش کنیم.»

«قفس طلایی» اگرچه به زبان فارسی نوشته شده، اما اولین‌بار به زبان ایتالیایی در سال ۲۰۰۷ توسط شرکت نشر ریتزولی چاپ و منتشر شد. سپس به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیولی، عربی و چند زبان دیگر، در مجموع به پانزده زبان ترجمه و روانه بازار کتاب شد.

شیرین عبادی در این زمینه در مقدمه کتاب نوشته است: «در ابتدا آرزومند بودم این کتاب در وطنم ایران به زبان فارسی چاپ و منتشر شود و در مصاحبه‌های متعددی که برای معرفی این کتاب در آمریکا و اروپا داشتم این نکته را عنوان کردم که به علت سانسور، چاپ کتاب در ایران مقدور نبود و به همین دلیل اول به سایر زبان‌ها چاپ و منتشر شد تا در فرصتی مناسب به زبان فارسی در وطنم چاپ شود. در آن زمان شرایط ایران به بدی امروز نبود و من امیدوار به اصلاحاتی در سیستم حقوقی و سیاسی ایران بودم، اما با گذشت زمان و مخصوصاً اتفاق‌هایی که در سال ۱۳۸۸ برای من و همکارانم افتاد، خوشبینی جاهلانه خود را از دست دادم و به این اعتقاد رسیدم که ساختار قانون اساسی امکان تحول بنیادین نخواهد داشت و تقلیل مسائل ایران به عدم کفایت یک یا چند نفر درست نیست. از آنجایی که عمر انسان نیز قابل پیش‌بینی نیست بر آن شده‌ام که پیمان خود را بشکنم.»

کتاب «قفس طلایی» در بیست فصل و ۱۷۸ صفحه تدوین و تنظیم شده است.

لینک تهیه کتاب

انتشار آنلاین کتاب قفس طلایی نوشته شیرین عبادی 

کتاب «قفس طلایی» نوشته شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳، از طریق لینکی در گوگل درایو، به صورت رایگان در دسترس علاقه مندان داخل ایران قرار می گیرد. 

مردم ایران خواهان آزادی هستند، اما حکومت ایران، با سانسور و محدودیت های فزاینده، راه را بر هر نوع گردش آزاد اطلاعات در داخل کشور سد کرده است.

به همین جهت و برای مقابله با این شرایط، کتاب «قفس طلایی» از هفته اول شهریور ١٣٩٩ خورشیدی )هفته اخر آگوست ٢٠٢٠میلادی) به صورت رایگان، در اختیار شهروندان داخل ایران قرار مَی گیرد.

برای دسترسی به این کتاب به وب سایت نشر باران مراجعه کنید یا با ایمیل زیر تماس بگیرید:   

info@baran.se

www.baran.se

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)