موضوع مشکلات والدین در ثبت‌نام فرزندان‌‌شان در مدارس سالیان است که لاینحل باقی مانده و خانواده‌ها از این بابت دچار مشکلات و سرگردانی‌های فراوانی می‌شوند. مشکلات ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس و علل آن چیست؟

هر ساله با آغاز فرصت ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی پیش‌رو، شکایات و گلایه‌‌های مختلفی از سوی خانواده‌های دانش‌آموزان مطرح می‌شود، نخستین مشکلی که والدین دانش‌آموزان در ثبت‌نام فرزاندشان با آن مواجه می‌شوند ادعای «کمبود جا» می‌باشد.

نمونه‌‌های بسیاری وجود دارد به رغم اینکه محل زندگی دانش‌آموز در منطقه مدرسه است اما در مراجعه به مدارس آن منطقه صحبت از «کمبود جا» به میان می‌آید.

هرچند تجربه نشان داده است اگر والدین دانش‌آموزان حاضر به پرداخت مبالغی به عنوان «کمک به هزینه‌‌های مدرسه» شوند، ممکن است جایی برای فرزندان آنها پیدا شود!

در نمونه مشخصی خرید کولر یا دستگاه فتوکپی مدرسه برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدرسه پیش‌شرط گذاشته شده است. محمدرضا واعظ مهدوی؛ معاون سابق سازمان برنامه و بودجه گفته بود: «۹ درصد خانواده‌های ایرانی برای تحصیل فرزندانشان باید وسایل زندگی را بفروشند»

مشکلات ثبت‌نام در خارج از محدوده زندگی

یکی دیگر از مشکلاتی که والدین دانش‌آموزان با آن درگیر هستند ثبت‌نام در مدارسی خارج از محدوده زندگی آنها می‌باشد. این گروه وقتی در محدوده و منطقه زندگی خود با مشکل ثبت‌نام مواجه می‌شوند لاجرم به مدارس مناطق دیگر و خارج از محدوده زندگی خود مراجعه می‌کنند.

محدوده تقسیم‌بندی منطقه‌ای ناکارآمد یک مشکل دیگر

طیف دیگری از دانش‌آموزان نیز وجود دارند که تنها به دلیل تقسیم‌‌بندی ناکارآمد منطقه‌ای از ثبت‌نام در مدرسه‌ای که شاید در آنطرف خیابان محل سکونت‌شان باشد باز می‌مانند.

سوق‌دادن خانواده‌ها به سوی مدارس پولی دلیل دیگر عدم ثبت‌نام در مدارس دولتی!

یکی از دلایلی که از ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس محدوده زندگی خود ممانعت به عمل می‌آید، سوق‌دادن خانواده‌ها به سوی مدارس غیردولتی مانند مدارس غیرانتفاعی، البرز، مدارس هیئت امنایی و … است که هزینه‌های هنگفتی از والدین بابت ثبت‌نام و هزینه آموزش دانش‌آموزان اخذ می‌شود.

مالکیت بسیاری از این مدارس در اختیار سران و عوامل حکومت است که از این بین سودهای هنگفتی به جیب می‌زنند و این مدارس به منابع سودجویی این عوامل حکومت تبدیل شده است.

برای نمونه مدارس هیئت امنایی فقط برای ثبت‌نام مبلغ ۵ میلیون تومان از والدین اخذ می‌کنند و مدارس غیردولتی نیز ۱۳ میلیون تومان فقط هزینه ثبت‌نام دریافت می‌کنند. این مضاف بر شهریه و تمام هزینه‌های دیگر است که در طول سال، بر والدین و دانش‌آموزان تحمیل می‌شود.

تمامی هزینه‌های ثبت‌نام و شهریه در حالی به والدین و دانش‌آموزان تحمیل می‌شود که بنا بر اعلام آموزش و پرورش کلاس‌های سال آینده قرار است به طور کامل از طریق مجازی برگزار شود.

خیلی از هزینه‌‌ها مانند هزینه‌ ایاب و ذهاب و سرویس مدارس، و بسیاری از هزینه‌های جاری مدارس که پیش از این و در روش تدریس حضوری وجود داشت عملا موضوعیت ندارد اما خانواده‌ها باید تمامی هزینه‌‌های مربوط به آن را بپردازند.

این سیاست از جانب مدارس غیرانتفاعی و غیردولتی که عموما در اختیار عوامل حکومت است باعث شده تا بسیاری از خانواده‌ها از ثبت‌نام در این مدارس صرف‌نظر کرده و به فکر ثبت‌نام در مدارس دولتی بیفتند که هزینه بسیار کمتری برای آنان دارد.

اما این امر بر تعداد متقاضیان ثبت‌نام در مدارس دولتی بسیار افزوده و مشکلات فراوانی را برای دانش‌آموزان که سال‌‌های قبل در این مدارس تحصیل می‌کرده و علی‌العموم از نظر مالی جز طبقه پایین جامعه محسوب می‌شدند، به وجود آورده و مشکلات آنها را دوچندان می‌کند.

از سوی دیگر عدم ساخت مدارس جدید در شهرهای مختلف کشور به بهانه کمبود بودجه نیز مشکل دانش‌آموزان و والدین آنهاست. به رغم اینکه سالیان بسیار است که این مشکل وجود دارد اما نظام ایران از ساخت مدارس جدید ممانعت به عمل می‌آورد و کیفیت آموزش در مدارس را در سطح پایین نگه می‌دارد تا باز هم عده‌ای را مجبور کند به سوی مدارس غیردولتی و پولی سرازیر شوند.

به رغم اینکه طبق قوانین نظام ایران آموزش و پرورش تا سطح دانشگاه باید کاملا رایگان باشد در خیلی از مدارس دولتی پول‌های کلان تحت عناوین مختلف از والدین اخذ می‌شود.

همچنین به رغم اینکه مشکلات جدی در کمبود مدارس در کشور وجود دارد و بسیاری از خانواده‌ها با این مشکل مواجهند نظام اقدام به احداث هزاران مدرسه در کشورهای دیگر مانند سوریه، عراق، لبنان، و… می‌کند؟

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش نظام ولایت فقیه، در سفری به سوریه در روز چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸ از کمک نظام به بازسازی مدارس سوریه خبر داد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)