اعتراضات مردم بیروت فصلی دیگر از مبارزات مردم این کشور بحران زده را رقم زد که بازتاب منطقه‌ای و جهانی گسترده‌ای یافت. مردم لبنان به درستی مسئولان بی‌کفایت و ناکارآمد را عامل انفجار فاجعه بار در بندر بیروت می‌دانند که باعث جان باختن دستکم ۲۰۰ نفر، زخمی شدن بیش از شش هزار نفر، تخریب شهر زیبای بیروت  و تحمیل ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار هزینه به اقتصاد فلاکت زده لبنان شد.

مردم لبنان با سر دادن شعار انقلاب خواهان برکناری مسئولان فاسد و تضعیف حزب‌الله لبنان به عنوان بازوی نظامی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تغییرات ساختاری در مناسبات حکومتی لبنان بعد از جنگ داخلی هستند. آنها از اینکه کشورشان گروگان جنگ‌های نیابتی طرفین درگیر در خاورمیانه شده به ستوه آمده‌اند و تقسیم بندی مناصب سیاسی بر اساس ملاک‌های مذهبی و طایفه‌‌ای را قبول ندارند.

جنبش اعتراضی مردم ایران با درک منشا مشترک مشکلات حول سیاست‌مداران فاسد و مردم گریز به حمایت و همبستگی با این اعتراضات روی آورد. شعار «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران» نزدیکی مفهومی با شعار خلع سلاح حزب‌الله لبنان و ضرورت تغییر سیاست‌های این گروه ستیزه جو و محدود کردن فعالیت‌هایش در چارچوب مرزهای ملی لبنان دارد. هر دو جنبش اعتراضی  هدف مشترک پایان دادن به حیات سیاسی اسلام‌گرایی بنیادگرا و سیاست خارجی ایدئولوژیک در منطقه را دنبال می کنند.

پایان دادن به توهم برقراری امپراطوری اسلامی در منطقه  سرنوشت کشورهای عراق، سوریه، لبنان، یمن و ایران به را  یکدیگر گره زده است.

همبستگی جمهوری خواهان ایران ضمن اعلام همراهی با معترضان لبنانی از مطالبات مردم عراق، لبنان، سوریه، یمن، مصر و همه ملل خاورمیانه در برپایی حکومت های دمکراتیک، پایبند به مبارزه سازش ناپذیر با فساد اقتصادی و متعهد به توسعه پایدار حمایت می‌کند. حکومت هایی که دغدغه شان برپایی رفاه اجتماعی، حقوق شهروندی،  ضدیت با اشکال گوناگون تبعیض و درانداختن سامان جدید سیاسی و اجتماعی حول بنیادهای نوین در قرن بیست و یکم باشد.

هیئت سیاسی – اجرایی همبستگی جمهوری خواهان ایران

۱۲ آگوست ۲۰۲۰، ۲۲مرداد ۱۳۹۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)