بهانه نوشتن این چند سطر نه تجلیل از کسی است و نه گرامیداشت و تشویق. این یادداشت فقط و فقط محض آگاهی رسانی به مردمان رنجمند کشوری نگارش شده است. تاریخ ما اگر چه در زمینه فن آوران و دانشمندان علوم پایه اندکی فقیر و بی مایه است اما بدون تردید همواره پزشکانی داشته سرآمد اعصار و ماندنی. اگر پزشک احمدی گوژپشت را در اعماق ذهنمان دفن کنیم، پزشکان ایرانی جز افتخارات ملی ما و در حد و اندازه کوروش کبیر قابل احترام و ستایش اند.
نامش محمود است، محمود امیری مقدم فارغ التحصیل دررشته پزشکی , دارای دکترا در رشته نیورو بیولوژی(مغز و اعصاب)، و استاد دانشکده پزشکی اسلو،نروژ است.
چیزی که امیری مقدم را متمایز از بقیه نخبگان ایرانی خارج کشور کرده است، فعالیت های بی وقفه او بر پاد مجازات اعدام است. محمود امیری مقدم نه چون محمود احمدی نژاد سودای مدیریت جهان را دارد و نه منابع نامحدود وی را. اما با کار مداوم و سازمان یافته و بهره گیری از نبوغ آکادمیک بی همتای خویش گام های بلندی را در آگاهی رسانی و مخالفت با مجازات اعدام برداشته است.
از دید محمود امیری مقدم، اعدام چیزی فراتر از قتل برنامه ریزی شده حکومتی نیست و او با تمام وجودش این ننگ بشری را برنمیتابد. از دید این پزشک انسان همه انسانها چه بر روی تخت بیمارستان و چه در سلول های بیشمار زندانهای جهان شایسته زنده ماندن اند.
اخیرا روزنامه پرشمارگان نروژی VG دکتر محمود امیری مقدم را در زمره یکی از باهوشترین کاشفان و پژوهشگران زمانه اخیر این کشور قلمداد نمود که با پژوهش هایش پرده از اسرار مغز انسانها برمیدارد.
مغزی که جان میستاند و مغزی که جان میدهد، مغزی که در پی جنگ است و مغزی که به دنبال بهتر شدن زندگانی انسانهاست در نبردی کهن و تاریخی رو در روی یکدیگر صف آرایی کرده اند. نبردی کهنه که معمولا با پیروزی مغزهای ناسالم پایان پذیرفته ، تا نشان دهد که قدرت بازوان و زور بر نیروی اندیشه میچربد! آیا انسان هزاره فیس بوک باز هم شاهد برتری مغزهای پوسیده خواهد بود؟!
برای دکتر محمود امیری مقدم در نبردش با دژخیمی و ددمنشی آرزوی پیروزی داریم. نبردی که در پایان و از دید ما پیروز فقط دکتر محمود امیری مقدم ها هستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com