سازمان حقوق بشر ایران؛ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹: خبرهای رسیده از نزدیکان پنج معترض دی‌ماه ۹۶، محبوس در زندان مرکزی اصفهان، حکایت از قطع تماس این افراد با خانواده‌هایشان دارد. از سوی دیگر، امنیتی‌شدن فضای شهر نیکبخت اصفهان (محل زندگی این پنج زندانی) و اظهارات برخی مسئولان در گفت‌وگو با خانواده آنان، سبب نگرانی شدید از اجرای مخفیانه حکم ایشان شده است.

سازمان حقوق بشر ایران بار دیگر از جامعه جهانی می‌خواهد که تا دیر نشده، برای جلوگیری ‌از اعدام این پنج معترض واکنش فوری نشان دهند.

منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که از روز گذشته، ارتباط مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی با خانواده‌هایشان قطع شده و برخی مسئولان حرف‌هایی به خانواده‌ها زده‌اند که شائبه قریب الوقوع بودن اعدام این پنج زندانی را در طی ساعات آینده ایجاد کرده است. علاوه براین، امنیتی شدن فضای شهر نیکبخت اصفهان باعث دو چندان شدن نگرانی خانواده آنان شده است.

روز دوشنبه ۶ مرداد ماه، انتشار خبر تایید حکم اعدام پنج تن از معترضان دی ماه ۹۶ در خمینی‌شهر اصفهان با تکذیب مسئولان قوه قضائیه و نهادهای رسمی داخل ایران روبه‌رو شد. این درحالی است که طبق اسنادی که به رویت سازمان حقوق بشر ایران رسیده، حکم اعدام ۵ تن از متهمان یک پرونده ۱۳ نفره در دیوان عالی کشور تایید شده است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، پیشتر در این باره گفته بود: «علاوه بر غیر انسانی بودن مجازات مرگ، استفاده از اعدام برای سرکوب معترضان و ایجاد هراس در جامعه بشدت محکوم است. از جامعه جهانی می‌خواهیم تا حکومت ایران را برای توقف این اعدام‌ها تحت فشار قرار دهد.» امیری‌مقدم همچنین با اشاره به فراگیری کم‌نظیر کارزار «اعدام نکنید» که در روزهای گذشته با ابتکار کاربران شبکه‌های مجازی برگزار شد، بر لزوم کنش‌های جمعی برای رساندن صدای اعتراض به سرتاسر جهان تأکید کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)