آن‌گونه که بر همگان دانسته است اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت حکومت اسلامی در اتریش حدود ۵ سال پیش در ایالت بایرن در خاک آلمان دست‌گیر شد. پلیس اروپا او را از مسئولان ایستگاه اطلاعاتی در قاره اروپا خواند. اسدی نخستین دیپلمات دستگیرشده حکومت بود که به‌اتهام دست داشتن در یک اقدام تروریستی در خاک اروپا محاکمه و محکوم به ۲۰ سال حبس شد و پس از محکوم شدن به حکم دادگاه اعتراض نکرد. اسدالله اسدی در نهایت بر مبنای طرح تبادل مجرمان میان بلژیک و جمهوری اسلامی پس از ۵ سال به جمهوری اسلامی برگردانده شد. خبر آن بود که او با اولویه وند‌کاستیل بلژیکی با وساطت عمان، مبادله شد.

چه بسا اگر نبود خیزش اجتماعی عظیم زن، زندگی، آزادی در داخل و حمایت یک‌پارچه اپوزیسیون از آن انقلاب پاک اسدی همان موقع آزادشده بود.

این امر نشانگر آن است که تمام خونی که به پیکر اپوزیسیون تزریق  می‌شود به حرکت‌های داخل کشور وابسته است و حیات ما وابسته به آن است و هویت ما تنها به‌عنوان حمایتگر حرکات داخل تعریف می‌شود.

ما به‌عنوان بخشی از تبعیدیان هم از روز نخست به‌قدر توان تلاش کردیم تا مانع معاوضه‌ی او شویم و نیز در نامه‌ای به دادستان کل‌ آلمان آقای دکتر فرانک، خواهان افشای نام کسانی شدیم که در دفترچه‌ی اسدی رمزگذاری‌شده در اختیار پلیس آلمان قرار گرفته بود. این دفترچه بر مبنای اطلاعات اولیه درج شده در شماری از مطبوعات آلمان به‌هنگام دستگیری اسدی از وی کشف شده بود. این مختصر زان‌رو آوردم تا گفته باشم سخن اصلی خود را. متأسفانه در میان اپوزیسیون ایرانی شماری نق‌زن حرفه‌ای و بهانه‌جویان همیشگی وجود دارند که از جمله دلایل تحویل اسدی و معاوضه و معامله او را ناشی از کم‌کاری اپوزیسیون که خود نیز بخشی از آن هستند دانستند. اگر بخواهیم در پاس‌داشت تلاش‌ّ‌های اپوزیسیون انصاف سیاسی رعایت کرده باشیم باید گفت دستِ‌کم اپوزیسیون در مجموع در این مورد کوتاهی نکرد. نمی‌توان به‌فرجام نرسیدن هر رخ‌داد و درخواست سیاسی را به‌پای کم‌کاری دیگران گذاشت و خود را پاکیزه نشان داد. به‌عنوان نمونه اکثریت قریب به‌اتفاق اپوزیسیون ایران از تمام نحله‌های فکری خواهان قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی بودند و هستند. آیا متحقق نشدن این مهم و مواردی از این‌دست را باید به‌پای کم‌کاری مجموع اپوزیسیون نوشت؟ حکومت اسلامی در هستی ۴۴ ساله‌اش تا این لحظه قادر به خفه‌کردن صدای معترض و اعتراض نشده است و در آینده  هم نخواهد  بود. مبارزه سیاسی امری اراده‌گرایانه و از بالا نبوده و نیست. قرار نیست با محقق نشدن درخواست‌های سیاسی‌اجتماعی، اپوزیسیون کار خود را پایان‌یافته تلقی کرده و خانه‌نشینی پیشه کند. به اعتبار سخن شاعر بزرگ آزادی احمد شاملو: «روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت. من آن‌روز را انتظار می‌کشم حتا روزی که دیگر نباشم»

پس از معاوضه و آزادی تروریست  دیپلمات اسدالله  اسدی با وجود محکومیت  ۲۰ ساله در بلژیک و بازگشت آن با  بوق و کرنای تبلیغاتی و استقبال رژیم تروریستی از او، بدرستی از جانب مخالفین و حق خواهان  این سوال اعتراضی  مطرح شد که  امنیت شهروندان  ایرانی  در اروپا چه اندازه  اهمیت دارد. ؟مماشات و داد و ستد  با این   رژیم باجگیر تا کی ادامه خواهد داشت؟ شعارهای توخالی مبنی بر پشتیبانی  از مردم برای رسیدن به آزادی و دمکراسی و کرامت انسانی عملا  با این اعمال زیر گرفته شده است. مبارزه مردم ایران با عزمی راسخ بدون اعتماد به شماری از دولت‌ها برای رسیدن به آزادی به طرق و روش‌های متفاوت ادامه دارد و خیزش انقلابی زن زندگی آزادی  می‌رود که بساط این حاکمیت جبار و ریا کار و  انسان کش را  به پایان رساند.

باری با پیگیری های  ممتد چه مکتوب  و چه تلفنی خواستار  جواب نامه‌های سرگشاده  به تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۲ و ۵ فوریه ۲۰۲۱   به دادستان کل شدیم. دادستان آلمان آقای یونگ به نمایندگی  دادستان کل  آلمان (دادستان  سابق  المان) در مورد رسیدگی پرونده قتل‌های میکونوس تلفنی تماس گرفت و اطلاع داد  که ما پیگیر هستیم   و چنان‌چه جان مخالفین  در خطر باشد  باید به پلیس محلی مراجعه کنند. جواب  تلفنی ایشان بود و نه پاسخ کتبی جای تعمق دارد.‌ در جواب گفتم که  مسئله یک‌نفر و یا چند نفر  نیست. مسئله عملیات  تروریستی رژیم با اشکال متفاوت است. بالاخره در اثر  پیگیری ما  از طرف دادستانی المان جوابیه‌ای  با این متن‌  در جواب دو نامه سرگشاده  مخالفین و قربانیان و جان بدر بردگان و فعالین سیاسی به شرح زیر دریافت شد:

پیرو نامه‌های ارسالی شما در تاریخ ۱۸ اکتبر۲۰۲۲  باید به اطلاع برسانیم که مقامات  امنیتی و پلیسی بلژیک و آلمان آن دفترچه یادداشت که شما  مطرح نمودید را پیدا نکرده‌اند.
پرسش نخست ما این بود که چرا  از ابتدا  در تمامی اخبار مندرج در رسانه‌های آلمانی بر وجود چنین دفترچه‌ای تأکید شده بود و حال وجود چنین دفترچه‌ای از أساس انکار می‌شود؟ پرسش دوم آن‌که چرا پس از اعتراض در ماه ژانویه  ۲۰۲۱ و فوریه ۲۰۲۱ و ۱۸اکتبر ۲۰۲۲  پاسخ شما مبنی بر انکار دفترچه نزد اسدی پاسخ این نوبت کتبی ارائه شده است؟ سوال سوم  چرا اگر  مدارکی در راستای اسامی و دیگر مسائل  دیگران  را  در دست دارید ،انعکاس بیرونی نمی دهید؟؟

اعتراضات و خواست  توضیحات در افکار عموی  باید کما فی السابق مطرح شود . این موارد  پیرو نامه های قبلی دوباره  از جانب  ما مطرح و پیگیری  خواهد شد. روابط  و همکاری  های امنیتی  با جمهوری اسلامی   هنوز در   دستور عمل است  و سیاست مماشات و دلال مابانه  تا باجیگری های رژیم   و گروگانگیری   می‌تواند بخشی از قبیل این سناریو  ها باشد.
در زیر جهت یاد‌آوری دو نامه سرگشاده به دادستانی کل را مشاهده می‌کنید.:

“اپوزیسیون  مخالف جمهوری اسلامی  به دکتر پتر فرانک دادستانی کل آلمان فدرال در باره ماموریت تروریستی اسدالله اسدی و شرکا و همچنین فعالیت های تروریستی رژیم جمهوری اسلامی ایران

ایران

۲۸.۰۱.۲۰۲۱

برگردان بفارسی ناهید جعفرپور

حضور محترم جناب آقای دکتر پتر فرانک دادستان کل آلمان فدرال،

ما به عنوان قربانیان جمهوری اسلامی و شهروندان جمهوری فدرال آلمان با ملیت ایرانی، از شما تقاضای توضیح داریم.

همانطور که مطمئنا می دانید، رژیم ایران درطی دهه های گذشته، ایرانی های مخالف جمهوری اسلامی درخارج از کشور را با تمامی ابزار ممکن تحت نظر، تهدید و در صورت لزوم به دامان مرگ سپرده است وهر گونه خواست آزادی و دموکراسی را در گلوها خفه کرده است. به اندازه کافی هم نمونه های فعالیت های ماموران رژیم در جمهوری فدرال آلمان وجود دارد. مطمئناً شما حمله به کافه میکونوس در برلین را به خاطر دارید.

آخرین سوء قصد، که خوشبختانه به موقع کشف شد و در آن اسدالله اسدی و دیگر افراد “دیپلمات” ایرانی دستگیر شدند، بخوبی نشان می دهد که سرویس مخفی و امنیتی ایران همچنان در خارج از کشور، از جمله در اروپا، به عملیات تروریستی خود ادامه می دهد. طبق گزارش رسانه ها، اسدی با افراد زیادی تماس گرفته است و گفته می شود که آنها به عنوان خبرچین و شرکت کننده در فعالیت های تروریستی از حمایت مالی برخوردار شده اند. از این روی فعالیت های این افراد برای فعالین سیاسی و ایرانی های مخالف جمهوری اسلامی که در آلمان زندگی می کنند، خطر و تهدیدی جدی است. لذا ما صریحا از شما تقاضا داریم بعد از تحقیقات جامع و کافی و شناختن نام این افراد که به فعالیت های تروریستی رژیم ایران کمک می کنند، آنها را بطورعلنی محاکمه نموده و مورد پیگرد قانونی قرار دهید.

شما می دانید که ما با رژیمی روبرو هستیم که در داخل و خارج از کشور بدون وقفه به تروریسم خود ادامه می دهد. صدها نفر در خارج از کشور * اخیراً توسط باند تروریستی رژیم ایران و سرویس مخفی ایران به قتل رسیده اند. آنچه جدی است این است که کلیه اقدامات تروریستی توسط بالاترین مقام رژیم ایران سفارش ، تأمین مالی و سازماندهی می شوند. ما در اینجا با یک تروریسم دولتی از طرف رژیم ایران سروکار داریم.

بنابراین ما از شما می خواهیم که این اعمال تروریستی را بعنوان یک فعالیت تروریستی از سوی رژیم ایران در نظر بگیرید و فراموش نکنید که وجود این گروه از افراد، خطری جدی برای جامعه آلمان و اپوزیسیون مخالف جمهوری اسلامی است.

لذا ما بعنوان مخالفان رژیم ایران و همزمان به عنوان شهروندان جمهوری فدرال آلمان، بدون توجه به روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین آلمان و جمهوری اسلامی، از این حق برخورداریم که از سوی دولت آلمان محافظت بشویم.

از سوی دیگر فاش شدن فعالیت های نمایندگی های رژیم ایران در آلمان و شبکه ها و موئسسات آنها، از جمله نقشی که سفارتخانه ها و کنسولگری های ایران در این زمینه ایفا می کنند، خطراتی که مخالفان رژیم ایران در آلمان را تهدید می کند، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و این فرصت را به این شهروندان می دهد بدون ترس از حق آزادی بیان خود استفاده کنند.

بنابراین ما از شما می خواهیم که پیگرد قضایی علنی را آغاز کنید. ما از این حرکت می کنیم که رژیم تهران، همانند دادگاه میکونوس، تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از محکومیت اسدی و کارمندانش و محافظت از خبرچینانش انجام خواهد داد. با این حال، ما اطمینان داریم که دادگستری آلمان، صرف نظر از ملاحظات دیپلماتیک، از حقوق شهروندان خود دفاع خواهد کرد و آنها را در مقابل فعالیت های غیرقانونی کشورهای خارجی از جمله ایران محافظت خواهد کرد.

با احترام فراوان

پروفسور پرستو فروهر، سهراب مختاری، پرویز دستمالچی، دکتر نرگس اسکندری- گرونبرگ، دکتر قدسی حجازی، مهدی اصلانی، سیما صاحبی، بهروز اسدی، باقر مرتضوی، حمید نوذری، شهره بدیعی، اصغر اسلامی، ناهید جعفرپور، محمود معمار نژاد، سعید تبریزی

* بخشی از افرادی که توسط رژیم ایران و باند تروریستی رژیم ایران و سرویس مخفی ایران به قتل رسیده اند: فریدون فرخزاد (بن)، اکبر محمدی (هامبورگ)، شاپور بختیار (فرانسه)، عبدالرحمن برومند (فرانسه)، محمدرضا چیتگر ( وین ) ، غلام کشاورز (قبرس)، کاظم رجوی (سوئیس)، عبدالرحمن قاسملو (وین)، ………………

نامه دوم


نامه سرگشاده نمادین بدنبال نامه سرگشاده (۲۸ ژانویه) جمعی از خانواده های قربانیان قتل های زنجیره ای و ترورها در داخل و خارج، همراه با فعالان سیاسی به دادستان کل آلمان فدرال پس از رای دادگاه در بلژیک علیه اسدالله اسدی

۰۵.۰۲.۲۰۲۱

برگردان به فارسی ناهید جعفرپور

جناب آقای دکتر پتر فرانک دادستان کل آلمان فدرال،

 ما بدنبال نامه سرگشاده به تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۱ در مورد پرونده اسدی، اکنون پس از قضاوت دادگاه مجددا به شما مراجعه می کنیم.

این واقعیت که یک دیپلمات به طور همزمان فعالیت های تروریستی انجام می دهد و حملات را سازماندهی می کند و در عین حال با دیگر مأموران و مزدوران تعامل می کند، به وضوح نشانگر شبکه های موجود تروریستی است.

نگرانی ما برای جامعه، پس از صدور حکم، مدارکی است که بدست آمده است. که این مدارک نشان می دهند این شبکه ها نه تنها در آلمان، بلکه در سراسر اروپا وجود دارند و فعال هستند.

ما به عنوان امضاکننده نامه سرگشاده روز جمعه گذشته یعنی ۲۹ ژانویه ۲۰۲۱، که د ر واقع قبل از صدورحکم دادگاه اسدی برای شما ارسال شد، از شما تقاضا داریم و دوباره تأکید می کنیم ، که به نتایج دادگاه بلژیک نگاه کنید، و این گروه از افراد را شناسائی نمائید و اقدامات لازم را برای پیگرد علنی و قانوی آنان انجام دهید

حفظ حقوق بشر و حمایت از افرادی که در اینجا با آرامش زندگی می کنند و برای صلح اجتماعی کار می کنند، یعنی حفظ دموکراسی.  مهم است که شما به ما و نگرانی های ما گوش فرا دهید و توجه کنید. زیرا این مسئله به فعالیت های تروریستی رژیم ایران وابسته است که از این فعالیت های تروریستی در پشت صحنه حمایت و آنرا سازماندهی و تأمین مالی می کند.

 ما بر این باوریم که چنین شبکه هایی در سراسر جهان ایجاد شده اند. رژیم ایران با همه ابزارها و روش ها تلاش می کند تا از طریق اقدامات تروریستی نفوذ خود را تأیید کند و تا آنجا که ممکن است تروریسم را با استفاده از منابع مالی حفظ و حمایت کند.

حکم دادگاه وشواهد موجود نشان می دهند که رژیم ایران از چه فرصتهایی استفاده می نماید و همواره تلاش می کند از طریق قدرت و نفوذ تروریستی در خاورمیانه بر دیپلماسی اروپا فشار وارد  کند و آن را تحت تأثیر قرار دهد. برای دستیابی به این هدف رژیم، افراد، سازمان ها، سفارتخانه ها، کنسولگری ها، شبکه ها و انجمن های متشکل از ایرانیان و سایر ملل فعال هستند.

این حکم به وضوح نشان می دهد که رژیم ایران نفوذ زیادی دارد و اتحادیه اروپا می داند که  با چه نوع رژیمی سر و کار دارد. به همین دلیل، مهم است که به نام ملت ایران و منافع مردم ایران، در چارچوب عدالت، چنین افرادی را به دادگاه معرفی کنند. جامعه باید آگاه شود که موضوع  فقط یک شخص نیست بلکه یک گروه سازمان یافته تروریستی است.

اسدی بعنوان نماینده ایران فعال است و احتمالا از قبل ساختار های متعددی را در اینجا ایجاد کرده است. افرادی مانند اسدی همه جا هستند. زیرا آنها از طریق کنسول گری ها با هم در ارتباطند. بخشی از کارها از طریق این سفارت خانه ها و کنسول گری ها و دیگر موئسسات سازماندهی می شوند ومامورانی پرورش می دهند که در باره هر انسانی که مخالف رژیم است جاسوسی و خبرچینی می کنند. سفر اسدی نشان داد که وی چگونه در سرتاسر اروپا به دستور جمهوری اسلامی فعالیت می کند.

جناب آقای دادستان کل،

 دادگاه میکونوس در برلین نشان داده است که دادگستری آلمان مستقل از تأثیرات و مناسبات دیپلماتیک، به نام مردم و عدالت عمل می کند. ما می خواهیم این اسدی اصطلاحا “دیپلمات” را و ساخت و سازهای تروریستی به وجود آورده اش را و همچنین گروهی را که با او در تماس بودند و ساختارهای شبکه ای را که با او ساخته اند را، پیگرد قانونی و علنی گردد. ما از شما می خواهیم که جامعه ایرانیان و افراد آسیب دیده را درک کنید، با این امید که در اسرع وقت محاکمه ای علنی و منصفانه با هر چه بیشتر شواهد قابل اثبات و قابل چشم پوشی انجام شود.

با احترام فراوان

از طرف جمع امضا کنندگان‌نامه سرگشاده ۲۸.۱.۲۰۲۱ بهروز اسدی

زن زندگی آزادی
بهروز اسدی
۱۴ ژوئیه  ۲۰۲۳

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)