در دنیای امروزی که کودکان آن با دنیای دیجیتالی خو گرفته و از سنین پایین تکنولوژی ها را درک کرده و از آن استفاده می‌کنند، عدم آموزش صحیح و رعایت نکردن جوانب احتیاط، می‌تواند امنیت آنها را به خطر بیاندازد. ممکن است نوجوانان در فضای مجازی با خلافکارانی که هدف آنها کودکان و افراد زیر سن قانونی است، برخورد کنند.

گرومینگ چیست؟

واژه گرومینگ از سال ۲۰۱۱ وارد فرهنگ لغات لکسیکان شده و دانستن معنی دقیق آن برای والدینی که نگران امنیت و سلامت فرزندان خود هستند، امری ضروری است. گرومینگ به معنی برفراری ارتباط یک بزرگسال با افراد زیر سن قانونی است که هدف از آن، بدست آوردن اعتماد و ایجاد رابطه صمیمی است. هدف نهایی در این رابطه سوءاستفاده و آزار با روش‌های مختلف می‌باشد. برای بدست آوردن اعتماد کودک، شخص از پروفایل‌های غیر واقعی با هویت ساختگی استفاده می‌کند که این یعنی تشخیص دادن عمل گرومینگ بسیار دشوار خواهد بود.

از متداول‌ترین روش‌های گرومینگ می‌توان به استفاده از شبکه‌های اجتماعی، ارتباط از طریق ایمیل، پیامک، چت‌روم‌ها و وب‌سایت بازی‌های آنلاین که امکان مکالمه بین دو یا چند کاربر وجود دارد، اشاره کرد. با اینکه به نظر می‌رسد این روش یک تهدید جدید به شمار می‌رود، اما در خارج از فضای مجازی هم ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد. آنچه گرومینگ را متمایز ساخته، استفاده از تکنولوژی برای ایجاد این رابطه صمیمی است.

سایر مشخصه‌های گرومینگ:

اغلب مجرمان سایبری به دنبال سوءاستفاده از معصومیت نوجوانان هستند و با روش‌های مختلف آنها را فریب می‌دهند تا کارهایی انجام دهند که در شرایط عادی هرگز دست به آن نمی‌زدند. به این کار مهندسی اجتماعی گفته می‌شود که به معنی مجاب کردن یا فریب روانشناختی قربانی است. در نتیجه فرد با میل خود اطلاعات بسیار حساس و خصوصی خود را در اختیار مجرم قرار داده یا دست به کاری خطر آفرین می‌زند.

برای مثال ممکن است فرد بالغ به تمامی درد و دل‌های نوجوان گوش داده و در ادامه برای او هدایای خاصی ارسال کند. آنها دائما در تلاشند تا توانایی تصمیم گیری عاقلانه نوجوان را از او بگیرند و به مرور در مکالمات از مباحث جنسی حرف می‌زنند، فیلم یا تصاویر مستهجن به آنها نشان داده و درخواست ملاقات حضوری را مطرح میکنند.

عواقب و اتفاقاتی که در یک رابطه گرومینگ رخ می‌دهد برای افراد مختلف یکسان نیست. یکی از آسیب‌هایی که در این موارد به نوجوان وارد می‌شود، آسیب روانشناختی است که حاصل از فریب خوردن و کنترل شدن وی توسط یک فرد بالغ می‌باشد. در صورتی که ملاقات حضوری صورت بگیرد، احتمال آزار و اذیت جسمانی وجود دارد، که می‌تواند به سوءاستفاده جنسی نیز منجر شود.

علاوه بر تمامی موارد بالا، ممکن است مجرم از نوجوان عکس یا فیلمی هم ضبط کند (کاری که به آن سکستینگ گفته می‌شود)، که نتیجه آن می‌تواند پورنوگرافی کودکان، بردگی جنسی و سوءاستفاده‌های دیگر خواهد بود. بسیاری از این افراد دارای میل شدید جنسی نسبت به کودکان هستند. به هر حال در چنین روابطی، حقوق بنیادی کودک تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

آمار گرومینگ:

باید گفت که این یک مشکل فراگیر بوده و بزرگسالان زیادی نگرانی‌های خود در رابطه با گرومینگ و محافظت از فرزندان خود در اینترنت را مطرح کرده‌اند. به نقل از روزنامه فوربز در سال ۲۰۱۳، ۱۲۰۰۰ اکانت ساختگی دیده شده که تصاویر سوءاستفاده از کودکان را به دیگران نشان می‌دادند. آنچه که ما را نگران می‌کند این است که اغلب کشورها برای رسیدگی به گرومینگ، هیچ قانونی وضع نکرده‌اند.

با توجه به این اوضاع، چگونه می‌توانیم از فرزند خود محافظت کنیم؟

گرفتن حق استفاده از اینترنت برای محافظت از فرزندان، روش مناسبی نیست، چرا که با این کار فرزندمان را از دستیابی به منابع خوب و مثبت آنلاین که می‌تواند به دانش، تجربه و مهارت آنها بیافزاید، محروم می‌کنیم.  

قطع دسترسی فرزندان از دنیای دیجیتالی، به خاطر نقش اساسی و سازنده آن در زندگی امروزه انسان‌ها، کاری غیر ممکن می‌باشد. از این رو بهتر است به جای قطع دسترسی، بهتر است کاری کنیم تا فرزندانمان بتوانند از خودشان محافظت کرده و استفاده امن و کنترل شده از اینترنت را یاد بگیرند.

در این امر می‌توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

  1. افزایش آگاهی نسبت به خطرات اینترنت برای کودکان:

اولین قدم برای دوری از خطرات اینترنت، آگاهی از آنها است. ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه و درک تاثیر آن بر روی فرزند، و مهم‌تر از همه آموزش دوری از این قبیل خطرات، یکی از حیاتی‌ترین اصول محافظت از نوجوانان است.

  1. مراقب میزان دسترسی کودکان به اینترنت باشید و ببینید چه چیزهایی را به صورت عمومی منتشر می‌کنند:

باید بدانید که فرزندتان چه چیزهایی را به اینترنت وارد می‌کند و مراقب باشید که اطلاعات شخصی و خصوصی از قبیل آدرس، شماره تلفن یا نام مدرسه خود را در فضای مجازی مطرح نمی‌کنند. علاوه بر این، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای محافظت از فرزند، صحبت نکردن با افراد غریبه است که در دنیای واقعی هم مطرح می‌شود.

  1. با فرزندان خود آزادانه صحبت کنید و اجازه دهید آنها هم در رابطه با مسائل خود به راحتی صحبت کنند:

اگر بتوانید این مکالمات آزاد را بین خود و فرزندتان حفظ کنید، هرگاه کودک نیاز به هم صحبتی با بزرگسالان را داشته باشد نزد شما خواهد آمد. این کار تا حد زیادی مانع برقراری ارتباط بین کودک و یک فرد بزرگسال غریبه خواهد شد. برقراری یک رابطه قابل اعتماد بهترین راه برای مقابله با چنین مشکلاتی است.

  1. از راهکارهای امنیتی کامپیوتری کمک بگیرید:

ابزارهای تکنولوژی می‌توانند در حفظ امنیت اطلاعات و سیستم‌ها در نتیجه امنیت خود کاربران، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. استفاده از راهکارهای امنیتی از کامپیوتر فرزندتان در برابر بدافزارها و مجرمان سایبری محافظت کرده و همچنین ابزارهای کنترلی در اختیار والدین قرار می‌دهد.

سخن پایانی:

این قبیل مسائل بسیار پیچیده به نظر می‌رسند اما واقعیت این است که مقابله و پیش‌گیری از چنین حوادثی امکان پذیر بوده و اغلب والدین توانایی انجام آن را دارند. می‌توانیم با درگیر کردن و آموزش والدین و آموزگاران، راه اندازی کمپین‌های آموزشی خصوصی و دولتی، همچنین وضع قوانین سفت و سخت، در برابر این قبیل خشونت‌ها علیه کودکان، ایستادگی کنیم.

والدین می‌توانند با یاد دادن نکات ساده و چند تمرین ساده، فرزندان خود را از انواع تهدیدات اینترنتی محافظت کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)