گوگل نسخه ۸۳ کروم را که مدت‌ها انتظار آمدن را داشتیم، منتشر کرد. این نسخه دارای امکانات زیادی است که قرار بود در نسخه ۸۲ عرضه شود، اما به خاطر انتشار ویروس کووید ۱۹ به تاخیر افتاد. بارزترین مشخصه‌های این نسخه، تنظیمات امنیتی و مدیریتی جدید، به همراه امکاناتی برای محفاظت بیشتر از رمز، می‌باشد.

در بین لیست تغییرات ایجاد شده در این نرم افزار مهمترین تغییرات عبارتند از: سیستم تقویت شده وبگردی امن و امنیت DNS. سیستم تقویت شده وبگردی امن برای محافظت از کاربران در برابر انواع تهدیدات مجازی، از جمله فیشینگ و بدافزار است. اگر سیستم تقویت شده وبگردی امن را فعال کنید، کروم به صورت فعال اطلاعات صفحه یا لینک دانلود را به سرور های گوگل ارسال کرده و امنیت آنها را بررسی می کند. در نسخه‌های بعدی هشدار‌های متناسب‌تری به کاربران داده خواهد شد.

علاوه بر این DNS بر روی پروتکل  HTTPS فراهم گردیده که هدف آن حفظ حریم خصوصی و افزایش امنیت کاربر در برابر حملات مخرب می‌باشد. اگر اپراتور اینترنت شما از این امکان پشتیبانی کند، به صورت خودکار می‌توانید از آن استفاده کنید، در غیر این صورت می‌توانید با تغییر سرور DNS به یک سرویس دهنده امن‌تر متصل شوید.

یکی دیگر از امکانات امنیتی افزوده شده به کروم، بررسی امنیت می‌باشد. این خصوصیت در صورتی که هر کدام رمز های ذخیره شده در کروم جزو رمزهای سرقت شده باشد، به شما هشدار خواهد داد. در این صورت به شما پیشنهاداتی هم خواهد داد. علاوه بر این، از بروز بودن مرورگر شما هم اطمینان حاصل می‌کند و اگر بخواهید افزونه مخربی را دانلود یا نصب کنید نیز به شما هشدار می‌دهد.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، تنظیمات این مرورگر هم دچار تغییرات اساسی شده و درک آنها را ساده تر کرده است. امکان مدیریت کوکی‌ها و انتخاب نحوه استفاده از آن ساده‌تر شده است. همچنین برای جلوگیری از دسترسی برنامه‌های سوم شخص به کوکی‌ها هم گزینه‌ای در تنظیمات اضافه شده است.

برای بروزرسانی، کروم را باز کرده و به قسمت تنظیمات بروید:

سپس در منوی کناری About chrome را انتخاب کنید. اگر مرورگر شما بروزرسانی شده باشد باید نسخه ۸۳ را ببینید در غیر این صورت به صورت خودکار برنامه بروز رسانی خواهد شد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)