به گزارش رویترز، وزیر کشور آلمان اعلام کرد که شب گذشته (۲۹ آوریل) پلیس آلمان در چهار شهر به مسجدهای حزب‌الله یورش برده است. 

مامورین اطلاعاتی و دولتهای غربی فاش کرده اند که حزب الله لبنان، از بدنام ترین سازمانهای تروریستی و مهره سپاه پاسداران در ۴ ده اخیر، در حال طرح ریزی عملیات جدید, شکستهای سختی را تجربه کرده است (از جمله خنثی شدن و ممانعت از گسترش شبکهای حزب الله در منطقه و جهان). این مسائل و مناقشات عمده سیاسی و کمبود بودجه باعث سرخوردگی حزب الله شده، که در سالهای گذشته سرمایه گذاری کلانی در گسترش تروریسم بین الملل انجام داده است.

یکی از شبکه های عملیاتی برون مرزی حزب الله، یگان عملیات خارجی ۹۱۰ به فرماندهی طلال حمیه است. حمیه از عوامل مسئول کشته شدن صدها انسان غیر نظامی از جمله بمبگذاری آمیا آرژانتین در سال ۱۹۹۴ و بلغارستان در سال ۲۰۱۲ می باشد. دیگر یگان عملیاتی حزب الله به فرماندهی علی وهیب یاسین ملقب به ابوجهاد است

 استراتژی یگان ۹۱۰ عضو گیری و استخدام مسلمانان منطقه به خصوص در افغانستان و پاکستان می باشد، این شامل دانشجویان و متخصصانی است که حزب الله می پندارد سوء ظن ایجاد نمی کنند و قادر خواهند بود به راحتی در کشورهای منطقه تردد کنند. این استخدام شدگان در ایران و لبنان برای عملیات مسلحانه و تروریستی تعلیم می بینند. این گروه ویژه با هسته اصلی که تنها شیعیان لبنان هستند تفاوت دارد زیرا از اشخاص دو تابعیتی استفاده می شود که سوء ظن دستگاه های امنیتی کشورهای خویش را برنیانگیزند.

واحد تحت فرماندهی ابوجهاد همچنین از شیعیان مقیم خارج از لبنان که بیشتر عمرشان را در خارج  زندگی کرده عضوگیری و استخدام می کند تا نفوذ عمیق تری در خانواده های آنها و مردمان بومی برای عملیات مخرب در کشورهای مختلف انجام دهد.

اما در دو سال گذشته به خصوص ماه های اخیر فعالیتهای مشکوک به عملیات تروریستی حزب الله با بررسی سوابق عملیاتی سازمان در کشورهایی نظیر بریتانیا، ایتالیا، اوگاندا و تایلند تعقیب، کشف و خنثی گشته است. این محاسبات امنیتی نوری بر مخفی کاری های سازمان در استخدام و تعلیمات اعضای جدید و شناسایی اهداف آنان است

برملا شدن این اسرار و سوابق تروریستی حزب الله در آرژانتین و انگلستان, ماهیت واقعی  این سازمان را بهتر آشکار کرد به خصوص اینکه فرقی ساختاری بین بخش سیاسی حزب الله با شاخه نظامی وجود ندارد. با وجودی که شاخه سیاسی حزب الله رابطه اش را با شاخه نظامی حاشا می کند دولت بریتانیا کل تشکیلات حزب الله را به لیست گروه های تروریستی اضافه کردسرویسهای امنیتی معتقدند پرونده تحقیقات تا دسترسی کامل به فرماندهان حزب الله باید ادامه یابد. همچنین دولت آمریکا برای اطلاعاتی درباره یکی از مقامات بلند پایه سرویس خارجی سازمان به نام سلمان رؤوف ۷ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

حزب الله که سابقا پنهانی آزادانه در کشورهای مختلف فعالیت می کرد اکنون شاهد اتحاد و نظارت جهانی بر شبکه اعمالش است; سرویسهای اطلاعاتی غربی از این موفقیت ها که توانسته جان شهروندانشان را حفظ کند استقبال کرده و تاکید کرده به برملا کردن فعالیتهای حزب الله ادامه می دهندحزب الله که اعضایش سابقه  قاچاق مواد مخدر در کارنامه دارند اکنون  به صورت رسمی توسط دولتها به لیست سازمانهای تروریستی و مبارزه با پولشویی اضافه شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)