به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۱۶ فروردین تا روز جمعه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان، قتل و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت.

 

بازداشت‌ها

مقامات حکومتی از همان شروع شیوع کرونا در ایران با پنهانکاری، از انتشار آمار واقعی قربانیان کرونا، ممانعت بعمل آوردند. اما این مسئولیت را شماری از هموطنان و فعالان رسانه‌ای برعهده گرفتند که منجر به بازداشت آنها شد.

-روز یکشنبه ۱۷ فروردین اداره اطلاعات شهرستان پاوه یکی از فعالین رسانه‌ای این شهر به نام سعید احمدی را بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کرد. سعید احمدی به دلیل انتشار اخبار مربوط به شیوع کرونا در منطقه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

-شامگاه دوشنبه ۱۸ فروردین ماه ۲۰تن از شهروندان در یک مهمانی خصوصی در سیرجان توسط ماموران پلیس بازداشت شده و محل برگزاری مهمانی پلمپ شد.

-طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۱۳۹ شکارچی غیر مجاز و عامل قطع درختان خبر دادند. 

-در هفته‌ای که گذشت ماموران نیروی انتظامی با یورش به روستاهای دورافتاده شهرستان نیکشهر به ظن کاشت مواد مخدر، تعدادی از جوانان روستا را بازداشت کرده‌اند که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

احضار

-روز یکشنبه ۱۷ فروردین رحیم یوسف پور، پزشک ساکن سقز در پی احضاریه ای به مراجع قضایی احضار شد. این پزشک طی ویدیویی دلایل احضار خود را هشدار در خصوص شیوع بیماری «کووید ۱۹» در استان کردستان، اعلام کرده است.

-شهرام صفری، روزنامه‌نگار و مدیر کانال تلگرامی به دادگاه سرپل‌ذهاب احضار شد. این روزنامه‌نگار به دلیل انتشار اخبار شیوع ویروس کرونا به دادگاه احضار و روز شنبه بیست و سوم فروردین‌ماه باید در دادگاه حاضر شود.

-پنج فعال کارگری کُرد و از اعضای هیات مدیره انجمن‌ صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی کامیاران به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر احضار و به دلیل راه‌اندازی کمپینی تحت عنوان «قرنطینه بدون تامین معیشت یعنی گرسنگی» تحت بازجویی قرار گرفته‌اند. بازجویان ضمن تهدید این افراد به ادامه فعالیت کمپین مورد نظر، گوشی‌های تلفن همراه آنها را ضبط و اقدام به حذف تصاویر در کانال تلگرامی و انتشار یک بیانیه جعلی به نام اعضای این کمپین کردند.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان 

از آنجا که مسئولان زندانها مانع رسیدن اخبار مربوط به کرونا به بیرون از زندان می شوند، از آمار واقعی زندانیان مبتلا به بیماری کرونا در این زندان اطلاع دقیقی در دست نیست و زندانیان در معرض خطر جدی ابتلا به این ویروس قرار دارند.

-روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه، یک زندانی محبوس در زندان اوین پس از ابتلا به کرونا ابتدا به بهداری زندان و سپس به بیمارستان منتقل شد. این زندانی مبتلا به کرونا در اتاق ۳ بند ۴ محبوس بوده است. وجود بیمار مبتلا به کرونا در این بند، نشاندهنده شیوع کرونا در زندان اوین بوده و مقدمات تهدید جانی زندانیان را بوجود می آورد. از آمار بیشتر زندانیان مبتلا به کرونا در زندان اوین و بند ۴ اطلاعی در دست نیست.
-روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه یک زندانی که دارای علائم حاد ویروس کرونا بود، پس از وخامت حالش، از زندان مرکزی اردبیل به بیمارستان منتقل شد. این زندانی که در بند ۸ زندان اردبیل محبوس بود به بیمارستان خمینی اردبیل منتقل شده است. تراکم جمعیت در این زندان بالاست. حداقل امکانات بهداشتی در این زندان وجود ندارد. علاوه بر این دستگاه‌های تلفن، فروشگاه، سالن اصلی و امکانات بند ۸ با بند ۷ مشترک است. این امر باعث شیوع این بیماری در هر دو بند می‌شود.

-روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه، دو تن دیگر از زندانیان مبتلا به ویروس کرونا در زندان تهران بزرگ (فشافویه) جان خود را از دست دادند. این دو زندانی «مهدی ربیعی» از سالن سه تیپ ۵ و «لشگری پناه» از تیپ ۲ زندان تهران بزرگ هستند که به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

-زندانیان زندان شیبان اهواز تا خردادماه به طور رسمی ممنوع الملاقات شدند. در مراجعه خانواده‌های زندانیان به زندان شیبان اهواز (زندان مرکزی اهواز) گفته شده که ملاقات تا اطلاع ثانوی معلق و تا خردادماه ممنوع شده است. همچنین کلیه زندانیان بند هشت از بند خود منتقل و در یک اتاق نگهداری می شوند. حدود ۲۴۰نفر در یک اتاق با وضعیت موجود و شیوع بیماری و نبود امکانات بهداشتی و نبود جا برای خواب زندانیان، وضعیت زندانیان را بغرنج‌تر کرده است. زندانیان بند ۵ و بند ۸ به‌شدت شکنجه شدند و کلیه کارت هائی که جهت خرید از آنها استفاده می‌کنند را از زندانیان گرفته و با خود بردند، تا کنون دلیل بردن کارت ها مشخص نشده است.

-شماری از زندانیان از جمله ۵۰ زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. مسئولان زندان در هراس و وحشت از شورش زندانیان آنها را به قتل تهدید کرده اند.

-در پی شورش زندانیان زندان سپیدار اهواز مسئولان این زندان آب را به روی زندانیان بسته‌اند و کلیه مرخصی‌ها  نیز قطع شده است. برخلاف آنچه که قوه قضاییه ادعا می‌کند، زنان زندانی در زندان سپیدار اهواز نیز از مرخصی محروم هستند.

-زندانی سیاسی سهیل عربی، از روز ۱۵ فروردین ماه مجددا دست به اعتصاب غذا زد. او علت اعتصاب غذای مجدد خود را نقض حقوق خود، ظلم مضاعف و بدعهدی مسئولان اعلام کرد. 

-زندانی سیاسی فرهاد سلمانپور ظهیر، محبوس در زندان تهران بزرگ به علت بیماری قلبی و ریوی در شرایط بدی بسر می برد. در حال حاضر فرهاد بشدت از ناحیه ریه و دستگاه تنفسی رنج می برد و با سرفه‌های سنگین و عفونت ریه روبروست. آقای سلمانپور هم‌اکنون در اتاقی به‌سر می برد که نفرات زیادی در آن محبوس هستند، شماری از زندانیان از جمله فرهاد، کف خواب هستند، مواد شوینده و ضد عفونی کننده در زندان نیست و تنها وسیله بهداشتی ریکا می‌باشد. زندانیان در این زندان از نظر روحی و روانی در شرایط بدی قرار دارند.

-روز شنبه ۱۶ فروردین ماه کمال حسن رمضان، علی احمد سلیمان، ابراهیم عیسی پور و احمد تموئی، چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه بدون اطلاع قبلی به مکان نامعلومی منتقل شدند. هر ۴ نفر این زندانیان سیاسی در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود می‌باشند. انتقال این زندانیان سیاسی بیم طرح اتهامات و پرونده‌سازی جدید علیه آنها توسط این نهاد امنیتی را به وجود آورده است.

-زندانی سیاسی و معلم زندانی محمد‌حسین سپهری در زندان وکیل‌آباد مشهد به بیماری کرونا مبتلا شده است. وی هم اکنون در سلول انفرادی به سر می‌برد و از خدمات پزشکی محروم می‌باشد.

-کمال جعفری یزدی،‌ یکی از امضاکنندگان بیانیه‌ ۱۴ امضایی است که خواهان استعفای شخص خامنه‌ای شده بودند و به همین اتهام به ۱۳سال زندان محکوم شده است به ویروس کرونا مبتلا شده و در سلول انفرادی به‌سر می‌برد.  

-محمد بنازاده امیرخیزی، زندانی سیاسی سالخورده در زندان رجایی شهر کرج علیرغم بخشنامه جدید قوه قضاییه مبنی بر آزادی زندانیان بالای ۷۰ سال در چهارمین سال از مدت محکومیت خود کماکان در زندان بسر می‌برد و از اعزام به مرخصی نیز محروم است. آقای بنازاده امیرخیزی با وجود تاکید پزشکان مبنی بر انجام آزمایش بیوبسی و احتمال ابتلا به سرطان پروستات، از اعزام به بیمارستان و رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.   

-ابراهیم صدیق همدانی و پسرش سالار صدیق همدانی، دو زندانی سیاسی در زندان ارومیه از روز دوشنبه ۱۸ فروردین در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و عدم رسیدگی پزشکی اعتصاب غذا کرده‌اند.

 -زندانی سیاسی سعید شیرزاد، به‌رغم پایان یافتن دوره محکومیت ۶ ساله‌اش، به دلیل مخالفت دادستانی با آزادی‌اش، همچنان در زندان به‌سر می‌برد. آقای شیرزاد مهرماه سال ۹۸ دو هفته پس از فوت مادر خود به مرخصی اعزام شد اما اکنون دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی با احتساب تمامی ایام مرخصی به عنوان غیبت، تاریخ آزادی وی را از تاریخ ۱۹ فروردین به تاریخ ۱۳ اردیبهشت به تاخیر انداخته است.

 

صدور احکام

-روز یکشنبه ۱۷ فروردین‌ ماه۹۹، فردین مولودی شهروند اهل سنندج، توسط شعبه‌ اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی سعیدی به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد. اتهام مطروحه علیه این شهروند «همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام» عنوان شده است.

-بابک مهرانی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه در کرج، از سوی دادگاه انقلاب این شهر به چهار سال و شش ماه حبس، دو سال تبعید به الیگودرز و یک سال کار اجباری در خدمات عمومی مانند پارک‌ها محکوم شد.

-ابوالفضل نژادفتح، دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان، توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس محکوم شد. آقای نژادفتح از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس محکوم شده است.  

-دادگاه تجدید نظر استان کردستان حکم صادره علیه کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج را عینا تائید و به وی ابلاغ کرد. آقای ساختمانگر پیشتر به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.  

 قتل

-نیروهای مسلح ایران روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه در ارتفاعات مرزی ماکو به روی دسته ای از کولبران آتش گشودند که در نیجه این آتشباری یک کولبر جوان اهل شهر بازرگان به نام برهان جنکانلو ۲۴ ساله به قتل رسید و دو کولبر دیگر زخمی شدند.

عادل ناصری ۳۵ساله یکی دیگر از زندانیان زندان سپیدار اهواز می‌باشد که به دست نیروهای امنیتی به قتل رسید. روز دوشنبه ۱۸ فروردین‌ماه از زندان سپیدار اهواز با خانواده این زندانی تماس گرفته شد و به آنها گفته شد ناصر به دلائل نامعلومی فوت کرده است. جسد عادل ناصری روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه به خانواده اش تحویل داده شد. بستگان این زندانی هنگام دفن وی متوجه می شوند که ناصر از ناحیه بینی صدمه دیده و بینی او خونی بود.

شایان ذکر است که در جریان شورش زندانیان در زندان سپیدار اهواز شماری از زندانیان به‌دست نیروهای امنیتی و از طریق تیرانداز و ضرب و شتم به قتل رسیده‌اند که تاکنون اسامی و مشخصات ۱۲ تن از آنان به ثبت رسیده است.

اسامی این ۱۲ نفر به شرح زیر می‌باشد که توسط فعالان حقوق بشر اهوازی به ثبت رسیده است:

١-محمد تامولی طرفی ۲۵ساله،فرزند لفته ، از اهالی شهر بستان که در سال ۹۷بازداشت شده و در حال گذراندن حکم ۷ ساله در زندان سپیدار اهواز بود

٢-سیدرضا خرسانی (مغینمی)

٣-محمد سلامات

۴-شاهین زهیری

۵- محمد فرزند لفته رشگ

۶- علی خفاجی

٧- مجید زبیدی

۸- سجاد پیشداد

۹- علیرضا حاجیوند

۱۰- سجاد ماهرویی

۱۱- فیض الله مختاری

۱۲- عادل ناصری

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)