به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۹ فروردین تا روز جمعه ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان، قتل و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت.


در شرایطی که شیوع گسترده کرونا در شهرهای مختلف کشور همچنان با شتاب زیاد در حال پیشروی است و از مردم قربانی می‌گیرد، همزمان دستگاه قضاییه نیز با کشتار زندانیان و بی‌اهمیت دانستن جان آنان بر آمار قربانیان می‌افزاید.

 برخلاف ادعا و تبلیغات دروغین ابراهیم رئیسی مبنی بر آزادی و مرخصی زندانیان، در حال حاضر وضعیت زندانیان در زندانهای مختلف اسفبار گزارش شده و تعداد بالایی از زندانیان در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

دادستان کل استان اردبیل به جای آزادی و فرستادن زندانیان سیاسی به مرخصی، نفس کشیدن را برای آنان حرام دانست. عبدالله طباطبایی دادستان کل استان اردبیل روز یکشنبه ۱۰ فروردین حین بازرسی از زندان مرکزی این شهر به زندانیان سیاسی تبعیدی این زندان گفت: «نفس کشیدن زندانیان سیاسی و امنیتی هم حرام است.» 

بازداشت‌ها

نیروهای امنیتی طی روزهای اخیر اقدام به بازداشت ده‌ها تن از شهروندان به اتهام «شایعه‌پراکنی درباره کرونا» کرده‌اند.  

-روز دوشنبه ۱۱ فروردین علیرضا افتخاری،‌ رئیس پلیس فتای استان هرمزگان،‌ از بازداشت ۷ نفر با عنوان عاملان انتشار «مطالب التهابی و ساختگی» درباره کرونا خبر داد. این مقام انتظامی اضافه کرد که این افراد از طریق صفحات مجازی در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی اقدام به انتشار مطالبی کرده بودند که او «شایعات ساختگی و استرس‌زا» خواند.

-هم‌زمان در استان کردستان نیز ۱۳ نفر با عنوان مشابه از سوی نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.

-فرمانده انتظامی خرم‌دره نیز از دستگیری‌ عاملان انتشار اخبار کذب کرونایی در این شهرستان خبر داد.
محرم‌علی قاسمی مدعی شد: «این متهمان با انتشار خبری کذب و انتشار آن در فضای مجازی باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در بین شهروندان شده بودند.»

-روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۵ تن از شهروندان شامل ۳ مرد و ۱۲ زن در یک مهمانی خصوصی در شهریار توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. مهدی سرپناه، معاون اجتماعی فرمانده انتظامی ویژه غرب استان تهران ضمن اعلام این خبر گفت: «این افراد از تهران و کرج به فردوسیه آمده و در یکی از باغ ویلاهای فردوسیه اقدام به برگزاری پارتی کرده بودند.»

-همچنین شامگاه پنج‌شنبه ۱۴ فروردین، ۱۱۱تن از شهروندان شامل ۹۱ مرد و ۳۰ زن در یک مهمانی خصوصی 

در شهریار از سوی نیروی انتظامی بازداشت شدند.

-روز پنج‌شنبه ۱۴ فروردین امیر چمنی، فعال مدنی ساکن تبریز، توسط پلیس فتای این شهر احضار و بازداشت شد. از دلایل بازداشت این فعال مدنی اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

-طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت ۱۸ شکارچی متخلف خبر دادند.  

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان 

-یک کودک-مجرم به دست ماموران زندان مهاباد و میاندوآب، پیش از اعدام و زیر شکنجه به قتل رسید. درپی شورش زندانیان در زندان مهاباد که روز یک‌شنبه ۱۰ فروردین ماه روی داد، دانیال زین‌العابدینی و چندین زندانی دیگر با اتهام دست‌داشتن در اعتراض، به سلول‌های انفرادی منتقل شدند. دانیال زین‌العابدینی پس از ضرب و جرح شدید به دست ماموران زندان مهاباد، به زندان میاندوآب تبعید شد و در آنجا بار دیگر هدف ضرب و جرح قرار گرفت. روز پنج‌شنبه ۱۴فروردین، با خانواده این زندانی تماس گرفته شد و درگذشت او را اطلاع دادند. بر روی جسد این زندانی، آثار شکنجه و جراحت قابل مشاهده بود.

-شامگاه دوشنبه ۱۱ فروردین نیروهای گارد ویژه در زندان ارومیه به راهروها و سالن اصلی زندان هجوم بردند. پس از آن ۸ تن از زندانیان زیر حکم اعدام از بندهای ۱۴ و ۱۵ را به طرز فجیعی از این دو بند خارج کرده و به حیاط اصلی زندان منتقل شدند. در آنجا نیروهای گارد ویژه، این زندانیان را تحویل گرفته و ضمن بستن چشم و زدن دست‌بند و پابند به تک تک آنها، این ۸ نفر را به محل نامعلومی منتقل کردند.

-مسئولان زندان سپیدار اهواز پس از شورش زندانیان در روز ۱۱ فروردین با ایجاد فضای امنیتی در زندان در وحشت از شورش مجدد زندانیان، اقدام به قطع گاز نمودند و زندانیان دیگر به آب گرم دسترسی ندارند.

-شامگاه سه‌شنبه ۱۲ فروردین در پی شورش زندانیان و پس از اینکه سپاه و بسیج وارد زندان شیبان اهواز شدند، کلیه زندانیان بند۵ که بند زندانیان سیاسی می‌باشد را به صورت دست وپا بسته در محوطه زندان تا صبح زیر شکنجه قرار دادند. سپس صبح روز چهارشنبه شماری از آنان را به مکان نامعلومی منتقل کردند. نام برخی از این زندانیان که به مکانی نامعلوم منتقل شدند محمدعلی عموری، سیدیابر البوشوکه و سید مختار البوشوکه عنوان شده است.

-روز شنبه ۹ فروردین ماه، پس از شورش زندانیان در تیپ ۱ زندان تهران بزرگ، عوامل حکومتی ۱۵ تن از زندانیان را به اتهام اقدام به شورش از زندانیان دیگر جدا کرده به محل نامعلوم منتقل کردند. نیروهای گارد زندان و یگان ویژه به بندها حمله کرده و وسایل زندانیان را به بهانه بازرسی بیرون ریختند و زندانیان به شدت تحت فشار قرار گرفتند.
-روز شنبه ٩ فروردین‌ماه بیش از ۲۰۰ زندانی زن در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به نبود امکانات و خدمات بهداشتی در بند زنان و همچنین مخالفت عوامل زندان با آزادی آنها پس از شیوع ویروس کرونا در این زندان، دست به اعتصاب غذا زدند. اعتصاب این زندانیان پس از مرگ یکی از زنان محبوس در بند زنان به نام ”فاطمه علی‌زاده“ ۵٣ ساله و اهل کرمانشاه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا شروع شد.

-زندانی سیاسی اکبر باقری همچنان محروم از رسیدگی‌های پزشکی در زندان تهران بزرگ به‌سر می‌برد. وی برغم رنجی که از بیماریهای مختلف در زندان تهران بزرگ تحمل می‌کند، محروم از مرخصی و درمان است. این در شرایطی است که ویروس کرونا در این زندان شیوع پیدا کرده و باعث مرگ چند تن از زندانیان و مبتلا شدن تعدادی دیگر شده است. اکبر باقری به بیماری هموروئید شدید، کم خونی، بیماری کبد و کلیه مبتلاست و نیاز فوری به مداوا و عمل جراحی دارد. وی در بندی محبوس است که زندانیان مبتلا به کرونا وجود دارد.

روز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه  کامران درویشی، زندانی سیاسی محبوس در بند کارگری زندان مرکزی ارومیه با دوختن لبهای خود در اعتراض به محرومیت وی از حق آزادی مشروط دست به اعتصاب غذا زد. این زندانی سیاسی از مجموع ۵ سال حبس تعزیری ۴ سال آن را سپری کرده است. 

-روز دوشنبه ۱۱ فروردین‌ماه، افسر نگهبان بند ۲ تیپ ۵ زندان تهران بزرگ زندانیان این بند را مجبور کرد که در آمارگیری کنار هم و نفس به نفس هم بنشینند. این در حالی است که بدلیل شیوع ویروس کرونا در این زندان، تاکنون دست‌کم ۶ زندانی جان خود را از دست داده‌اند. افسر نگهبان در پاسخ اعتراض زندانیان به آنها گفته است: «هیچ الزامی به توصیه بهداشتی ندارد و طرح فاصله گذاری اجتماعی در زندان معنایی ندارد.»

-در زندان زاهدان دست‌کم یک زندانی دیگر به نام میثم برانداز، براثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخت. میثم برانداز ۴۰ ساله محبوس در سلول ۳۵ بند ۸ زندان زاهدان می‌باشد که به ویروس کرونا مبتلا شده بود. بنا به گفته زندانیان به‌رغم اینکه کرونا به سایر بندها سرایت کرده، تاکنون هیچ اقدامی برای درمان زندانیان مبتلا و یا پیشگیری، از سوی زندانبانان و مسئولان زندان صورت نگرفته است.

صدور احکام

-یک شهروند اهل روستای «چور» در مریوان به نام «موسی یوسفی» از سوی دادگاه انقلاب مریوان به صورت غیابی به اتهام «همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد» به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

-روز شنبه ۹ فروردین ماه، حکم تبعید ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی توسط شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب رباط کریم برای اجرای ۲ سال و ۸ ماه باقی مانده تبعید وی صادر شد. ابلاغ این اجرائیه با طول مدت ۲ سال و ۸ ماه در حالی است که ابراهیم فیروزی تمام این مدت را در شهرستان سرباز سپری کرده اما به‌عنوان دوران تبعید وی محسوب نشده است. 

-محمد داوری، فعال مدنی اهل دهدشت، توسط دادگاه انقلاب شیراز به ۸ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. آقای داوری در تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت و از تاریخ ۲۱ دی‌ماه ۹۸ در زندان عادل آباد این شهر بسر می‌برد.

-بابک دادبخش، زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج روز یکشنبه ۱۰ فروردین‌ماه احضار و حکم پیشین وی با این بهانه که حکم دادگاه ناقص بوده، نقض و حکم ۲۵ سال حبس تعزیری در زندان به او ابلاغ شد. این زندانی پیشتر در بهمن ماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. آقای دادبخش مبتلا به افسردگی شدید است و تاکنون دو بار اقدام به خودکشی کرده است.

-روز یکشنبه ۱۰ فروردین ماه شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی با صدور دادنامه‌ای هاشم خواستار, محمدحسین سپهری، محمد نوریزاد و فاطمه سپهری را در مجموع به تحمل ۴۰ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین به‌عنوان مجازات تکمیلی هر یک از این فعالان مدنی به تحمل ۲ سال تبعید و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شدند.

-دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت اسماعیل بهلولی، یکی از شهروندان بازداشت شده در رابطه با اعتراضات دیماه ۹۶ را بدون تشکیل جلسه عینا تایید کرد. وی در سال ۹۷ توسط دادگاه انقلاب ورامین به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.  

براساس دادنامه صادره، اسماعیل بهلولی به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق شعارنویسی و تحریک و ترغیب دیگران به شعارنویسی» به ۱ سال حبس، به اتهام «تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال حبس، به اتهام «عضویت در گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ۵ سال، به اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال حبس و در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

قتل

شامگاه پنج شنبه ۱۴ فروردین‌ماه یکی از هموطنان بلوچ در مسیر بیژن آباد رودبار به کهنوج، توسط ماموران اطلاعاتی با شلیک گلوله ای به قفسه سینه‌اش به قتل رسید. نام این شهروند بلوچ عباس بامری می‌باشد. ماموران وزارت اطلاعات با شلیک به خودروی این هموطن بلوچ چند نفر دیگر را نیز مجروح کردند.

 شورش در زندانها

در هفته‌ای که گذشت زندانیان در زندان‌های مهاباد، تهران بزرگ، زندان الوند همدان، عادل‌آباد شیراز، سپیدار اهواز، شیبان اهواز، زندان تبریز و زندان مرکزی یزد دست به شورش و اعتراض زدند و شماری از آنها موفق به فرار شدند.

 زندان الوند همدان

روز شنبه ۹فروردین ، زندانیان زندان الوند همدان شورش کردند. ساعت ۲ بعدازظهر روز شنبه ۹ فروردین زندانیان اقدام به آتش زدن بندها کرده و با زندانبانان درگیر شدند. در این درگیری تعدادی از زندانیان فرار کردند. ماموران زندان به روی زندانیان آتش گشودند که آمار دقیقی از تعداد کشته ها و فراری ها در دست نیست.  آتش سوزی در زندان به حدی بود که دود از روستاهای اطراف مشاهده می‌شد و صدای تیراندازی به گوش می‌رسید.

زندان مهاباد

در اولین ساعات بامداد یکشنبه ۱۰ فروردین ماه، زندانیان در زندان مهاباد اقدام به شورش کرده و شماری از آنها موفق به فرار شدند. زندانیان با شکستن در اقدام به فرار کردند. نیروهای زندان به سمت زندانیان شورشی آتش گشودند اما دهها تن از آنان توانستند فرار کنند. در جریان شورش زندانیان زندان مهاباد که همراه با درگیری با زندانبانان بود بخشهایی از زندان توسط زندانیان به آتش کشیده شد.

 زندان عادل‌آباد شیراز

یکشنبه شب ۱۰ فروردین ماه زندانیان در زندان عادل آباد شیراز دست به شورش و اعتراض زدند و با ماموران درگیر شدند. به دنبال این شورش شماری از زندانیان موفق به فرار شدند که از آمار دقیق آنها اطلاعی در دست نیست.  زندانیان از طبقه ۳ بند ۱۱ نرده را بریدند و از طریق پشت بام فرار کردند.

زندان مرکزی تبریز

ساعت ۲۱ دوشنبه ۱۱ فروردین، زندانیان بند ۱۲و ۱۵ زندان تبریز در واکنش به خبر تحریک‌آمیز ساعت ۲۰:۳۰ مبنی بر اینکه به جز زندانیان پرخطر سایر زندانیان همه به مرخصی رفته‌اند، اعتراض کرده و یکصدا فریاد زدند: ما بی‌خطریم و در زندانیم. زندانیان خشمگین با شعار بی‌شرف بی‌شرف جو زندان را ملتهب کردند.

زندان سپیدار اهواز

روز دوشنبه ۱۱ فروردین زندانیان زندان سپیدار اهواز دست به شورش زده و زندان را تحت کنترل خود درآوردند. نیروهای سرکوبگر به زندان حمله کرده و تعدادی از زندانیان بی‌دفاع را به قتل رساندند. در پی شورش و فرار زندانیان نیروهای امنیتی در هراس و وحشت اقدام به شلیک‌های پیاپی کردند. شماری از زندانیان نیز موفق به فرار شدند که از آمار آنها اطلاعی در دست نیست.

زندانیان جانباختگان در زندان سیپدار اهواز

۱-محمد تامولی طرفی ۲۵ساله

٢-سید رضا خرسانی (مغینمی) ۳۸ساله  

٣-محمد سلامات  

۴-شاهین زهیری

۵- محمد فرزند لفته رشگ  

۶- علی خفاجی

٧- مجید زبیدی

۸- سجاد پیشداد

۹- علیرضا حاجیوند

زندان شیبان اهواز

روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین‌ماه زندانیان زندان شیبان اهواز دست به شورش زدند. در پی شورش زندانیان ماموران نظام ولایت فقیه دست به یک جنایت فجیع علیه زندانیان بی‌دفاع زدند. خبرها حاکی از کشته شدن دهها زندانی می‌باشد که یا براثر شلیک مستقیم گلوله کشته شده و یا براثر خفگی ناشی از آتش سوزی و شلیک گاز اشک‌آور کشته شدند. همچنین شماری نیز در آتش سوختند تا کنون هویت این افراد به جز یک نفر به نام ناصر زبیدی، مشخص نشده است.

 زندان مرکزی یزد

صبح روز چهارشنبه ۱۳ فروردین‌ماه بیش از هزار زندانی در زندان مرکزی یزد در اعتراض به خطر شیوع ویروس کرونا در زندان و عدم اعطای مرخصی به زندانیان، همچنین اجباری بودن برنامه ها و مراسم مذهبی از جمله نماز جماعت دست به تجمع در هواخوری زندان زدند. اعتراض زندانیان با حمله وحشیانه ماموران زندان مواجه شد که در نتیجه این حمله، ۵ تن از زندانیان مجروح سدند. زندانیان نیز دست به مقاومت زده پنجره‌های بند زندان را شکستند.
اقدامات عوامل حکومتی در زندانها در هراس از شورش زندانیان

پس از سلسله شورش‌های زندانیان در زندان‌های مختلف عوامل حکومتی در هراس از شورش زندانیان در سایر زندانها، با ایجاد محدودیت در زندان‌های مختلف کشور سعی در کنترل نمودن زندانیان کردند.

در زندان تهران بزرگ، هر شب حفاظت به طور مرتب به سالن‌ها سرکشی می‌کند. تماس‌های تلفنی محدود شده است.  عوامل حکومتی در هراس از شورش زندانیان حفاظت زندان تهران بزرگ را به نیروهای سپاه پاسداران سپرده اند. از روز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه نیروهای سپاه پاسداران در زندان تهران بزرگ مستقر شده اند و با ایجاد فضای رعب و وحشت قصد آزار و ترساندن زندانیان را دارند. سپاه در طرفین زندان نیروی مسلح چیده و شبها از ساعت ۲۳ تا ۲۴ با کشیدن آژیر در زندان و حرکت  موتورسواران سروصدا راه می اندازند تا زندانیان را بترسانند. به زندانیان گفته شده که سربازان حکم تیر مستقیم دارند و هر کس که در محوطه زندان دیده شود به وی تیراندازی خواهد شد.

در زندان قزلحصارکرج، ماموران و زندانبانان به حالت آماده‌ باش درآمده اند. روی پشت بام زندان دوشکا و سلاحهای دیگر آماده شلیک مستقر کرده اند. برای ترساندن و ایجاد فضای رعب و وحشت، اقدام به شلیک مشقی در محوطه زندان نموده‌اند. همچنین نیروهای گارد زندان و سربازان به بندها ریخته و وسایل زندانیان را به هواخوری منتقل کردند.  

در زندان مرکزی ارومیه، عوامل حکومتی در هراس از شورش زندانیان دست به یکسری اقدامات کنترلی در زمینه های مختلف زده اند. شمار ماموران زندان را تا ۲برابر افزایش داده‌‌اند، رفت و آمدها را بطور کامل کنترل می‌کنند، نیروی گارد ویژه در اطراف زندان مستقر شده است و همچنین روی پشت بام زندان، انواع سلاح گرم به تعداد زیاد چیده شده است. در داخل زندان هم رابطه زندانیان بین بندها را قطع کرده است. 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)