گاهنامۀ هنر و مبارزه

۲۸ مارس ۲۰۲۰

مرکز پژوهشهای جهانی سازی، ۲۴ مارس ۲۰۲۰

WeChat and CGTN

تا  اینجا ما غالباً نسخۀ روایت غربی رویدادهای مربوط به ویروس را شنیده و یا خوانده ایم، ولی به این علت که هیچکس نمی تواند آزادانه نتیجه گیری کند بی آنکه نسخۀ روایت طرف مقابل را نیز شنیده باشد، در اینجا حق پاسخ غیر رسمی چین را می توانیم بشنویم.

در بازگشت به دهه ها دیپلماسی مؤدبانه، محتاط و پیوسته خندان، چین به صورت برجسته ای اخیراً در چندین توئیت و مقاله در روزنامه ها به ایالات متحدۀ آمریکا حمله کرد، واین کشور را به گسترش عمدی ویروس به علاوه ویروس کرونا یا کووید-۱۹ در سرزمین چین متهم کرد.

بد نیست بدانیم مقالۀ حاضر فقط افکار عمومی چین را بازتاب می دهد، چینی ها فکر می کنند آمریکائی ها با مین گذاری اقتصاد چین به وسیلۀ شیوع دادن بیماریهای عفونی (اپیدمی گریپ ماکیان، گریپ خوکی، ویروس کرونا) تهاجمی ترین مرحلۀ جنگ اقتصادی علیه چین را آغاز کرده اند. به سخن دیگر، در حالی که اینجا [یعنی در غرب]، رسانه ها چین را به عنوان منشأ پاندمی معرفی می کنند، چینی ها بر عکس ایالات متحدۀ آمریکا را با انگشت اشاره نشان می دهند.

حق با کیست، چه کسی در اشتباه است ؟ هر یک از ما می تواند دربارۀ این موضوع فکر کند.

یادداشت : برای رفع هر گونه ظن « دروغ » از سوی چینی ها، هر گونه دادۀ اطلاعاتی که در این متن منتشر شده در سایت شبکۀ چند زبانۀ تلویزیونی در اختیار CGTN (China Global Television Network ) بوده و قابل بررسی ست. یادداشتها و مراجع پائین صفحه را ببینید. (Entelekheia.fr) [مترجم : این پاورقی ها را حتماً بخوانید از اهمیت بسیاری برای نظریۀ بیو تروریسم برخوردار است]

این مقاله برای نخستین بار در حساب رسمی شبکۀ اجتماعی چینی WeChat به نام گونگ ئی کان شی جی Gong Yi Kan Shi Jie منتشر شد و مجدداً خلاصۀ آن در CGTN زیر عنوان ده پرسش از ایالات متحدۀ آمریکا دربارۀ ویروس جدید کرونا[۱] منتشر شده است.

به این علت که برخی از رسانه های بزرگ و سیاستمداران آمریکائی بی هیچ دلیل و مدکی مدعی شده اند که منشأ کروناویروس جدید در چین بوده و این کشور را مورد سرزنش و تهمت قرار داده و از چین خواسته اند که عذر خواهی کند، من نیز خودم را کاملاً مجاز می دانم که ۱۰ پرسش دربارۀ منشأ این ویروس در آمریکای شمالی مطرح کنم. بهتر بگویم، بر عکس ایالات متحدۀ آمریکا، جستجوها و پرسشهای خودم را بر اساس گزارشات رسانه های بین المللی دربارۀ کووید-۱۹ مطرح می کنم.

پرسش ۱

 به این علت که مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در آمریکا (CDC) رابرت ردفیلد اعلام کرده است که برخی از آمریکائیها که ظاهراً در اثر گریپ فوت کرده بودند، در واقع آزمایشات نشان داده که به ویروس کرونا آلوده بوده اند. پس آیا باید نتیجه بگیرم که این افراد واقعاً در اثر کرونا فوت کرده اند ؟ وعلاوه بر این بین ۳۴ میلیون بیمار مبتلا به گریپ با میز ان ۲۰۰۰۰ فوتی، عارضه شناسی در مورد چند نفر از آنان اشتباه بوده است  ؟

این اشتباهات در عارضه شناسی از چه وقتی شروع شده است ؟ و آیا واقعاً از اوت ۲۰۱۹ شروع شده ؟ این پرسشها خیلی اساسی ست و همۀ جهان منتظر پاسخ ایالات متحده هستند.

پرسش ۲

دربارۀ اشتباهات عارضه شناختی که مرکز کنترل و پیشگیری بیمارها در آمریکای شمالی CDC آن را به عهده دارد، برای من جای شگفتی و تأمل است، آیا ایالات متحدۀ آمریکا دارای بهترین فن آوری پزشکی در جهان نیست ؟ چگونه چنین اشتباهاتی روی داده است ؟

همان گونه که لکه های سفید روی مقطع نگاری رایانه ای (اسکنر) ششهای بیماران مبتلا به سینه پهلوی نوین ناشی از ویروس کرونا به روشنی نشان می دهد، تفکیک بین موردهای کووید-۱۹ و گریپ H1N1 خیلی ساده امکان پذیر می بود. ولی این همه اشتباه در عارضه شناسی به چه علتی به وقوع پیوسته است؟

این موضوع درخواست معاون رئیس جمهور مایک پنس برای کنترل همۀ پیغامهای [مقامات بهداشتی][۲] مربوط به ویروس کرونا را به یاد می آورد. چرا کاخ سفید می خواهد پیغامها را کنترل کند ؟ آیا ایالات متحده چیزی برای پنهان کردن دارد ؟

مدیر مرکز کنترل بیماریها رابرت ردفیلد طی اجلاسی دربارۀ ویروس کرونا در واشنگتن، ۱۱ مارس ۲۰۲۰ موضوع را مطرح می کند. در این فراز، او تأیید می کند که « مرگ آمریکائی ها در اثر کریپ » در واقع در اثر کووید-۱۹ روی داده است.[۳]

ویدئو

پرسش ۳

چرا ایالات متحدۀ آمریکا از منشور منع سلاح های بیولوژیک (سرواژۀ فرانسوی CABT و سرواژۀ انگلیسی BTWC) از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۱ خارج شد ؟ چرا مانع ایجاد ساخت و ساز کنترل اجرای منشور شد ؟ آیا به این دلیل بوده که از ساخت سلاح بیولوژیک در ایالات متحده جلوگیری می کرد ؟

اگر پاسخ منفی ست، پس چرا آزمایشگاه های بیولوژیک جدید در گرجستان، اوکرائین، مولداوی، ارمنستان، آذربایجان، ازبکستان و قزاقستان ایجاد شده اند ؟[۴] آیا این آزمایشگاه ها به هدف جنگهای بیوشیمیک ایجاد شده اند ؟ ناممکن است که این آزمایشگاه ها ویروس ها را به مثابه حیوانات خانگی نگهداری کنند. اگر ایالات متحدۀ آمریکا هدفش تحریک جنگ بیو شیمیک بوده، چه کشوری می تواند نخستین هدف او باشد؟

و دربارۀ اپیدمی آنفولوانزای خوکی در چین طی سال گذشته چه می توانیم بگوئیم ؟ نکته ای که شگفت آور بنظر می رسد، این است که این اپیدمی هم زمان در مکانهای مختلفی شیوع یافت و نه در زمانهای مختلف. چرا از پهپاد برای مسموم کردن خوکهای [چینی] استفاده کردند ؟[۵] آیا ایالات متحده پشت این ماجراها بوده است ؟ من شنیدم که سوداگران پشت این ماجرا بوده اند. ولی این نظریه هیچ معنائی ندارد، زیرا آنفوانزای خوکی میلیونها خوک را در چین طی زمان کوتاهی کشته است، سوداگران یاد شده [در شایعات] بجای بهره برداری خسارت سنگینی دیدند.

بهترین پاسخ ممکن به این پرسش، مداخلۀ خارجی ست. من جزء آنانی بودم که می خواستم بدانم آیا ایالات متحده نسبتی با این رویداد دارد یا نه و امیدوار بودن پاسخی برای پرسشم بیابم.

پرسش ۴

انستیتوی پژوهش پزشکی ارتش آمریکا واقع در فورت دتریک [۶] در مریلند[۷] در ژوئیۀ ۲۰۱۹ بسته شد، آیا به این علت بود که ویروسها از آزمایشگاه به بیرون گریخته بودند ؟

یک ماه بعد، اپیدمی گریپ در همۀ کشور فراگیر شد. آیا این دو رویداد به هر نحوی با یگدیگر نسبتی داشته اند ؟

آیا عارضه شناسیهای اشتباه به این علت نبوده که ترفندی باشد برای استتار چنین اسراری ؟ و آیا این رویدادها در عین حال سبب شده که ایالات متحده اشتباه را به گردن کشورهای دیگر بیاندازد و آنها را به مثابه منشأ شیوع ویروس کرونای جدید متهم کند ؟

آیا این رویدادها یک اتفاق فوق العاده یا راز مگو ست ؟ چرا ایالات متحده در مارس ۲۰۲۰ تعداد بسیاری از گزارشات مربوط به بسته شدن فورت دتکریک به زبان انگلیسی را حذف کرد ؟ آیا چیزی برای پنهان کردن یا ترسی از این بابت وجود دارد ؟[۸]

پرسش ۵

در کوران هفتمین بازیهای جهانی نظامی که در ۲۷-۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ در ووهان برگزار شد، چرا تیم آمریکائی (با ۳۶۹ عضو) برندۀ هیچ مدال طلائی نشد ؟[۹]

بین ۳۶۹ شرکت کننده آیا افرادی به گریپ مبتلا بوده اند ؟ آیا این احتمال وجود دارد که آلوده به ویروس کرونای جدید بوده باشند ؟ بهترین کاری که ایالات متحده می تواند انجام دهد این است که از روش کبک (که سرش را در برف فرو می برد) اجتناب کند و از ۳۶۹ بازیکن آزمایش پروکالسیتونین[۱۰] را به عمل بیاورد و ببیند که آیا آلوده هستند یا نه ….

پرسش ۶

چرا ایالات متحده رویداد ۲۰۱ (Event 201) را سازماندهی کرد، یعنی شبیه سازی پاندمی در سطح جهانی در اکتبر ۲۰۱۹ ؟[۱۱]

چرا معاون رئیس سازمان سیا در آن شرکت داشته است ؟ آیا به این دلیل بوده است که ایالات متحده با ویروسی قویاً عفونی پاندمی جدیدی را تحریک خواهد کرد ؟ یک ماه بعد، موردهای سینه پهلو به دلیل ناشناخته در چین شناسائی شدند و سه ماه بعد پاندمی شیوع یافت. بی گمان این رویدادها احتمالاً یک تصادف ساده نمی تواند باشد.

پرسش ۷

ژاپن، کرۀ جنوبی، ایتالیا و ایران تعداد نخستین موردهای کووید ۱۹ خودشان را اعلام کردند که پیشینۀ چینی نداشته ولی رابطه ای با ایالات متحده را نشان می دادند. چگونه چنین موردهائی ممکن بوده است؟

پژوهشهای ژنتیک نشان می دهد که نوع ویروس کرونای جدید در چین به گروه C تعلق دارد، ولی ویروس های گروه A و B ویروسهای والدین و والدین بزرگ گروه C هر دو در ایالات متحده پیدا شده اند. چرا؟ یک بیمار ژاپنی که عارضه شناسی اش سینه پهلوی هاوائی را نشان داده، در باز گشت به ژاپن در آزمون کووید ۱۹ مثبت اعلام شده است. این موضوع را چگونه می توانیم توضیح دهیم ؟[۱۲]

برخی موردهای کووید ۱۹ در ایالات متحده هیچ نسبتی با چین نداشته اند. پس این ویروس از کجا آمده است ؟

پرسش ۸

شما هیچ دلیلی ندارید که پاندمی سال ۱۹۱۸ را که در سرزمین شما به دنیا آمد انکار کنید. ولی همین شما کاری کردید که به مدت یک قرن اسپانیا مسئولیت آن را روی دوش خود حمل کند. از این موضوع شرمسار نیستید ؟

بنظر می رسد که تاریخ یک بار دیگر تکرار می شود. آیا ایالات متحده یک بار دیگر و دوباره همان بازی را تکرار می کند و می خواهد ویروس کرونای جدید را «چینی» بنامد ؟

پرسش ۹

پاندمی سال ۱۹۱۸ که بیش از یک میلیارد نفر را آلوده کرد، با شمار فوتی هائی که « بین ۱۷ تا ۵۰ میلیون تخمین زده شده و حتا شاید تا ۱۰۰ میلیون…» بر اساس ویکیپدیا «یکی از مرگبارترین پاندمی های  تاریخ بشریت است » از ایالات متحده منشأ گرفته بود، ولی ایالات متحده هرگز از جهانیان عذرخواهی نکرد.

تا کنون، منشأ ویروس کرونای جدید ناشناخته باقی مانده، ولی ایالات متحده روی عذرخواهی چین پافشاری می کند… که چقدر مسخره آمیز است ! به یاد آوریم که پاندمی گریپ H1N1 در سال ۲۰۰۹ که موجب مرگ ۳۰۰۰۰۰ نفر شد و به همین گونه VIH-sida از ایالات متحده منشأ گرفته بود. چرا در پیشگاه جهانیان این واقعیات را نمی پذیرد ؟

پرسش ۱۰

در فیلمها، ایالات متحده دوست دارد نقش نجات دهندۀ جهان را بازی کند. تصویر کاپیتان آمریکا[۱۳] یکی از مردمی ترین نمادهاست. ولی در واقعیت، در رویاروئی با فاجعه ای مانند کووید ۱۹ کاپیتان آمریکا کجاست ؟

ایالات متحده به اندازۀ کافی برای حفاظت از شهروندانش در سرزمین خودشان نمی کوشد، یا روی کشتی تفریحی دیاموند پرنسس Diamond Princess [خبری از کاپیتان آمریکا نیست]. ایالات متحده حتا بر آن شد تا ژاپن را مسئول آمریکائی هائی بداند که روی کشتی دیاموند پرنسس بودند. چگونه ایالات متحده با این همه سوء پیشینه شجاعانه چین را به فقدان مسئولیت متهم می کند ؟

در حالی که چین زمان گرانبهائی را برای مبارزه علیه کووید ۱۹ به جهانیان عرضه کرد، ایالات متحده چین را به انفعال و فقدان شفافیت متهم می کند. وقتی کاخ سفید از مرکز کنترل و پیشگیری CDC خواست که شمارش افراد آزمایش شده و آلوده به ویروس کرونای جدید را متوقف کند، آیا باید چنین کاری را نشان شفافیت بدانیم ؟[۱۴]

وقتی دولت آمریکا به شهروندانش توصیه می کند که ماسک نزنند، ایا نشان انفعال نیست ؟ ایالات متحده باید به بسیاری از پرسشها پاسخ بگوید.

 

 

وانگ فوهوآ

Par Wang Fuhua

ترجمۀ حمید محوی

گاهنامۀ هنر و مبارزه/پاریس/۲۸ مارس ۲۰۲۰

[۱] ۱۰ questions for the U.S.: Where did the novel coronavirus come from? 

[۲] contrôler tous les messages

[۳] Le directeur du CDC américain Robert Redfield s’exprime lors d’une audition sur le coronavirus à Washington D.C., États-Unis, le 11 mars 2020. Dans ce passage, il admet que certains « morts de la grippe » américains étaient atteints de Covid-19.

[۴]  برای جزئیات بیشتر دربارۀ آزمایشگاه های نظامی P4 آمریکائی در اروپا و آسیای مرکزی به گزارشان ارزشمند روزنامه نگار تجسسی بلغار کارشناس امور مربوط به سلاح های بیولوژیک و چاقاق بین المللی اسلحه دیلیانا گایتاندزیوا  Dilyana Gaytandzhieva به Armswatch و بلاگ او son blog. مراجعه کنید.

 

[۵]   گروه های تبهکار مجهز به پهپاد اشیاء آلوده به ویروس آنفلوانزای خوکی را روی پرورشگاه های خوک چینی پرتاب کردند، NBC News، ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹

 

[۶] Fort Detrick

[۷] Maryland

[۸]  شکایتنامه ای در سایت کاخ سفید حاکی از حذف مقاله هائی دربارۀ فورت دتریک می گوید. مقالۀ دفاع دمکراسی.

Article de Defend Democracy

 

[۹]  حقیقت. تابلوی مدال ها در اینجا ببینید ici (lien Wikipedia) : مدالهای طلا برای چین، کشور میزبان ۱۳۳. روسیه ۵۱. ایالات متحده ۰. افکار عمومی چین فکر می کند که ایالات متحده برای در خطر قرار ندادن قهرمانانشان فقط بازکنهای دسته دوم آلوده  به ویروس را به ووهان فرستاده اند، و این نتیجۀ امتیازات نازل آنان را توضیح می دهد.

[۱۰] procalcitonine (PCT)

[۱۱]  L’Event 201، شبیه سازی پاندمی در سطح جهانی به مناسبت ویروس کرونا (اگر به وقوع بپیوندد) در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ در جان هاپکینز مرکز امنیت بهداشتی به پشتیبانی بنیاد بیل و ملیندا گیتس Bill et Melinda Gates Foundationو مجمع جهانی اقتصاد برگزار شد. از سوی دیگر، آوریل هینس Avril Haines ، شرکت کننده ای که نویسنده از او به نقل می آورد معاون رئیس سازمان سیا نیست. او این پست را در دوران دولت اوباما اشغال کرده بود.

[۱۲]  برای منابع ژاپنی و تایوانی دربارۀ این نمونه هائی که در رابطه با چین نبوده اند، مقالۀ « کووید ۱۹ : آیا ویروس حقیقتاً منشأ چینی داشته است» Covid-19 : le virus est-il vraiment originaire de Chine ? و به همین گونه «مقالۀ عجیب» un étrange article روزنامۀ نیمه دولتی آمریکائی NPR به تاریخ ۱۹ مارس،

‘Every Single Individual Must Stay Home’: Italy’s Coronavirus Surge Strains Hospitals’ و در پی آمده گزیده ای از آن را یادآور می شوم : » [پروفسور] رموزی Remuzzi [در ایتالیا ]  می گوید که حالا دربارۀ این موضوع اطلاعاتی از سوی پزشکان عمومی می شنود. « به یاد می آورند که سینه پهلوهای عجیبی مشاهده کرده اند، که خیلی وخیم بوده، به ویژه نزد افراد مسن در ماه دسامبر و حتا در ماه نوامبر»، او می گوید « این موضوع به این معناست که ویروس، دست کم در [منطقۀ شمال لومباردی] پیش از اینکه این اپیدمی در چین شناسائی شود در حال شیوع بوده»

[۱۳] Captain America

[۱۴]  دولت ایالات متحدۀ آمریکا از مقامات بهداشتی فدرال خواسته است که مباحث سطح بالا دربارۀ ویروس کرونا را به مثابه اسرار محرمانه آرشیو کنند. از منبع رویترز، ۱۱ مارس ۲۰۲۰ Source Reuters, 11 mars 2020.. و به همچنین، « یک عضو دموکرات از کنگره تصمیم « توضیح ناپذیر » مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) را از قطه اعلام تعداد آمریکائی هائی که ازمونشان برای تشخیص ویروس کرونای جدید مثبت بوده محکوم دانست. The Daily Beast, 3 mars 2020.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)