گاهنامۀ هنر و مبارزه

۲۲ فوریه ۲۰۲۰

مرکز پژوهش‌های جهانی، ۱۸ فوریه ۲۰۲۰

معرفی «بودجه برای آیندۀ آمریکا» از سوی دولت ایالات متحدۀ آمریکا اولویت های دولت ترامپ در ترازنامۀ فدرال برای سال مالیاتی ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد (که از اول اکتبر امسال آغاز می‌شود).

پیش از همه کاهش مخارج اجتماعی را می‌بینیم: برای مثال، کاهش ٪۱۰ برای بخش بهداشت و خدمات انسانی. در حالی که مقامات بهداشتی اعلام کرده‌اند که فقط گسترش گریپ در ایالات متحده از اکتبر تا فوریه یک جمعیت ۱۰۰۰۰ نفری از جمعیت ۳۳۰ میلیونی ایالات متحده را به کام مرگ کشانده است. رسانه‌ها این موضوع را به سکوت برگزار کردند، در حالی که همین رسانه‌ها برای ۱۷۷۰ قربانی ویروس کورونا از جمعیت ۱، ۴ میلیاردی در چین که قادر بود با اقدامات استثنائی خسارات این بیماری همه گیر را محدود کند، در سراسر جهان زنگ خطر را به صدا درآودند.

نمی‌توانیم نسبت به اهداف واقعی اردوی تبلیغاتی آزار دهنده که روی هر چیز چینی سایۀ وحشت می‌افکند مظنون نباشیم، در مورد انگیزۀ بودجۀ ایالات متحدۀ آمریکا، می‌خوانیم که «آمریکا در مقابل خود با چالش دولت ملتهای رقیب به ویژه با چین و روسیه روبرو می‌باشد.»

چین متهم است که «با سلاح‌های سایبری علیه ایالات متحده و هم پیمانانش جنگ اقتصادی به راه انداخته» و «می‌خواهد منطقۀ هند- آرام را به نفع خود بیاراید، و این روند برای امنیت و منافع اقتصادی ایالات متحدۀ آمریکا خطرناک است». برای این که «منطقه از نفوذ شرورانۀ چین آزاد شود» دولت ایالات متحدۀ آمریکا ۳۰ میلیون دلار تأمین مالی برای «مرکز بسیج جهانی برای مقابله با تبلیغات و تحریف چینی ها» در نظر گرفته است. در چارچوب «رقابت استراتژیک فزاینده»، دولت ایالات متحدۀ آمریکا اعلام کرده است که «بودجه برای تأمین مالی برنامه هائی که برتری جنگی ما نسبت به چین، روسیه و دیگر رقبای ما را افزایش می‌دهد اولویت قائل می‌شود.»

به همین علت رئیس جمهور ترامپ اعلام کرد که «برای تضمین امنیت داخلی و گسترش منافع ایالات متحدۀ آمریکا در خارج، بودجۀ من ۷۴۰، ۵ میلیارد دلار برای دفاع ملی در نظر گرفته است» (در حالی که به بخش بهداشت و خدمات انسانی ۹۴، ۵ میلیارد دلار تعلق می‌گیرد).

بودجۀ نظامی شامل ۶۹ میلیارد دلار برای عملیات جنگی در فرا دریاها، بیش از ۱۹ میلیارد دلار برای ۱۰ رزم ناو و ۱۵ میلیارد دلار برای ۱۱۵ شکاری اف ۳۵ و هواپیماهای دیگر، ۱۱ میلیارد دلار برای توانمند سازی سلاح‌های زمینی.

برای برنامه‌های علمی و فنی پنتاگون ۱۴ میلیارد دلار که به گسترش جنگ افزارهای هایپر سونیک و انرژی مستقیم، سامانه‌های فضائی و نسل پنجم ارتباطات سّیار سلولی (شبکۀ G۵) اختصاص خواهد یافت.

این نمونه‌ها بخشی ست از فهرست طولانی مخارج (با پول عمومی) که شامل کل پیشرفته ترین سامانه‌ها و سلاح‌ها می‌شود، با منافع عظیم برای لاکهید مارتین و دیگر صنایع نظامی.

به بودجۀ پنتاگون هزینه‌های متنوع دیگری با خصوصیات نظامی در بودجۀ بخش‌های دیگر اضافه می‌شود. در سال مالیاتی ۲۰۲۱ بخش انرژی ۲۷ میلیارد دلار برای حفظ و مدرنیزاسیون انبار اتمی دریافت خواهد کرد. بخش امنیت ملی ۵۲ میلیارد دلار برای سرویس مخفی خود دریافت خواهد کرد. بخش مربوط به امور رزمندگان قدیمی ۲۴۳ میلیارد دلار (٪۱۰ بیشتر از سال ۲۰۲۰) برای نظامیان بازنشسته دریافت خواهد کرد.

با احتساب امور یاد شده و فراتر از آن، مخارج نظامی ایالات متحدۀ آمریکا در سال مالیاتی ۲۰۲۱ از ۱۰۰۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد. مخارج نظامی ایالات متحده در واقع نقش موتور برای دیگر کشورها خواهد داشت که البته در سطح بسیار نازلتری قرار می‌گیرند. با احتساب مخارج نظامی ایالات متحده ۳ تا ۴ برابر بیشتر از مخارج نظامی چین و بیش از ۱۰ برابر مخارج نظامی روسیه است.

بر این اساس کاخ سفید اعلام کرد که «بودجۀ نظامی آمریکا فرادستی این کشور را در بخش جنگ تضمین می‌کند: نیروی هوائی، زمینی، دریائی، فضائی و سایبر-فضائی» و با اعلام این گزارش که ایالات متحده به زودی در دو سایت قادر به تولید ۸۰ کلاهک اتمی جدید در سال خواهد بود.

«آیندۀ آمریکا» می‌تواند به معنای پایان جهان باشد.

 

 منبع اصلی :

https://www.mondialisation.ca/lavenir-des-etats-unis-damerique-de-plus-en-plus-arme/5641777

https://ilmanifesto.it/il-futuro-dellamerica-sempre-piu-armato/ 

Manlio Dinucci مانلیو دینوچی

ترجمۀ حمید محوی

گاهنامۀ هنر و مبارزه. پاریس ۲۲ فوریه ۲۰۲۰

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)