گفت‌وگو رادیو فرانسه با مهرداد درویش‌پور

آمار مبتلایان به بیماری کرونا و قربانیان آن در ایران رو به افزایش است. در عین حال مقامات جمهوری اسلامی از پذیرفتن بحران به وجود آمده در کشور خودداری می‌کنند. مهرداد درویش‌پور می‌گوید که حکومت فکر می‌کند با پنهانکاری می‌تواند جلوی هراس مردم را بگیرد، اما نمی‌‌داند آنچه بیشتر باعث هراس مردم است، همین پنهانکاری‌هاست.
مقامات جمهوری اسلامی در روزهای گذشته دائم در حال رد بحران کرونا هستند. عکس و فیلم منتشرشده از معاون وزیر بهداشت که در حال عرق ریختن و انکار آمار ابتلا به کروناست و درست یک روز بعد مشخص شده که او خودش مبتلا به کروناست، به تنهایی گویای این وضعیت است. روز چهارشنبه هفتم اسفند حسن روحانی، رئیس جمهوری گفته که تعطیلی فعالیت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا توطئه آمریکاست. او همچنین هرگونه قرنطینه محلات و شهرها را رد کرده است. حسن روحانی همچنین گفته که نباید بگذاریم آمریکا یک ویروس جدیدی را بر ویروس کرونا سوار کند، (ویروسی) به نام تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی و ترس فوق‌العاده؛ این توطئه‌ای است که امروز می‌بینیم و در تبلیغات خارجی هم شما می‌بینید.
مهرداد درویش‌پور، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه ساکن سوئد در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید که آنچه در ایرن رخ می‌دهد حتی از رفتارهای نظام‌های توتالیتر یعنی دروغ و انکار واقعیت فراتر رفته است. به گفته وی ضد و نقیض‌ گفتن، پنهان کاری و دروغگویی مقامات جمهوری اسلامی نشانه این است که حکومت توانایی مدیریت بحران را ندارد. این جامعه‌شناس می‌افزاید: حکومت فکر می‌کند اگر ضعف در این زمینه را بپذیرد، اقتدار خودش را زیر سوال می‌برد

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)