در ۲۳ آگوست ۱۹۳۹ ویاچسلاو مولوتف وزیر خارجه اتحادیه شوروی پیمان صلحی با آلمان نازی امضا کرد که بر اساس این پیمان نامه، در صورت حمله شوروی به فنلاند ارتش نازی هیچ مداخله ای در حمایت از فنلاندی ها انجام ندهد این پیمان باعث خشم فنلاندی ها شد.

استالین ۳۰ نوامبر ۱۹۳۹ وقتی دستور حمله به فنلاند را صادر کرد گمان می کرد ظرف چند روز پیروز این جنگ خواهد شد اما مقاومت فنلاندی ها با سلاح جدیدی که امروز آن را کوکتل مولوتف می نامند باعث شد ضربات سختی به ارتش شوروی وارد شود. فنلاندی های در این جنگ از هفتاد هزار کوکتل مولتف استفاده کردند و سه ماه در مقابل ارتش بزرگ شوروی مقاومت کردند.

اما نام این سلاح که فنلاندی ها از آن استفاده کردند چرا امروزه به نام وزیر خارجه شوروی خوانده می شود؟

در خلال جنگ داخلی اسپانیا، حمایت مسکو از جمهوری خواهان اسپانیایی در مقابل فاشیست ها، محبوبیت وسیعی در جهان برای حکومت استالین به ارمغان آورده بود نه تنها کمونیست ها بلکه لیبرال ها نیز حکومت سوسیالیستی مسکو را حامی فرودستان و آزادی خواهان می دانستند.

پس از حمله به فنلاند و بمباران های هوایی بی امان مردم بی گناه،دستگاه تبلیغاتی شوروی که به شدت نگران تاثیرات منفی این حملات در افکار آزادی خواهان جهان بودند ، برای حفظ وجه آزادی خواهانه و بشر دوستانه خود در بیانیه وزیر خارجه خود(مولوتف) اعلام کردند که شوروی بسته های غذایی را از طریق هواپیما های خود برای مردم گرسنه فنلاند فرستاده است. این ادعا با توجه به بمب های هوایی که هر روز برسر این مردم ریخته می‌شد سبب تمسخر مردم فنلاند قرار گرفت. فنلاندی ها بمب های شوروی را «بسته های نان مولوتف» Molotov bread basket، و سلاح خود را به طنز کوکتول مولوتف Molotov cocktail یا نوشیدنی مولوتف می خواندند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)