سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱ دی ماه ۱۳۹۸: مریم پایاب، فعال مدنی و یکی از شرکت کنندگان در اعتراضات  آبان که از ناحیه کمر به ضرب گلوله مجروح شده بود، بازداشت شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران؛ مریم پایاب یکی از معترضان زخمی شده در اعتراضات سراسری آبان ماه در شهر بهبهان، شب ۲۸ آذر ۱۳۹۸ توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. وی از جمله معترضانی بود که در اعتراضات شهر بهبهان از سوی مامورین امنیتی مورد اصابت گلوله سلاح جنگی قرار گرفت و از ناحیه کمر زخمی شد.

یک منبع آگاه در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «مریم در روز ۲۵ آبان تو خیابان بین فلکه شیراز و محسنی حضور داشته و دقیقا در چند قدمی فرزاد انصاری‌فر (از کشته شدگان اعتراضات بهبهان) بوده که هر دو گلوله میخورند. مریم از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله سلاح کلاشینکف قرار میگیره و زخمی میشه ولی فرزاد در دم جان خودشو از دست میده. مردم مریم رو به بیمارستان منتقل می‌کنند و فوری تحت عمل جراحی قرار میگیره، سه روز در بیمارستان شهید زاده بستری بوده و مبلغ ۳ میلیون بابت هزینه درمان پرداخت میکنه و مرخص میشه.»

این منبع آگاه در ادامه گفت: «مریم بعد از اینکه از بیمارستان مرخص شد با وجود اینکه حال جسمی خوبی نداشت به خانواده کشته شدگان سرکشی می‌کرد و باهاشون اعلام همدردی می‌کرد. او تمام تلاشش رو می‌کرد که به مجروحین اعتراضات برای درمانشون کمک کنه و برای بازداشتی‌ها وکیل بگیره. مریم در مراسمات کشته شدگان شرکت می‌کرد و سعی می‌کرد به خانواده‌شون کمک کنه.»

مامورین امنیتی تاکنون چندین بار برای بازداشت مریم پایاب به منزل وی مراجعه کرده بودند که موفق به بازداشت وی نمی‌شوند. ولی سرانجام در شب ۲۸ آذر ۱۳۹۸ خانم پایاب را در خارج از منزل بازداشت می‌کنند.

طبق آخرین تماسی که مامورین امنیتی با خانواده وی داشته‌اند به آنها گرفته‌اند که خانم پایاب را به شهرستان اهواز منتقل کرده‌اند. تاکنون از اتهام و محل نگهداری خانم پایاب اطلاعاتی در دست نیست.

مریم پایاب ۳۰ سال دارد و مهندس برق است، وی همچنین در گروه‌های محیط زیستی شهرستان بهبهان فعالیت داشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)