FBI در رابطه با کلاهبرداری‌های عاشقانه توسط دوست یابی‌ها آنلاین به شکل قاطر (Money mules) پول هشدار داد. تقریبا ۳۰٪ از قربانیان کلاهبرداری‌های عاشقانه در سال ۲۰۱۸، به عنوان قاطر پول مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

کلاهبرداران علاوه بر اینکه در وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دوست یابی به دنبال زنان و مردان دلباخته می‌گردند تا جیبشان را خالی کنند، از آنها به عنوان قاطر پول فعالیت‌های غیر قانونی خود هم استفاده می‌کنند.

طبق گزارش اخیر سازمان مبارزه با جرایم اینترنتی FBI، در ماجراهای مربوط به کلاهبرداری با ترفند عشق و عاشقی، داستان‌های بسیار دقیق و از قبل طراحی شده‌ای وجود دارد که در نهایت منجر به کمک و شراکت ناخواسته قربانی در جرم می‌شود.

در اغلب موارد، کلاهبردار از فرد می‌خواهد تا حساب بانکی خود را در اختیار او قرار دهد و مبلغی پول را به حساب او واریز کرده یا از حساب او به فرد دیگری انتقال دهد. این حساب‌ها برای مدت زمان کوتاهی، کار کلاهبردار را راحت می‌کند. به گفته FBI این حساب توسط سازمان‌های اقتصادی شناسایی شده و بسته خواهند شد. در نتیجه کلاهبردار یا فرد را وادار به باز کردن حساب جدیدی می‌کند یا سراغ قربانی دیگری خواهد رفت.

در اغلب این موارد کلاهبردار خود را یک اروپایی یا یک آمریکایی که خارج از کشور زندگی می‌کند، معرفی کرده و در رابطه با یک “فرصت تجاری پر سود” با قربانی خود سخن می‌گوید. معاملات آنها شروع به سود دهی کرده اما برای پرداخت مبلغ به یک حساب آمریکایی (یا هر کشور دیگری) نیاز است تا مبالغ به حساب واریز شوند.

داستان به همین شکل ادامه می‌یابد و در نهایت کلاهبردار قربانی را متقاعد می‌کند تا یک شرکت با مسئولیت‌های محدود ثبت کرده و اجازه دهد این مبالغ در حساب جریان یابند. اما در واقع کلاهبردار پول‌های سرقت شده را به حساب قربانی از همه جا بی خبر ریخته و از او می‌خواهد که این مبالغ را به حساب‌های کلاهبردار انتقال دهد.

فاکسمنس:

اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌های دوست یابی کماکان بهترین محل برای شکار قربانیان کلاهبرداری با ترفند عشق و عاشقی محسوب می‌شود. جایی که یک فرد به ظاهر دلباخته، شروع به ایجاد رابطه صمیمانه و عاشقانه کرده و با استفاده از داستان‌های دروغی پول یا مشخصات حساب قربانی را درخواست می‌کند.

این مشکل روز به روز در حال افزایش است، طبق گزارشات در سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۱۸۰۰۰ نفر قربانی این قبیل کلاهبرداری‌ها شده بودند. به گفته FBI کلاهبرداری از عشق به لحاظ تعدادی هفتمین رتبه را در بین شکایات دارا است.

متاسفانه به دلیل شرمساری بسیاری از قربانیان از اتفاقی که برایشان رخ داده، بسیاری هنوز گزارش وقوع کلاهبرداری را اعلام نکرده و هیچ شکایتی انجام نداده‌اند. این یعنی آمار این کلاهبرداری بسیار بیشتر از عدد اعلام شده است.

واضح است که در این روش به دلیل استفاده از برنامه‌های دوست یابی آنلاین، کلاهبردار می‌تواند علاوه بر داستان دقیق و باور پذیر خود، شخصیت فریبنده و جذابی هم طراحی کند. سپس با استفاده از این پروفایل قربانیان را به دام خود بکشاند.

کلاهبرداری به روش قاطر پول (Money mules) و روش مقابله با آن

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)