اخیرا مجرمین از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، جوانان را اغفال کرده و به آنها قول می دهند که تنها در عرض چند دقیقه می توانند صاحب درآمدی میلیونی بشوند.

به نظر می رسد که این طرح روشی بدون استرس و سریع برای رسیدن به درآمدی بزرگ است، اما به خاطر داشته باشید که قاطر پول شدن، تفاوت چندانی با پول شویی ندارد و یک جرم محسوب می شود.

چرا مجرمین دنبال قاطر پول می گردند؟

استفاده از قاطر پول نوعی پول شویی به حساب می آید. این روش یکی از راه هایی است که مجرمین با آن، ردیابی درآمد هایشان را برای دولت سخت تر می کنند. در این روش معمولا قاطر پول اطلاعات حساب خود را در اختیار فرد دیگری قرار می دهد تا مبالغی به حساب وی واریز گردیده سپس او طبق دستورالعمل از پیش تعیین شده ای این پول ها را به دست مجرم برساند.

معمولا مجرمین در این سناریو از افرادی استفاده می کنند که قبلا هیچ سابقه کیفری نداشته اند، تا فعالیت آنها برای بانک کم تر شک ایجاد کند. شما نمی دانید این پول ها از کجا آمده و مقصدشان کجا است. ممکن است از این مبالغ برای خرید مواد مخدر، قاچاق کودکان یا حتی فعالیت های تروریستی استفاده شود.

چه کسانی بیشتر در معرض این قبیل کلاهبرداری ها هستند؟

طبق تحقیقات به عمل آمده، احتمال فریب داده شدن افراد زیر ۲۵ سال در فضای مجازی، ۶ برابر نسبت به دیگران بیشتر است. یکی از کسانی که به عنوان قاطر پول مورد استفاده قرار گرفته بود، در اعترافات خود گفته که اولین بار در ۱۷ سالگی به او پیشنهاد چنین کاری داده شد، اما در دایره دوستان او این کار به قدری عادی شده بود که غیر قانونی بودن آن به کلی به دست فراموشی سپرده شد.

در سال ۲۰۱۷، بانک های انگلیس ۸۵۰۰ حساب متعلق به قاطرین پول بین ۱۴ تا ۲۱ ساله را کشف کرده بود. طبق گفته سازمان مبارزه با کلاهبرداری های اینترنتی انگلیس، از آنجایی که احتمال پاک بودن پرونده غذایی نوجوانان و افراد زیر ۲۱ سال بیشتر بوده و به ندرت خطرات احتمالی چنین فعالیت های را درک می کنند، بیشتر مورد توجه کلاهبرداران قرار می گیرند.

یکی از قربانیان این روش کلاهبرداری در صحبت های خود گفته بود که وقتی اولین بار با چنین پیشنهادی نزد من آمدند، من هیچ پولی در حسابم نداشتم، فقط به این فکر کردم که اگر قصد آنها بیرون کشیدن پول های من باشد، من چیزی برای از دست دادن ندارم. اما به محض اینکه بانک متوجه ماجرا شده بود، حساب او را بسته و تا مدت ها از داشتن حساب و کارت محروم بود.

وعده های کلاهبرداران چیست؟

برای فریب فرد معمولا کلاهبرداران از وعده درآمد زیاد با صرف زمان یا انرژی ناچیز بهره می گیرند.

در برخی موارد کلاهبرداران از تبلیغات “کسب و کار خانگی” استفاده می کنند و قاطر پول را به سمت خود جذب می کنند. اما از موضوعاتی مثل این که چقدر راحت بانک متوجه این تراکنش ها شده و پیامدهای جرم پولشویی برای فرد خاطی چیست، هیچ حرفی به میان نمی آید.

قاطر پول چگونه شناسایی می شود؟

اگر بانک تشخیص دهد که حساب شما فعالیتی غیر عادی دارد، می تواند آن را مسدود کند. برای مثال ممکن است وقتی که برای برداشت مبلغ به بانک مراجعه کرده اید، متصدی از شما بپرسد که برای کدام شرکت کار می کنید.

وقتی فرد نتواند بانک را مجاب کند که پول از راه قانونی به دست آمده، باید دست خالی بان را ترک کند. در این روش ها احتمال از دست رفتن پول کلاهبرداران نیز وجود دارد. چون آنها مبلغ کلانی را به حسابی واریز می کنند که تا به حال استفاده چندانی از آن نشده و پول زیادی هم در حساب ندارند. چنین فعالیتی به خودی خود ممکن است شک بانک را برانگیخته و آن حساب را در لیست حسابهای کلاهبرداری یا پولشویی  قرار دهد.

چه اتفاقی در انتظار قربانی است؟

با اینکه تمرکز پلیس بیشتر بر روی پیدا کردن کلاهبردار است تا قاطر پول فریب خورده، اگر به اختیار خودتان به یک کلاهبردار اجازه دهید از اطلاعات حساب شما برای انتقال پول استفاده کند، تا ۱۴ سال حبس در انتظارتان است.

در سیستم بانکی جدید، فردی که به عنوان قاطر پول عمل کرده، هنگام مراجعه به بانکی دیگر برای باز کردن حساب، وام گرفتن یا هر فعالیت دیگری، از آنجایی که در لیست سیاه بانک ها قرار دارد، هیچ جا به او خدمات ارائه نخواهد شد.

واکنشی که باید در برابر این قبیل پیشنهادات نشان داد چیست؟

اگر فردی از طریق شبکه های اجتماعی با شما تماس گرفته و چنین پیشنهادی به شما داد، باید بلافاصله حساب فرد را گزارش کنید.

از کجا بدانیم می خواهند از ما به عنوان قاطر پول استفاده کنند؟

• پشنهادات کاری با دستمزد عالی فقط برای انتقال مبلغی پول

• کسانی که اصلا نمی شناسید، از شما سوالاتی بسیار شخصی می پرسند.

• کارمندانی که هیچ آدرسی به عنوان آدرس دفتر کارشان ثبت نشده، این افراد برای جلوگیری از ردیابی شدن اطلاعات خود را به طور صحیح وارد نکرده یا اصلا چیزی از اطلاعات شخیص خودشان در حساب هایشان نمی نویسند.

چگونه می توان در برابر این قبیل کلاهبرداری ها از خودمان محافظت کنیم؟

• هرگز اطلاعات شخصی، یا اطلاعات مربوط به حساب بانکی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.

• حتی درخواست انتقال وجه از طرف آشنایان را هم رد کنید. ممکن است حساب آنها هک شده باشد و فردی که این درخواست را از شما کرده در حقیقت همان هکر است، نه فامیل شما.

• اگر مبلغی به طور غیر عادی به حسابتان واریز شده، یا شرایط بالا را داشته باشد، به هیچ وجه به پول دست نزنید. همچنین باید سریعا با بانک و پلیس اطلاع دهید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)