سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸: حکم یک سرباز که به اتهام «قتل عمد» هم خدمتی خود به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی ارومیه (دریا) به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، شب گذشته، ۲۶ آذر ماه، حکم اعدام یک زندانی به‌صورت مخفیانه در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بود مهدی سجودی احراز شده است.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «مهدی سجودی سرباز بود و سه سال پیش در یکی از پادگان‌های اطراف در حین خدمت، در برجک دیده‌بانی دوستش را به قتل رسانده بود».

اعدام این زندانی تحت تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت و وی از بند نظامی زندان مرکزی ارومیه به پای چوبه دار رفته بود. رسانه‌های داخل ایران و مقامات رسمی تا لحظه تنظیم این خبر در این خصوص سکوت اختیار کرده‌اند.

مسئله خشونت و خودکشی در بین سربازان که ناشی از شرایط طاقت فرسای خدمت سربازی در ایران ارزیابی شده، یکی از موضوعات مورد توجه مخالفان خدمت اجباری سربازی است.

در ایران پسران بالای ۱۸ سال مشمول خدمت اجباری سربازی می‌شوند و باید حدود دو سال را در شرایط سخت و بدون حقوق منطقی خدمت کنند.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)