متاسفانه تعداد زنانی که هدف حملات سایبری قرار می گیرند، رو به افزایش است. در تحقیقات جدیدی مشخص شده زنان بیشتر از مردان برای بهبود روابط خود از اینترنت استفاده می کنند. در بین زنان جوان بین ۱۸ تا ۲۴ سال، تجربه انواع خطرناک و شدید آزار و اذیت مشاهده شده. ۲۶% در فضای مجازی تحت نظر بودند، ۲۵% آنان دچار آزار جنسی شده اند. فراگیر شدن اینترنت و انتشار سریع اطلاعات از طریق گوشی های همراه، باعث ایجاد روش های جدیدی برای آزار و اذیت زنان شده است. به همین دلیل بهتر است مراقب باشید.

۱. رمز خود را به کسی ندهید:

شاید به نظر کمی مسخره باشد، مگر ممکن است کسی رمز خود را به دیگران بگوید؟

بله! ممکن است حتی خود شما هم رمزتان را به یک دوست یا فرد قابل اعتمادی گفته باشید. طبق گزارش جرائم سایبری شرکت نورتن، دو سوم افراد بر این باورند که ریسک قرض دادن ماشین به رفیقشان کمتر از دادن رمز ایمیل به همان فرد است! البته دوستان عمدا قصد آسیب رساندن به ما را ندارند، اما شاید تصادفا رمز شما را به کس دیگری هم بگویند. برخی اوقات، روابط سریعتر از رمزتان تغییر می کنند. به همین دلیل باید جوانب احتیاط رعایت شود. رمزی قوی انتخاب کرده و از آن حفاظت کنید.

۲. وب کم را روشن نگذارید:

راه های زیادی برای روشن کردن دوربین قربانی وجود دارد. همچنین می توان به آرامی و بدون جلب توجه فرد، از او فیلم گرفت. برای احتیاط، به برنامه ها اجازه دسترسی به دوربین ندهید و در مواقعی که از آن استفاده نمی کنید جلوی آن را با چیزی بپوشانید.

۳. در مورد خودتان بیش از اندازه اطلاعات ندهید:

روابط تنها دو حالت دارند، یا خیلی خوب هستند یا خیلی بد. حتی بهترین انسانها هم می توانند به راحتی لغزیده و از خوب به بد کشیده شوند. به همین علت در هنگام ارسال پیام و عکس های خصوصی یا بیان هر گونه اطلاعاتی که ممکن است بعدا موجب سرافکندگی شما شود، باید خیلی دقت کنید.

۴. در ملاقات افرادی که فضای مجازی مسبب آشنایی شما بوده، احتیاط کنید:

همیشه به خانواده یا دوستان خود اطلاع دهید که با چه کسی قرار دارید و کجا می روید. سعی کنید با فرد مذکور در جای شلوغی مثل کافی شاپ یا رستوران قرار بگذارید.

۵. در صحبت های خود از ارائه اطلاعات بی مورد پرهیز کنید:

در فضای مجازی افراد شرور زیادی وجود دارند که به دنبال ایجاد روابط دوستی با زنان نا آگاه هستند. مراقب باشید در مورد محل و روش زندگی خود چیزی مطرح نکنید. یک استاکر به راحتی می تواند با یک عکس یا به روز رسانی وضعیت، شما را پیدا کند. برچسب مکانی دوربین خود را خاموش کرده و تنها زمانی که به آن نیاز دارید روشنش کنید. هر کسی که در دستگاه خود مکان نما را روشن گذاشته باشد، احتمال پیدا شدن محل دقیق خود را افزایش داده است.

۶. سیستم عامل تمامی وسایل الکترونیکی خود را به روز رسانی کنید:

شاید این کار خوشایند نباشد اما برای حفظ امنیت بسیار مهم است. بسته های امنیتی و پچ ها، از سیستم در برابر جدیدترین نوع حملات محافظت می کنند. هر چقدر هم که سرتان شلوغ باشد، باید آپدیت ها را نصب کنید.

۷. یک برنامه آنتی ویروس روی موبایل یا کامپیوتر خود نصب کنید:

استفاده از موبایل و تبلت بدون آنتی ویروس مثل نشستن در خانه ای با درهای باز است! گوشی های آندروید و مک هر دو در معرض حملات خطرناکی می باشند که ممکن است تا آخر عمر از عواقب آن رهایی نیابند. سعی کنید یک آنتی ویروس قابل اعتماد روی گوشی خود نصب کنید.

۸. هیچ چیز مفتی وجود ندارد:

همیشه در بازی ها، پیشنهادات، معاملات و… چیزهای بسیار ارزان قیمتی مشاهده خواهید کرد. ممکن است در این چیزهای مفت ویروس، بدافزار، جاسوس افزار و … تعبیه شده باشد که می توانند وارد موبایل یا دیگر دستگاه ها شده و اطلاعات شما را استخراج کنند.

۹. افراد ناخواسته و مزاحم را بلاک کنید:

نباید به هنگام رد کردن درخواست افراد نا آشنا خجالت بکشید. به غریزه خود رجوع کنید، آنها را بلاک کرده، از لیست دوستان خود حذف کنید و یا حتی می توانید هیچ واکنشی به آنها نشان ندهید.

 

در مبحث حفظ امنیت، به صورت آنلاین و آفلاین،  اولین قدم استفاده از عقل سلیم است. غریزه در این محافظت نقش بسیار مهمی ایفا می کند. اگر به چیزی شک کردید، به غریزه خود اعتماد کنید. نیازی نیست دلایل خود را به کسی توضیح دهید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)