سکستینگ یک پدیده خطرناک و همه گیر است که می تواند عواقب خطرناکی برای نوجوانان و بزرگسالان به همراه داشته باشد. زمانی که از ابزارهای ارتباطی مدرن استفاده می کنید باید به خاطر داشته باشید که هیچ چیز نمی تواند امنیت اطلاعات شما را تضمین کند.

امروزه اغلب مردم می توانند زندگی روزمره خود را ضبط کرده و آن را در هر جایی و با هر کسی به اشتراک بگذارند. این اشتراک گذاری به قدری آسان است که ما دیگر به این که آیا فایل یا اطلاعات ما ارزش انتشار در فضای مجازی را دارد یا نه، فکر نمی کنیم. ما کاملا به پلتفرم های اشتراک گذاری اعتماد کرده ایم. از مسافرت ها، چیزهایی که به خاطر آن عصبانی شده یا هیجان زده می شویم، هزاران عکس آپلود می کنیم. حتی گاهی هم با دوستان مجازی خودمان در رابطه با آشنایان صحبت می کنیم و ماجراهای خصوصی زندگی مان را برایشان تعریف می کنیم.

اما به یاد داشته باشید که اینترنت مثل صندوق امانات نیست که اطلاعات شخصی، عکس ها، ویدئو ها و رازهای شما را امن نگه دارد. اغلب مردم اهمیت این موضوع را درک نمی کنند و همین منجر به مشکلات بی شماری گردیده است.

کلمه سکستینگ یک واژه جدید بوده و برای اولین بار در اوایل قرن ۲۱ استفاده شد، از دو کلمه سکس و تکستینگ تشکیل شده است. و به اشتراک گذاری داده های خصوصی به یکی از اشکال پیام، عکس یا ویدئو گفته می شود.

تکنولوژی امروزه باعث شده سکستینگ به یک تفریح آسان تبدیل شود. یک عکس از خودتان می گیرید و با یکی از برنامه های ارسال پیام مثل Skyp، WhatsApp، یا هر برنامه دیگری، آن را به مخاطب مورد نظرتان ارسال می کنید.

طبق تحقیقات به عمل آمده در سال ۲۰۱۵، ۱۵% از نوجوانان و ۱۳% از جوانان، با کسانی که هرگز آنها را در زندگی واقعی خود ملاقات نکرده بودند، سکستینگ انجام می دادند. عجیب تر اینکه، ۷۵% نوجوانان و ۷۱% جوانان از عواقب جبران ناپذیر سکستینگ آگاه بودند.

دو گروه از افرادی که در رابطه عاطفی هستند، بیشتر به سمت سکستینگ کشیده می شوند، یکی افرادی هستند که استرس اتمام رابطه را دارند و کسانی که نسبت به رابطه احساس تعهد چندانی ندارند و به لایل مختلفی مجبور به حفظ رابطه هستند. در بین مردان، افرادی که وابستگی عاطفی به طرف مقابل ندارند بیشتر پیام های سکسی دریافت می کنند. در مقابل، افرادی که رابطه سالم تری دارند، رو به سکستینگ نمی آورند.

عواقب لو رفتن پیام های سکستینگ

ممکن است حریم خصوصی به راحتی نقض شود و عکس ها، فیلم ها و پیام هایی که زمانی خصوصی بودند، عمومی شوند. راه های ارتباطی مدرن، اشتراک گذاری را آسان تر کرده ولی هیچ کنترلی بر روی داده های ارسال شده ندارد.

قربانی ممکن است بلافاصله متوجه انتشار تصاویر خصوصی خود نشود. این عکس ها ممکن است هفته ها، ماه ها و حتی سال ها بعد از زمان گرفته شدنشان منتشر شوند. زمانی که این عکس ها به اینترنت راه یابند، پیامد های شدیدی به همراه خواهند داشت. برای مثال محتوای منتشر شده از یک فرد با هر سن و سالی، ممکن است برای اخاذی مورد استفاده قرار بگیرد.

حتی ممکن است عکس های لو رفته، سر از سایت های مستهجن در بیاورد. این اتفاق نه تنها روی وجحه فرد در فضای مجازی تاثیر می گذارد، بلکه ممکن است در زندگی واقعی او هم مشکلاتی را در پی داشته باشد.

یکی از عواقب ناگوار انتشار عکس های خصوصی، زورگیری مجازی است که روز به روز شاهد گسترش آن هستیم. در صورتی که عکس یک نوجوان در سایت های مستهجن یا در بین هم سن و سالان خود منتشر شود، ممکن است منجر به آزار و اذیت و تمسخر وی شده و در اغلب موارد پیامد های غم انگیزی هم به دنبال داشته باشد.

اعتیاد به سکس و سکستینگ

سکستینگ ممکن است یکی از نشانه های اعتیاد جنسی باشد که یک اختلال محسوب شده و مثل هر اعتیاد دیگری پیامد های بدی در پی دارد. در برخی افراد این اعتیاد تنها محدود به ارسال پیام های جنسی می باشد و در برخی دیگر علاقه به فیلم های مستهجن، روابط جنسی با روسپی ها، کشیده شدن به سمت خیانت و روابط جنسی مجازی هم وجود دارد.

به فعالیت ها و افکار دائم و وسواسی و عدم توانایی کنترل رفتار، حتی زمانی که این اعتیاد منجر به فروپاشی خانواده، از بین رفتن عزت نفس و سرمایه و حتی اخراج از شغل می شود، اعتیاد جنسی گفته می شود. مثل هر اعتیادی، اعتیاد جنسی هم طبیعتاً پیشرفت خواهد کرد. یعنی فردی که مبتلا به اعتیاد جنسی است به مرور، زمان و انرژی بیشتری برای انجام رفتارهای مرتبط با اعتیاد خود صرف خواهد کرد. علاوه بر این، با پیشرفت اعتیاد جنسی، فرد برای اینکه همان حس لذت بار اول را تجربه کنند رفتار خود را شدیدتر خواهند کرد.

این رفتارها برای چه قشری خطر آفرین هستند؟

تلفن های همراه، امکان انجام مداوم سکستینگ را فراهم کرده، به همین علت اعتیاد به سکستینگ فراگیر تر شده است. در واقع، برخی بر این باورند که اعتیاد به فیلم های مستهجن آنلاین و سکستینگ، عامل بسیاری از زیر شاخه های اعتیاد های اینترنتی است. 

با این وجود، برخی افراد نسبت به دیگران، با انجام سکس چت دچار مشکلات بیشتری می شوند. این گروه شامل کسانی است که از عزت نفس پایینی برخوردارند، نسبت به بدن خود احساس بدی دارند، همچنین افرادی که اختلالات جنسی آنها درمان نشده و اعتیاد به سکس دارند.

درمان

درمان اعتیاد جنسی کار ساده ای نیست و فرد حتما باید از یک متخصص کمک بگیرد چرا که کنار گذاشتن موبایل در زندگی مدرن کار افراد را پیچیده تر کرده و چندان هم عملی نیست. با توجه به این موضوع، افراد تحت درمان همیشه باید مراقب باشند تا دوباره در این مسیر نیافتند. اعتیاد به سکستینگ و فیلم های مبتذل روز به روز افزایش می یابد و به همین دلیل مراکز درمانی زیادی برای حمایت و پشتیبانی از مبتلایان آن تاسیس شده است. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)