سکس چت یعنی ارسال پیام های صریح جنسی، عکس یا ویدئو از طریق موبایل کامپیوتر  یا هر وسیله دیجیتالی دیگری. در این مکالمات عکس ها و فیلم های برهنه ، نشان دادن یا  تقلید از حرکات سکس دخیل است. همچنین شامل پیام هایی می شود که در آن صحبت از حرکات یا پیشنهاد سکس وجود دارد.

با افزایش استفاده تلفن های همراه و تبلت ها توسط نوجوانان و کودکان و با گسترش اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی و پیام رسان، احتمال ارسال یا دریافت پیام های جنسی افزایش یافته و موجب نگرانی والدین، مربیان ، مدارس و همچنین مجریان قانون، گردیده است. اغلب هدف از سکستینگ، سرگرمی، جلب توجه یا معاشقه و لوندی کردن است. به همین علت باید با فرزندان در این مورد صحبت کرد و آنها را از عواقب چنین کارهایی آگاه کرد. همچنین باید به آنها آموزش داد تا در صورت مواجهه با افرادی که درخواست سکس چت دارند، چه برخوردی داشته باشند و چگونه رفتار کنند.

چرا سکستینگ مشکل آفرین است؟

هر عکسی که بین دو نفر مبادله می شود می تواند به سرعت و مثل ویروس، پخش شود. شاید نوجوانان فکر کنند که عکس آنها به بیرون درز نخواهد کرد، اما کمی بعد متوجه می شوند که آن عکس در فضای مجازی، بین هم سن و سالان و همکلاسی های خودشان هم پخش شده و اغلب پیامد های سنگینی به همراه دارد. این کار ممکن است منجر به بازداشت آن نوجوان یا کسی که عکس نوجوان دیگری که به سن قانونی نرسیده است بیانجامد. در برخی از کشور ها بین سکستینگ و پورنوگرافی کودکان (فیلم های مستهجن از کودکان یا افرادی که به سن قانونی نرسیده اند) تفاوت قائل هستند و در برخی دیگر چنین نیست. سکستینگ ممکن است منجر به اتهاماتی همچون پخش یا جمع آوری پورنوگرافی کودکان بیانجامد. زورگویی، آزار و اذیت و تحقیر کردن، از جمله مشکلاتی است که در هنگام ارسال اشتباه پیام به افرادی به غیر از مخاطب مورد نظر، ممکن است با آن مواجه شوید. این اتفاق می تواند پیامدهای شدید روحی و اجتماعی به دنبال داشته باشد از این جمله می توان به خود کشی نوجوانانی که تصاویر آنها پخش شده، اشاره کرد.

دلایل سکستینگ:

دلایلی مختلفی برای مشارکت نوجوانان و کودکان در سکستینگ می توان مطرح کرد. برخی از این دلایل عبارتند از:

۱. به گفته نیمی از دختران، علت اصلی ارسال پیام های جنسی فشاری است که از سوی مردان به آنها وارد می شود. در حالی که تنها ۱۸% پسرها اعتراف کردند که دختران را تحت فشار می گذاشتند. این مورد خود جای تامل بیشتری دارد که آیا این مشکل از نا برابری در روابط ناشی می شود یا از کم بود عزت نفس. ممکن پسرها متوجه نباشند که در واقع در حال تحت فشار گذاشتن دختران هستند.

۲. تصاویر برهنه نوجوان دیگر، مثل یک جام قهرمانی است که با استفاده از آن، نوجوان می تواند در باره رابطه اش به هم سن و سالان خود پز بدهد.

۳. ممکن است نوجوانان برای جلب توجه یار احتمالی، عکسی از خودشان برای او بفرستند یا هدفشان شنیدن تعریف و تمجدید هم و سن سالان باشد. برخی هم ممکن است برای سرگرمی این کار را انجام دهند برخی هم برای نشان دادن جربزه.

۴. در مورد زن و شوهر ممکن است این تبادل تصویر برای نشان دادن تعهد آنها به رابطه و یا به عنوان بخشی از رابطه عاطفی و جنسی صورت گیرد.

۵. در برخی موارد سکستینگ به هدف زور گویی یا تحقیر فرد صورت می گیرد. احتمالا این اتفاق بعد از اتمام رابطه صورت می گیرد یا بدون اطلاع شخص در حمام یا رختکن از وی عکس برداری می شود.

وظیفه والدین در برابر سکستینگ چیست؟

قبل از اینکه مشکلی پیش بیاید با فرزندان خود صحبت کنید. اگر موبایل یا وب کمی در اختیار فرزندتان قرار می دهید، باید همان موقع در مورد سکستینگ با او صحبت کنید. برای شروع مکالمه از اخبار جدید یا موضوع یک فیلم، استفاده کنید.

بهترین راه نزدیک شدن به نوجوان این است که صحبت خود را به صورت خبری انجام دهید و در رابطه با رفتار او هیچ قضاوتی نکنید. سعی کنید مکالمه را به صورت آزاد ادامه دهید و اجازه دهید نوجوان با شما درد و دل کرده و هیچ چیزی را از شما پنهان نکند. علاوه بر این باید حواستان باشد که ممکن است هر کسی برای خود نامی روی سکستینگ گذاشته باشد، به همین علت باید در مورد موضوع کاملا واضح صحبت کنید. برای اینکه یخ های بینتان را آب کنید بهتر است با یک سوال ساده شروع کنید. برای مثال:

۱. در مورد سکستینگ چیزی شنیدی؟ چیزی در بارش می دونی؟

۲. چند روز پیش داشتم اخبار رو نگاه می کردم( یا روزنامه می خوندم) و یه خبری در مورد بچه ای که به خاطر فرستادن عکس( از کلمات متداول خودتان استفاده کنید، مثل لخت، سکسی و …) به دوستش، تو دردسر افتاده بود. در موردش چیزی شنیدی؟

۳. می خوای در مورد چیز هایی که با دوستات تو اینترنت به هم میفرستین صحبت کنیم؟ می خوام مطمئن شم که مراقب خودت هستی و هوای دوستاتم داری

به جای اینکه هدایت کننده مکالمه باشید، بیشتر شنونده باشید. ممکن است فرزند شما درباره اینکه چه کاری درست و چه کاری غلط محسوب می شود، اتفاق نظر نداشته باشد، حتی ممکن است دلایل قانع کننده ای هم مطرح کند. در اینجا باید فرزندتان را تشویق کنید تا در رابطه با پیامد های این کار و طرز فکر دیگران در رابطه با خودش فکر کند.

نکات مهم در رابطه با سکستینگ برای نوجوانان و والدین

در صحبت خود با فرزندتان حتما در رابطه با این موضوعات حرف بزنید:

۱. عکس و فیلمی که به صورت خصوصی رد و بدل کرده اند ممکن است به راحتی پخش شود. حتی اگر از اپلیکیشن هایی استفاده کنند که در مورد حریم خصوصی و پاک شدن عکس ها از سرورهایشان تاکید دارد، بازهم ممکن است اتفاقی پیش بیاید. دوستی که قول داده آن عکس را به کسی نشان ندهد، شاید به صورت تصادفی یا اختیاری به قولش عمل نکند. برای مثال ممکن است اعضای خانواده یا دوست پسر/دختر کسی که برای او عکس فرستاده است به گوشی او دسترسی داشته باشد.

۲. وقتی عکسی وارد فضای مجازی شد، از خود رد به جا خواهد گذاشت. شما هر گز قادر نخواهید بود آن را پس بگیرید. پاک کردن یک پست یا پیام، به هیچ وجه عدم دریافت، کپی و یا ارسال آن به دیگران را تضمین نمی کند.

۳. به فرزندتان بگویید قبل از اینکه عکسی را به فرد دیگر بفرستد از خود بپرسد که اگر همه افراد مدرسه آن عکس را ببینند چه احساسی نسبت به خود خواهد داشت.

۴. در مورد موقعیت هایی که فرزندان تحت فشار قرار می گیرند با آنها صحبت کنید و سعی کنید با مطرح کردن پیامد های ارسال چنین تصاویری که اغلب جبران ناپذیر هستند، آنها را منصرف کنید.

۵. فرزندتان را تشویق کنید تا همیشه کار درست را انجام دهد. مثلا به او بگویید به محض اینکه چنین تصاویری به دستش رسید بلافاصله آن را پاک کند و به شما یا یکی از بزرگسالانی که به او اعتماد دارد خبر دهد.

۶. ممکن است طبق قوانین یک کشور، این چت ها جزو جرایم سوءاستفاده جنسی از کودکان شناخته شده و برای فرد خاطی و والدین وی، جریمه و زندان را در پی داشته باشد. در برخی از کشور ها اهمیت این موضوع بسیار زیاد است، به همین علت قوانین جدید در رابطه با آن وضع می کنند.

۷. در صورتی که فرزندتان به شما بگوید که خودش (یا دوستش) مرتکب سکستینگ شده، با آرامی با قضیه برخورد کنید. در مورد شرایطی که باعث شده او دست به این کار زده و پیام یا عکس و ویدئویی ارسال کرده، از او سوال کنید. ممکن است در این شرایط متوجه شوید که فرزندتان در محیط مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفته یا شاید هم از عواقب کارش بی اطلاع است. با همفکری او، برای حل مشکل، چاره ای بیابید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)