به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۱۳ مهر تا روز جمعه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۸، سرکوب و نقض حقوق شهروندی توسط نهادها و ارگانهای وابسته به دیکتاتوری ولایت فقیه از طریق اعدام‌ در زندان‌های مختلف کشور، بازداشت‌های خودسرانه و آزار و اذیت زندانیان و قتل شهروندان همچنان ادامه داشت.


اعدام

در هفته‌ای که گذشت دست‌کم  ۴ زندانی در زندان‌های مختلف کشور به دار آویخته شدند.

سحرگاه روز یکشنبه ۱۴ مهرماه دو زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر و درگیری با ماموران نیروی انتظامی در زندان کرمان اعدام شدند. این دو زندانی به نام‌های اسدالله علیزهی و عبدالحکیم شه‌بخش روز یکشنبه ۱۳ مهر جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی زندان کرمان منتقل شده بودند.

صبح روز سه شنبه ۱۶ مهرماه یک زندانی به اتهام قتل در زندان مرکزی مشهد اعدام شد. نام این زندانی، جهان آگشته، ۳۹ ساله عنوان شده است.

صبح روز پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد. این زندانی به نام عالم کریمی ۵۰ ساله به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود. وی از ۱۰ سال پیش تاکنون به این اتهام در زندان به‌سر می‌برد.

بازداشت‌ها

در هفته‌ای که گذشت ۳ زن به دلیل پست‌های اینستاگرامی خود بازداشت شدند. همچنین یک زن دیگر به اتهاماتی از جمله «توهین به مقدسات، توهین به حجاب اسلامی و تشویق جوانان به فساد» از طریق پست در صفحه اینستاگرام، بازداشت شد.   

روز یکشنبه ۱۴مهر یک زن به اتهام «کشف حجاب» در اراک بازداشت شد. در همین روز یک شهروند اهل سقز به نام آزاد صالحیان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری»  به تحمل ۲ سال حبس محکوم شد.

روز یکشنبه ۱۴ مهرماه ۱۴ نفر از کارگران نیشکر هفت‌تپه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این کارگران با هماهنگی پلیس اطلاعات و امنیت شوش، در عوارضی بزرگ راه خرام آباد تهران بازداشت شدند، کارگران بازداشتی براثر اعتصاب و تجمعات پیاپی سایر کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به بازداشت همکارانشان، همگی آزاد شدند.

در پی اعتراضات مردم لردگان که به دلیل مبتلا کردن آنان به بیماری ایدز توسط شبکه بهداشت این شهرستان صورت گرفته بود، از روز سه شنبه ۱۶ مهرماه نیروهای امنیتی در لردگان و روستاهای اطراف آن شروع به دستگیری های گسترده مردم و جوانان کرده‌اند. عوامل حکومتی از روی فیلم های پخش شده اعتراضات مردم در اینترنت، آنها را شناسایی کرده و اقدام به بازداشت آنها می‌کنند.

این دستگیریهای گسترده که از روز سه‌شنبه آغاز شده به این ترتیب بوده است که روز پنجشنبه ۱۸ مهر ماه، اهالی روستای مونجرمویی را دستگیر کردند و روز چهارشنبه ۱۷ مهر هم در لردگان شماری را بازداشت کردند.
روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه به‌دنبال ورود تعداد محدودی از زنان به استادیوم آزادی در تهران برای دیدن مسابقه فوتبال، ماموران زن یگان ویژه اقدام به بازداشت یکی از دختران تماشاچی که پوستری با عنوان «دختر آبی ایران نام تو جاویدان» بلند کرده بود، کردند.

احضاریه:

فائزه عبدی پور، درویش گنابادی و از اعضای شورای صنفی دانشجویان جهت اخذ آخرین دفاع به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای اوین احضار شد.

مختار زارعی روزنامه‌نگار ساکن سنندج به شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر فراخوانده شد.   پیش از این، دادگاه بدوی این فعال مدنی را با اتهامات «توهین بە رهبری» و «تبلیغ علیە نظام» به سه سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

مهرداد گریوانی، فعال مدنی ساکن تهران برای روز شنبه ۲۰ مهرماه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران احضار شد.

 اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

-در یک اقدام ناگهانی دست‌کم ۵۰۰ زندانی بدون اخطار قبلی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شدند. انتقال پرشمار زندانیان زندان اوین به زندان تهران بزرگ در شرایطی صورت می‌گیرد که این زندان دارای مشکلات زیادی بوده و بسیار بیشتر از ظرفیت زندانی دارد.

-روز دوشنبه ۱۵ مهرماه کلیه زندانیان زندان مهاباد با نگرفتن نوبت غذای ناهار و پس دادن ظروف غذا، به آزار و اذیت‌های «بخشی»، رئیس جدید زندان، اعتراض کردند. وی به صورت مستمر زندانیان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد. یکی از اقدامات او در زندان مهاباد این‌است که بازرسیهای خارج از عرف و زود به زود در دستور کار قرار می‌دهد.

-مطلب احمدیان، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج محروم از درمان می‌باشد. وی از مدت‌ها پیش به بیماری عفونت بیضه مبتلا شده است و با وجود تشخیص پزشکان مبنی بر نیاز فوری به عمل جراحی همچنان از رسیدگی پزشکی محروم است. اکنون به دلیل شدت گرفتن عفوت بیضه و عدم درمان در وضعیت خطرناکی قرار گرفته است.

-ابراهیم صدیق همدانی ۶۱ ساله و پسرش سالار صدیق همدانی، کماکان در اعتصاب به سر می برند. ابراهیم صدیق همدانی به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بهداری زندان منتقل شده اما در اعتراض به وضعیت خود از دریافت سرم ممانعت به عمل آورده است.

-محمدعثمان دامنی که بدون اعلام اتهام توسط ماموران وزارت اطلاعات زاهدان بازداشت شده در معرض خطر نابینایی قرار دارد. وی هنگامی که برای عمل فوری چشم به زاهدان رفته بود توسط اطلاعات ربوده شد..

-روز چهارشنبه ۱۷ مهر یکی از زندانیان محبوس در بند جرائم عادی زندان سنندج به نام آرام زمانی ۲۵ ساله پس از انتقال به سلول انفرادی اقدام به خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.

صدور احکام

-در هفته ای که گذشت پرونده هفت نفر تحت عنوان «متخلف محیط زیستی» در شیروان، قم و دره شهر ایلام، بررسی شد. بر اساس احکام صادره دو نفر در شیروان به یک سال حبس و جزای نقدی، سه نفر دیگر در همین شهر به پرداخت جزای نقدی و یک شکارچی متخلف در قم به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین یک قاضی در دره شهر ایلام با صدور حکم جایگزین حبس، شکارچی متخلف را که به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، به یک‌سال پاکسازی طبیعت و غذا دادن به حیوانات در فصل سرد محکوم کرد.  

-روح‌الله میرزایی، فعال مدنی ساکن ایلام، از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی»  به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

-سیما بهروزی مهدی آبادی، شهروند بهایی ساکن یزد توسط دادگاه انقلاب این شهر به اتهام « عضویت در یکی از گروه های معارض نظام » به تجمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

-روز پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه «ناهید خداجو», فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق و رونویسی از ۲ جلد کتاب مشخص و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

-یک فعال مدنی کُرد به نام آرمان غفوری، اهل مریوان به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع اعتراضی حمایت از عفرین» به شش ماه حبس تعزیری و ٢٠ ضربه شلاق محکوم گردید.

-حکم حبس صادره علیه سید آرام امین زاده، شهروند اهل مهاباد محبوس در زندان ارومیه، توسط دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی عینا تائید شد. وی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام « اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروههای سلفی در فضای مجازی » به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.  

-روز پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه حکم حبس پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از فعالان کارگری بازداشت شده در پارک جهان نما در شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز عینا تایید شد. این سه شهروند پیشتر توسط دادگاه انقلاب کرج هرکدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند

قتل

یک جوان ۱۹ ساله اهل ارومیه به نام علی خدایی که در پی ضرب و شتم توسط مامور نیروی انتظامی به مدت یک هفته در کما به می‌برد، روز دوشنبه ۱۵ مهر جان خود را از دست داد. گفته می شود ضرب و شتم و قتل این شهروند که به شغل پیک موتوری مشغول بوده به دلیل نداشتن گواهینامه موتورسیکلت صورت گرفته است.

روز سه‌شنبە ۱۶ مهرماه، براثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی سردشت (آذربایجان غربی) یک کولبر به نام آزاد قربانی‌نژاد از اهالی روستای میرشیخ حیدر، جان خود را از دست داد و یک تن دیگر به نام محسن بکرعزیز از اهالی روستای دوله گرم، به شدت زخمی شد. این کولبران به ظن حمل کالای قاچاق بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.

وضعیت زندانها

زندان مرکزی کرج

فشار روی زندانیان زندان مرکزی کرج افزایش یافته است. کیفیت و حجم غذا در این زندان به شدت پایین آمده است. نانها کوچکتر شده و زندانیان سیر نمی شوند. فروشگاه زندان از بیرون نان سنگگ خریده و به زندانیان به قیمت ۲ هزار تومان می فروشد. زندانیان مجبورند برای تأمین مواد غذایی خود از خانواده هایشان جهت خرید نان روزانه پول درخواست کنند.

غذا یک چهارم میزان قبل شده است. مواد بهداشتی به زندانیان داده نمی شود و زندانی باید با پرداخت از جیب خود هزینه مواد بهداشتی را بدهد.

ظرفیت هر سالن ۲۰۰ نفر است اما با انتقال تعداد زیادی از زندانیان به سالنها، تراکم جمعیت به ۷۰۰ نفر رسیده است. بدلیل نبودن جا و تخت در سلولها، بسیاری از زندانیان کف خواب و کارتن خواب هستند. بهداشت بسیار پایین و محیط کثیف و آلوده است.

بیماران روانی و بیماران مبتلا به هپاتیت در سالنها بدون هیچ رسیدگی و درمان، رها شده و عامل انتقال بیماری به سایر زندانیان هستند.

آب به صورت مستمر روزانه قطع می‌شود. عدم بهداشت در نبود آب ضریب می خورد. پیش از این، آب زندان روزانه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ قطع می شد ولی اکنون از ساعت ۱۴ تا ۱۸ آب زندان قطع می‌شود.  

در حال حاضر زندانیان را به جای انتقال به دادگاه، از طریق ویدئو – کنفرانس محاکمه می‌کنند. به این ترتیب زندانی امکان دفاع از خود با حضور وکیل‌اش را ندارد. عوامل زندان علت این کار را کمبود سرباز برای نقل و انتقال زندانیان به دادگاه ذکر کرده اند.

 زندان تهران بزرگ

 وضعیت زندانیان زندان تهران بزرگ بسیار بغرنج می‌باشد. اصلی ترین مشکل زندانیان، مشکلات معیشتی است.  غذای زندان کم و بی کیفیت است و زندانیان مجبورند با خرید از فروشگاه، خوراک خود را با هزینه خود تهیه کنند. علاوه بر این آب زندان تهران بزرگ قابل آشامیدن نیست و باید آب آشامیدنی توسط زندانی خریده شود. محدودیتهای جدیدی نیز بر محدودیتهای قبلی علیه زندانیان، اضافه شده است. پیش از این به زندانیان اجازه داده می‌شد که روزانه یک بار به مدت ۲ دقیقه با خانواده‌ها و اقوامشان تماس بگیرند، اما هم اکنون زمان تماس کم شده و چند روز یکبار حق تماس دارند.

علاوه بر این مراسلات پستی به زندان ممنوع شده و وسایلی که برای زندانیان پست می‌شود به آنها تحویل داده نمی‌شود. در پاسخ پیگیری خانواده ها و زندانیان به آنان گفته می شود که وسایل در پست گم شده است.
از جمله محدودیتهای دیگر ندادن ملاقات حضوری، عدم دسترسی به بهداری و درمان و جمع آوری وسایل ورزشی زندان است.

بهداری زندان، پزشک ندارد و بهداری به دست زندانیانی که سررشته ای از کار پزشکی داشته اند، سپرده شده است. با توجه به اینکه برخی زندانیان حین بازداشت و بازجویی مورد ضرب و جرح قرار گرفته و با بدن مجروح وارد سالنها می شوند، عدم وجود بهداشت، دارو و درمان، مشکلات جدی و بیماری‌های لاعلاج برای آنها ایجاد می‌کند.
هم اکنون حدود ۵۰۰ تن از زندانیان زندان اوین به این زندان منتقل شده اند. ورود این جمعیت باعث ایجاد تراکم بالا و تولید مشکلات بسیار زیاد برای زندانیان شده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)