سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸: طبق گزارشاتی که به تازگی به سازمان حقوق بشر ایران رسیده، روز چهارشنبه هفته گذشته یک زن و یک مرد در زندان رجایی شهر اعدام شده اند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، بر اساس گزارشات جدیدی که به دست سازمان حقوق بشر ایران رسیده است، روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه، حکم یک زن و یک مرد در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

هویت مرد اعدام شده علیرضا مهماندوست از بند ۷ احراز شده است که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود. اما هویت زنی که در این روز اعدام شد تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است. همچنین معلوم نیست این زن از کدام زندان برای اجرای حکم به رجایی شهر منتقل شده بود. از آنجا که به گفته منابع مطلع، شاکیان این زن در هنگام اجرای حکم حضور داشتند، به نظر میرسد وی نیز با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

پیشتر سازمان حقوق بشر ایران خبر انتقال و بخشش دو زندانی محکوم به قصاص نفس در این روز را اعلان کرده بود.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)