سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸: یک زندانی دیگر که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد. با این حساب شمار زندانیانی که قرار است روز چهارشنبه اعدام شوند به دست‌کم دو تن رسید.

بنا به اطلاع سازمان حقوق ایران، صبح روز یک‌شنبه ۱۴ مهر ماه، یک زندانی دیگر در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. هویت این زندانی که از بند ۶ به سلول انفرادی منتقل شده مهدی دلیر، ۲۷ ساله احراز شده است.

وی به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده و در صورتی که شکات پرونده حاضر به رضایت و یا مهلت نشوند، روز چهارشنبه اعدام خواهد شد.

همچنین روز ۱۰ مهر ماه، یک زندانی دیگر به نام میلاد تخس‌ علی از بند ۵ سالن ۱۳ جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

این احتمال وجود دارد که تعداد زندانیانی که روز چهارشنبه به پای چوبه دار میروند افزایش پیدا کند.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com