سازمان حقوق بشر ایران؛ ۷ مهر ماه ۱۳۹۸: یک زندانی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان سلماس به دار کشیده شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۴ مهر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان سلماس به اجرا درآمد. این زندانی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود علی عمی‌زاده نام داشت.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «شش سال پیش او به اتهام قتل پسر عمویش بازداشت شد. روی زمین کشاروزی و به خاطر جوی آب درگیر شدند و پسرعمویش در درگیری به قتل رسید».

خبرگزاری هرانا در خصوص اعدام این زندانی نوشته بود، وی روز چهارشنبه ۳ مهرماه در زندان سلملس جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

​در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com