دکتر محمدابراهیم مداحی اظهار داشت: افسردگی بیشتر در بین زنان شایع است که عوامل مختلفی از قبیل ساختار جسمی و اجتماعی موجب افسردگی این قشر می‌شود.

وی افزود: در این میان ۲۳ درصد افراد جامعه دچار اضطراب و ۱۸ درصد مبتلا به اختلالات روان‌تنی هستند و در مجموع می‌توان گفت آسیب‌های اجتماعی در جامعه رو به افزایش است.

اختلا‌های روان تنی به اختلال بدنی که تحت تاثیر ذهن قرار دارد یا در شدیدترین حالت، توسط ذهن ایجاد می‌شود، گفته می‌شود. اختلال‌های روان‌تنی، شامل اختلال‌هایی است که در آن‌ها نشانه‌ها مستقیما مربوط به آسیب مغزی یا وجود یک وضع غیرعادی در محیط زیست شیمایی مغز است.

مداحی از ساماندهی نشدن روانشناسان و مشاوران به عنوان یک آسیب و مشکل جدی یاد کرد و گفت: هم اینک حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار دانش آموخته دکترا در کشور داریم اما، فقط ۳۰ هزار نفر آن‌ها عضو سازمان نظام روانشناسی کشور هستند که آن‌ها هم ساماندهی نشده‌اند.

وی از دلایل ساماندهی نشدن این افراد را سخت گیری بیش از حد به آن‌ها اعلام کرد و افزود: پروانه فعالیت به روانشناسان و هیات علمی دانشگاه‌ها به سختی داده می‌شود در حالی که باید روند کار آسان‌تر شود.

رئیس خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه کشور با اشاره به اینکه بسیاری از افراد تحصیل کرده فوق لیسانس و لیسانس این رشته، افراد فعال حرفه روانشناسی محسوب نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: اگر این افراد ساماندهی شوند تعداد دانش آموختگان این رشته به حدود یک میلیون نفر می‌رسد.

وی نبود زمینه فعالیت را از دلایل فعالیت این افراد در مشاغل و حرف دیگر دانست و گفت: باید ظرفیت‌های موجود را تجمیع و متراکم کنیم و بعد به دولتمردان و مراجع ذیربط عرضه کنیم تا در مشکلات بتوانند راهگشا باشند.

مداحی الزامی بودن بیمه سلامت روان و مشاوره پیش از ازدواج را مورد تاکید قرار داد و افزود: بودجه سلامت روان باید حداقل ۵ درصد کل بودجه سلامت کشور باشد و مجلس نیز قانونگذاری لازم را در این موارد داشته باشد.

وی یادآور شد: رهبری در سخنان خود در خراسان شمالی به مساله سبک زندگی اسلامی تاکید داشتند در حالی که با گذشت چندین سال از این بیانات اقدام اثرگذاری در این رابطه صورت نگرفته است.

وی با تاکید بر نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی در جامعه، افزود: وقتی سبک زندگی ما بیمارگونه است میزان بیماری‌ها نیز افزایش می‌یابد بنابراین روانشناسان و مشاوران در کنار دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه می‌توانند در این رابطه بسیار تاثیرگذار باشند.

رئیس خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه کشور با اشاره به پایین آمدن سن ازدواج در سطح کلان کشور حتی به زیر سن قانونی، اظهار داشت: یک فرد باید از نظر عاطفی، اجتماعی، اخلاقی و روانی به بلوغ رسیده باشد تا بتواند در حوزه اجتماع هم بالغ شود و آمادگی ازدواج را داشته باشد.

وی ازدواج‌های این گونه را به نوعی سوء استفاده دانست و افزود: ناظرانی که قانون را وضع می‌کنند باید به فکر اصلاح قانون باشند، زیرا که مشاهدات میدانی نشان می‌دهد اینگونه ازدواج‌ها به شکست می‌انجامد.

رویداد۲۴ – ۴ مهر ۹۸

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)