سازمان حقوق بشر ایران؛ ۳ مهر ماه ۱۳۹۸: صبح روز جاری چهار زندانی با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و دست‌کم یک زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. از سرنوشت چهار زندانی دیگر با اتهام «قتل عمد» تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی به دست نیامده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۳ مهر ماه، حکم دستکم ۵ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. قرار بود روز جاری حکم ۹ زندانی در این زندان به اجرا در بیاید. چهار نفر از این زندانیان روز دوشنبه ۱ مهر ماه از بندهای مختلف زندان رجایی شهر به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند. این چهار نفر با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. از میان این چهار نفر حکم مصطفی بختی صبح روز جاری به اجرا درآمد و از سرنوشت سه تن دیگر اطلاعی به دست نیامده.

یک زندانی با همین اتهام نیز از هفته قبل در سلول‌های انفرادی در انتظار اجرای حکم اعدام بود. هویت این زندانی مجتبی سلیمانی، متولد ۱۳۶۷ و اهل کرمانشاه احراز شده و از سرنوشت او نیز تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست.

همچنین روز دوشنبه هفته جاری، چهار زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند از زندان قزل‌حصار کرج به زندان رجایی شهر منتقل شدند. حکم این چهار زندانی صبح روز جاری به اجرا درآمد. هویت و اتهامات دقیق این زندانیان نیز در دست بررسی است و بزودی اعلام خواهد شد.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام مصطفی بختی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «بسیاری از فعالان مدنی برای اخذ رضایت جلوی زندان آمده بودند. حتی علی پروین [کاپیتان و مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران] هم آمده بود و اجازه پیدا کرد وارد محوطه زندان شود. ولی خانواده مقتول به هیچ وجه حاضر به رضایت نشدند».


این منبع همچنین گفت: «مصطفی بختی در یک نزاع خیابانی مرتکب قتل شده بود. هردو همدیگر را با چاقو مجروح کردند و … [نام مقتول محفوظ است] بر اثر جراحات فوت کرد».

گفتنی است، هیچ یک از اعدام‌های فوق از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

اخبار تکمیلی در این خصوص منتشر می‌شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com