سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱ مهر ماه ۱۳۹۸: دست‌کم سه زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده‌اند، در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، دوشنبه ۱ مهر ماه، دست‌کم ۲ زندانی محکوم به مرگ در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

هویت این دو زندانی علی دراوری و مصطفی بختی، هردو از بند ۱ احراز شده است.

همچنین از چند روز پیش یک زندانی محکوم به مرگ دیگر با هویت مجتبی سلیمانی، متولد ۱۳۶۷ و اهل کرمانشاه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده است. این زندانی از بند ۷ سالن ۱۹ که به سالن بیماران «ایدزی» معروف است به سلول انفرادی منتقل شده.

همه این زندانیان با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده‌اند و اگر شکات پرونده حاضر به رضایت و یا مهلت نشوند، روز چهارشنبه حکم ایشان به مرحله اجرا درخواهد آمد.

یک منبع مطلع در خصوص مجتبی سلیمانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «چند سال پیش، فردی برای سرقت به خانه مجتبی رفته بود و مجتبی با دزد درگیر میشود و دزد کشته می‌شود و حالا می‌خواهند برای همین اعدامش کنند».

گفتنی است، احتمال میرود تعداد کسانی که قرار است روز چهارشنبه در این زندان حکم اعدام در موردشان اجرا شود، بیش از این باشد.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com