سعید شیرزاد، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج صبح روز دوشنبه مادر خود را از دست داد. علیرغم تلاش نزدیکان وی برای مطلع کردن این زندانی، به دلیل قطع ارتباط زندانیان سیاسی این زندان و عدم مساعدت مسئولان زندان برای انتقال خبر، این زندانی تا امروز که روز ملاقات بود از این واقعه بی خبر مانده بود. سعید شیرزاد به دلیل بی اطلاعی، از فرصت درخواست اعزام تحت الحفظ برای شرکت در مراسم خاکسپاری محروم ماند. آقای شیرزاد با توجه به رو به پایان بودن ایام حبس و با طرح مرخصی کوتاه مدت در تلاش است تا به مراسم سوگواری خانواده خود برسد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مادر سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج روز دوشنبه مورخ ۲۵ شهریورماه درگذشت.

بر اساس رویه مذهبی، خاکسپاری درگذشته باید در اولین فرصت صورت گیرد از اینرو اطلاع  فوری آقای شیرزاد از این موضوع برای ثبت درخواست اعزام تحت الحفظ یا مرخصی برای شرکت در خاکسپاری ضرورت داشت.

علیرغم تلاش خانواده برای آگاه کردن این زندانی از این ضایعه، به دلیل نبود تلفن و قطع ارتباط زندانیان سیاسی با دنیای بیرون و خودداری کردن مسئولان از انتقال خبر به او، این مهم تا امروز که زندانیان ملاقات داشتند اتفاق نیفتاد.

آقای شیرزاد درحالی امروز از این واقعه مطلع شد که به دلیل گذشت زمان خانواده ناچارا در غیاب او مراسم خاکسپاری متوفی را برگزار کردند.

این زندانی سیاسی کماکان مترصد مرخصی است تا لااقل بتواند در مراسمات سوگواری در کنار خانواده خود باشد.

تا زمان تنظیم این گزارش مسئولان زندان کماکان برای تحقق این مهم همکاری مناسبی نداشته اند و مراجعه نزدیکان وی به دادستانی نیز با مخالفت دادستان جهت اعزام به مرخصی کوتاه مدت روبرو بوده است. این در حالی است که آقای شیرزاد با وجود سپری کردن بیش از ۵ سال و پنج ماه از محکومیت خود، بدون یک روز مرخصی در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد و قانونا مرخصی شامل حال او می شود.

با وجود اینکه غلامرضا ضیایی رئیس سابق زندان رجایی شهر کرج از راس سرپرستی این زندان عزل شده است به نظر می‌رسد تاکنون هیچ بهبودی در وضعیت زندانیان سیاسی  بخصوص وضع ارتباطی و مرخصی آنها حاصل نشده و محرومیت هایی که توسط وی برای زندانیان سیاسی وضع شده است کماکان ادامه دارد.

لازم به یادآوری است، سعید شیرزاد که اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد در خردادماه ۹۷ حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرد، با فاصله اندکی ۱ سال حبس تعلیقی نامبرده از بابت پرونده ای قدیمی به اجرا درآمد و محکومیت وی به ۶ سال حبس افزایش یافت. این در حالی است که در تاریخ ۲۱ فروردین ماه سال جاری دوران محکومیت ۵ ساله وی با احتساب ایام بازداشت به پایان رسیده است.

علاوه بر محکومیت مورد اشاره با توجه به اینکه آقای شیرزاد در ماجرای انتقال اجباری زندانیان سیاسی به بندی امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بعنوان معترض نقش فعالی داشت دو پرونده دیگر نیز علیه این زندانی از بابت اتهاماتی چون توهین به رهبری و اخلال در نظم زندان مفتوح شد. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

آقای شیرزاد از بیماریهای متعددی نیز در رنج است. این خبرگزاری پیش از این نیز از ادامه محرومیت دسته جمعی زندانیان سیاسی بیمار رجایی شهر کرج از دریافت خدمات درمانی خبر داده و به شرح وضعیت بیماری این زندانیان پرداخته بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com