سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸: منابع غیر رسمی به خانواده مهدی خزائیان، اطلاع داده اند حکم این کودک-مجرم که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بزودی اجرا خواهد شد. 

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، منابع غیر رسمی به خانواده مهدی خزائیان اطلاع داده‌اند که حکم اعدام وی به زودی اجرا خواهد شد. 

مهدی خزائیان زمانی که تنها ۱۶ سال سن داشت در گرگان به اتهام «ارتکاب قتل» بازداشت و در دادگاه به قصاص نفس محکوم شد. این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسید و حدود دو ماه پیش وی از کانون اصلاح و تربیت گرگان به زندان مرکزی گرگان منتقل شد.

در دادنامه‌ای که یک نسخه از آن در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته است ذکر شده: «دادگاه متهم را جهت تعیین رشد فکری و عقلی (با توجه به سن وی که در زمان وقوع بزه ۱۶ ساله بوده است) به کمیسیون پزشکی معرفی کرده است (صفحه ۱۷۰) که نظریه مورخ ۱۷/۱۱/۱۳۹۵ کمیسیون پزشکی قانونی حاکی است (در حال حاضر شواهدی از اختلال روحی و روانی در وی مشاهده نمی‌گردد و با عنایت به اظهارات وی در خصوص شرح ما وقع و آگاهی کامل وی به شرایط ارتکاب جرم به نظر می‌رسد در تاریخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۴ در شرایط مناسب روحی بوده و تحت تأثیر الکل نبوده است و از رشد و کمال عقلی برخوردار بوده است)».

بستگان این کودک-مجرم میگویند درگیری خیابانی که منجر به قتل “امیرحسین- ب” ۱۹ ساله شده یک دعوای دست جمعی بوده است، و مشخص نیست دقیقاً چه کسی ضربه کشنده را به مقتول را وارد کرده است. مهدی خزائیان طبق اسناد هویتی، متولد ۲۹ آبان ماه سال ۱۳۷۸ است و نزاع دستجمعی که قتل درآن اتفاق افتاده در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۴ به وقوع پیوست.

گفتنی است، ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که از سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید به قضات این اختیار را می‌دهد تا برای کودکانی که ماهیت جرم و یا حرمت آن را ندانند و درک نکنند، قصاص صادر نکنند.

لازم به یادآوری است که، پیمان نامه حقوق کودک که ایران نیز از امضا کنندگان آن بشمار می‌رود به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان نباید اعمال شود.

از ابتدای سال میلادی ۲۰۱۹ تا کنون دست‌کم دو کودک-مجرم در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند.

مهدی خزائیان، کودک-مجرم کانون اصلاح و تربیت گرگان در صف اعدام

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)