به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۲۶ مرداد تا روز جمعه اول شهریور ماه ۱۳۹۸، سرکوب و نقض حقوق شهروندی توسط نهادها و ارگانهای وابسته به حاکمیت دیکتاتوری ولایت فقیه از طریق اعدام زندانیان در شهرها و زندان‌‌های مختلف کشور و بازداشت‌های خودسرانه همچنان ادامه داشت.

اعدام های بی وقفه که از چند هفته پیش آغاز شده است، با تأیید دستگاه قضاییه حاکمیت که ابراهیم رئیسی بر مسند آن تکیه زده صورت می‌گیرد. وی یکی از جنایتکاران قتل عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی در تابستان سال ۶۷ می‌باشد.

اعدام

در هفته ای که گذشت دست‌کم ۴ زندانی در زندان‌های مختلف ایران به دار آویخته شدند.

صبح روز یکشنبه ۲۷ مرداد یک زندانی به نام امین زنگنه که از سال ۹۴ در زندان به‌سر می‌برد به اتهام قتل در زندان مرکزی شیراز به دار آویخته شد.

صبح روز دوشنبه ۲۸ مردادماه یک زندانی بنام محمد شهریان سگوند، به اتهام حمل مواد مخدر در زندان دزفول به دار آویخته شد.

صبح روز چهارشنبه ۳۰ مرداد یک زندانی به نام ابوالحسن قربانی، ۳۸ ساله در زندان ساری اعدام شد. این فرد ۴ سال پیش در جریان یک درگیری در منطقه راهبند ساری مرتکب قتل شده بود. همچنین حکم اعدام یک زندانی به نام مراد شاه‌سواری به اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان شیروان در همین روز به اجرا درآمد.

 بازداشت‌ها

روز شنبه ۲۶ مردادماه، یک طلبه اهل سنت به نام عبدالغنی گهرامزهی در شهر پیشین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. از دلیل بازداشت و مکان نگهداری این شهروند اطلاع دقیقی در دست نیست.

روز یکشنبه ۲۷ مرداد دو جوان کرد در مریوان به نام‌های آرام نیک‌پی، ۲۵ ساله و عبدالله بشتام ۲۳ ساله توسط نیروهای اطلاعاتی به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.  نیروهای اطلاعاتی بدون ارائه مجوز قانونی این دو جوان را بازداشت کرده‌اند.

شامگاه یکشنبه ۲۷ مرداد عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. خانم شهلا جهانبین، همسر وی نیز عصر روز چهارشنبه ۳۰ مرداد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردید. ماموران اداره اطلاعات هنگام بازداشت خانم جهانبین ضمن تفتیش منزل، دو دستگاه تلفن همراه وی را نیز با خود بردند.

روز دوشنبه ۲۸ مرداد شماری از حامیان حقوق حیوانات که در اعتراض به کشتار سگ ها در مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کرده بودند، بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. شمار بازداشت شدگان دست‌کم ۳۰ تن برآورد شده که در این میان ۱۲ تن مرد و ۱۸ تن از آنان زن هستند. این افراد در پی ورود پلیس به این تجمع و به خشونت کشیده شدن آن بازداشت شده اند.

روز دوشنبه ۲۸ مرداد سه شهروند کُرد اهل سنندج در شهرستان دماوند از توابع استان تهران توسط نیروهای اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت‌شدگان به نام‌های سیف الله جلیلی، بشیر حاتمی و غفور یاری می‌باشند. این سه شهروند به اتهام «تبلیغ به نفع یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شدند.

روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد یک شهروند دیگر کُرد اهل سنندج به نام هیوا جلیلی در شهرستان دماوند توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

روز چهارشنبه ۳۰ مرداد، یک شهروند از اهالی شهرستان بوکان به نام علی قادری در بلوار سعادت آباد تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.  بازداشت وی همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

روز چهارشنبه ۳۰ مرداد محسن سعیدپور، شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مامورین در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل، بخشی از لوازم شخصی از جمله لپ تاپ و تلفن همراه وی را نیز با خود بردند.

روز پنجشنبه ۳۱ مردادماه، شهلا انتصاری، فعال حقوق زنان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت خانم انتصاری در باغ شخصی وی در شهر رشت و توسط مامورین اداره اطلاعات صورت گرفته است. از دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

 اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

 خانم فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از روز جمعه ۲۵ مردادماه در اعتراض به بازداشت غیر قانونی و بلاتکلیفی یک ماهه‌اش دست به اعتصاب غذا زده است. وی هم‌اکنون در سلول انفرادی بند ۲۰۹ اوین در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به سر می‌برد.

یوسف سواری یک فعال فرهنگی محبوس در زندان شیبان اهواز به دلیل وخامت حالش به بهداری زندان منتقل شد اما پس از گذشت دو روز مسئولین بهداری هیچ کاری برای او انجام نداده و بدون درمان و انتقال به بیمارستان او را رها کردند. یوسف سواری پیشتر به دلیل وخیم شدن وضعیتش در اثر شکنجه شدید، به بیمارستان منتقل شده بود. یوسف سواری ۲۹ ساله از ساکنان دشت آزادگان بدلیل فعالیتهای فرهنگی و مدنی‌اش چندین بار توسط ستاد خبری اداره اطلاعات اهواز احضار شده بود و در ۱۷ آبان ۱۳۹۷ توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد.

۲۰۰ تن از زنان زندانی محبوس در بند ۵ زندان قرچک ورامین روز شنبه ۲۶ مرداد ماه  به دلیل وضعیت بسیار نامناسب این زندان از جمله، کیفیت پایین مواد غذایی، عدم دسترسی به آب آشامیدنی، قیمت های بسیار بالای اقلام مورد نیاز زندانیان در فروشگاه، عدم دسترسی به دارو و هوای تازه و شرایط غیر بهداشتی زندان، از دریافت جیره غذایی خود در زمان ناهار امتناع کردند. این زنان زندانی همچنین اعلام نمودند در صورت ادامه این روند و عدم رسیدگی و پیگیری مسئولان در روزهای آتی خرید از فروشگاههای بند۵ را نیز تحریم خواهند کرد.
روز شنبه ۲۶ مرداد، محمد نجفی، وکیل دادگستری محبوس در زندان اراک پس از انتشار یک فایل صوتی و انتقاد شدید از نظام ولایت فقیه و شخص خامنه‌ای به قرنطینه زندان مرکزی اراک منتقل شد. وی پس از انتقال به قرنطینه دست به اعتصاب غذا زد.

مصطفی سبزی، زندانی سیاسی زندان ارومیه در ساعت یک بامداد روز شنبه ۲۶ مردادماه در پی ضعف جسمانی ناشی از اعتصاب غذا بیهوش و به بهداری این زندان منتقل شد. وی پس از انتقال به بهداری از قبول سرم سر باز زده است. آقای سبزی از روز سه شنبه اول مردادماه با طرح درخواست انتقال به زندان محل سکونتش دست به اعتصاب غذا زده است.  

روز یکشنبه ۲۷ مرداد، یک زندانی به نام موسی فاتحی، در زندان سنندج به دلیل خرابی درب برقی و گیر کردن سرش در میان درب برقی زندان، جان خود را از دست داد.

صدور احکام

 اعظم خضری جوادی ( نسرین جوادی) از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی که در تاریخ ۱۵ مردادماه دادگاهی شده بود به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. براساس این حکم، خانم جوادی به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال حبس و به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یکسال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. وی همچنین به محرومیت استفاده از گوشی هوشمند و اقلام مشابه و ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌ها و دستجات سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.

زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل شیراحمد شیرانی و محمدصابر ملک‌رئیسی که بیش از ۹ سال است  در زندان به‌سر می‌برند در یک دادگاه غیابی، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس تعزیری دیگر محکوم شدند.روز شنبه ۲۶ مرداد محمدصادق احمدی نیا شهروند ساکن سنندج توسط شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان به اتهام «توهین به خمینی» به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۱۰سال حبس و ۲ سال ممنوع الکاری و ممنوع الخروجی برای ارس امیری، فعال فرهنگی، دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون و کارمند دفتر شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) را بدون حضور او و وکیلش عیناً تائید کرد. ارس امیری در اردیبهشت ماه سال جاری توسط دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی، حکم ۱۳ سال حبس تعزیری کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه ساکن مشهد را عینا تائید و به وکیل وی ابلاغ کرد. آقای جعفری یزدی اواخر فروردین ماه سال جاری توسط دادگاه انقلاب مشهد به حبس محکوم و جلسه دادگاه تجدید نظر وی که با بازداشت شماری از فعالین مدنی و صنفی نیز همراه بود هفته گذشته برگزار شده بود.

شعبه ١٠٢ دادگاه کیفری ٢ پیرانشهر یک شهروند کُرد به نام سید ادریس کسروی اهل روستای نمنجی و ساکن این شهرستان را به اتهام « تبلیغ علیه نظام و همکاری با یکی از احزاب کُرد» به هفت سال زندان محکوم کرد.

روز چهارشنبه ۳۰ مرداد اسحاق روحی شهروند اهل سنندج توسط دادگاه انقلاب این شهر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای روحی روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در شهرک نایسر سنندج، بدون ارائه‌ برگه‌ قضایی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده بود.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر و توسط دادسرای کارکنان دولت به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به پرداخت ۴ میلیون تومان جریمه نقدی با تعلیق دو ساله محکوم شد.

 قتل

ماموران یگان امداد نصرت آباد در حد فاصل گراغه با شلیک مستقیم به سوی خودروی یک شهروند بلوچ آتش گشودند که منجر به کشته شدن راننده خودرو به نام حمزه براهویی شد. حمزه براهویی ۲۸ ساله متاهل و دارای ۳ فرزند و تنها نان آور خانواده‌اش بود. حمزه براهویی سه رأس گوسفند در خودروی خود به همراه داشت وبدون هیچ گونه بار قاچاقی در حال رانندگی بود که ماموران به وی شلیک کردند و حتی قبل از شلیک دستور ایست به وی هم نداده بودند.

روز سه‌شنبه ۲۹ مردادماه نیروهای سپاه پاسداران یک کاسبکار کرد به نام محمد حمی‌زاده فرزند یونس ۳۲ ساله اهل سلماس را در مرز کیله‌شین اشنویه با شلیک مستقیم بە قتل رساندند. نیروهای سپاه پاسداران از فاصله نزدیک بدون اخطار قبلی این کاسبکار کُرد را هدف تیراندازی قرار دادند.

دومین گزارش جاوید رحمان در باره شرایط حقوق بشری در ایران

آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور ایران، دومین گزارش خود را درباره شرایط حقوق بشری در ایران منتشر کرده است.

در این گزارش جاوید رحمان، بار دیگر از حکومت ایران می‌خواهد که اجازه دهد وی برای انجام وظایفش، به ایران سفر کند. ایران در ده سال گذشته به هیچکدام از سه گزارشگر ویژه ای که برای گزارش به سازمان ملل انتخاب شدند، اجازه سفر به ایران، برای بررسی وضعیت حقوق بشر، را نداده است.

گزارش جاوید رحمان می‌گوید: «نقض آزادی بیان و نقض حق زندگی، حق آزادی و حق دسترسی به محاکمه عادلانه در ایران ادامه دارد. مقامات قضایی ایران به مجازات اعدام، از جمله اعدام کسانی که در زمان ارتکاب جرم، کودک بوده‌اند متوسل می‌شوند.»

در این گزارش، گزارشگر ویژه سازمان ملل از صدور بی‌وقفه حکم اعدام در ایران عمیقاً ابراز نگرانی کرده و اضافه کرده است در سال ۲۰۱۸، هفت مورد اعدام افرادی که در کودکی جرم مرتکب شده‌اند، گزارش‌شده است و حدود ۹۰نفر نیز که در زمان ارتکاب جرم کودک بودند، با خطر اعدام مواجه هستند.

گزارش سازمان ملل می گوید اقدام ایران در اعدام چنین افرادی کاملا ممنوع است و ایران باید فورا به اجرای آن پایان دهد.

در قسمتی از گزارش آمده است که مقامات حکومتی در سال گذشته فشارها علیه فعالان اتحادیه های کارگری، رانندگان کامیون، معلمان، و کارگران کارخانه ها را افزایش دادند، کسانی که به شرایط موجود معترض هستند و آنها را به زندان و شلاق محکوم کرده اند.

این گزارش درباره حقوق اقلیت های قومی و مذهبی می‌گوید در ایران، حتی برای آن دسته از مذاهب که به رسمیت شناخته شده‌اند، ماده قانونی وجود ندارد که اجازه گرویدن به آنها از دین اسلام را بدهد و به همین خاطر مسیحیانی که قبلا مسلمان بوده اند با خطر اتهام ارتداد مواجه هستند که در حکومت ایران، مجازات اعدام دارد.

این گزارش می‌افزاید: «بهاییان از ۴۰ سال گذشته تاکنون، بزرگترین گروه غیرمسلمانی هستند که جمهوری اسلامی آنها را به رسمیت نشناخته و جمعیت آنها حدود ۳۵۰هزار نفر است و تحت آزار و اذیت شدید قرار داشته‌اند و از زمان روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی بیش از ۲۰۰ بهایی صرفا به خاطر عقاید مذهبی خود، اعدام شده‌اند. بهاییان همچنین مورد قتل قرار گرفته اند و نقض حقوق آنها مورد بررسی مقامات قرار نگرفته است.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)