سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۸: حکم دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) به اجرا درآمد.

بنا به گزارش روزنامه خراسان، صبح روز شنبه ۱۹ مرداد ماه، حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد. این دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند، در دو پرونده جداگانه سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۵ بازداشت شده بودند.

هویت این دو زندانی در این گزارش اعلان نشده ولی منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند، هویت این دو زندانی، قدرت علی‌پناه و فردی با نام کوچک «یاسر» بوده‌ است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «طی روزهای قبل چهار زندانی به سلول انفرادی منتقل شدند که دو نفر از ایشان مهلت گرفتند و به بند بازگشتند. یکی از کسانی که مهلت گرفت نجف علی حمیدی نام دارد که ۳۰ روز برای تهیه مبلغ دیه وقت گرفته».

این منبع همچنین گفت: «یاسر را از زندان دیگری به زندان مشهد آوردند و اعدام کردند».

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)