سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۸: حکم پنج زندانی که گفته شده همگی با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه، حکم ۵ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. گفته شده همه این زندانیان با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند.

هویت دوتن از زندانیان اعدام شده محمدرضا شکری از بند ۱ سالن ۳ و یوسف ذاکری از سلول‌های انفرادی بند ۵ احراز شده است.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «یوسف ذاکری پیش از اعدام بیش از ۱۱ سال را در زندان گذرانده بود و به علت درگیری لفظی با یکی از مسئولان زندان از مدتی پیش در سلول‌های انفرادی بند ۵ بسر میبرد. به دلیل همین درگیری لفظی هم اجرای حکم وی را جلو انداختند».

اعدام این پنج زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

طی سال گذشته میلادی، زندان رجایی شهر کرج بیشترین میزان اعدام را به خود اختصاص داده بود.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

تکمیلی، ساعت ۹:۳۲ به وقت تهران، چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه:

هویت یک زندانی دیگر که روز جاری حکم وی به اجرا درآمد حسین پنجه‌مریم از بند ۳ احراز شد.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com