سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۸: دو زندانی دیگر با اتهام «قتل عمد» در مشهد اعدام شدند. پیشتر خبر اعدام یک زندانی در این شهر از سوی رسانه‌های داخل ایران منتشر شده بود.

روزنامه خراسان روز گذشته خبر اعدام یک زندانی با اتهام «قتل عمد» در روز سه‌شنبه ۸ مرداد ماه، در یکی از زندان‌های مشهد را منتشر کرده بود. طبق گزارشی دیگر که همین منبع منتشر کرده، دو زندانی دیگر با همین اتهام در یکی از زندان‌های مشهد اعدام شده‌اند. تاریخ و محل دقیق این دو اعدام مشخص نشده ولی به نظر میرسد که در همان روز سه‌شنبه هر سه اعدام صورت گرفته باشند.

هویت یکی از این دو اعدامی جدید داوود اعلان شده که در هنگام اعدام ۳۴ سال سن داشت. ولی متهم بود سال ۱۳۸۹ مردی ۲۵ ساله را در آب روان مشهد به ظن ارتباط با خواهرش به قتل رسانده است.

دومین اعدامی که هویتش اعلان نشده ۳۱ سال سن داشت. وی نیز به ظن ارتباط مردی ۲۵ ساله با خواهرش در خرداد ماه ۱۳۹۵ در روستای تقی آباد از توابع شهرستان تربت جام مرتکب قتل شده بود.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)