سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۸: حکم ۳۰ سال زندان امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در دادگاه تجدیدنظر به تایید رسید. از این محکومیت، مجازات اشد، یعنی ۱۵ سال قابل اجرا است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز گذشته، سه‌شنبه ۸ مرداد ماه، مصطفی ترک همدانی، یکی از وکلای مدافع امیرسالار داوودی در توییتر خود خبر داد که محکومیت ۳۰ ساله موکلش در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

وی در توییت خود نوشت: «امروز مطلع شدم که حکم ۳۰سال زندان (۱۵سال قابل اجرا) امیرسالار داودی وکیل محترم دادگستری قطعی شده. تمام تلاش حقوقی و قانونی را بکار خواهیم بست تا با استفاده ازاختیارات رییس محترم قوه قضاییه و دادستان محترم تهران این حکم نقض شود».

داودی که وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی و شهروندان بهایی را در کارنامه خود دارد روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در محل کارش بازداشت شده بود و هم اکنون در زندان اوین بسر می‌برد.

امیرسالار داودی در تاریخ ۱۱ خردادماه بر اساس حکمی که توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران علیه وی صادر شد به ۳۰ سال حبس تعزیری و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شد که از این میزان، مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس گزارشاتی که پیشتر از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود، امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در دو پرونده جدا گانه مجموعا با هفت مورد اتهامی روبرو شده بود. وی در شعبه اول بازپرسی زندان اوین با اتهامات «اجتماع و تبانی، نشر اکاذیب، توهین به مقامات، توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام» و در شعبه دوم بازپرسی این زندان با اتهامات «تشکیل گروه برای براندازی نظام و همکاری با دولت متخاصم آمریکا» روبرو شده بود.

محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران پیشتر در خصوص بازداشت و زندانی شدن امیرسالار داوودی گفته بود: «حکومت ایران با سرکوب و حبس وکلای مستقل نشان می‌دهد که ظرفیت مدارا با هیچ گونه بیان غیر خودی را ندارد. جامعه جهانی بخصوص اتحادیه اروپا باید با واکنش سریع و قوی بهای سیاسی این سرکوبها را بالا ببرد».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com