سازمان حقوق بشر ایران؛ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۸: حکم یک زندانی که با اتهام «قاچاق مسلحانه مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زنجان به اجرا درآمد و یک زندانی با اخذ مهلت از شکات پرونده به بند خود بازگشت.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز گذشته، پنج‌شنبه ۳ مرداد ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زنجان به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام «قاچاق مسلحانه مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود حشمت ایمانی، ۳۴ ساله احراز شده است. وی از سال ۱۳۹۴ بازداشت و در زندان بسر برده بود.

یک منبع مطلع پیشتر در خصوص این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «حشمت ایمانی به اتهام حمل مواد مخدر از نوع شیشه به مقدار ۹ کیلو گرم و ۲ کلیو و دویست گرم هیروئین و سه قبضه کلاشینکف بازداشت شد. وی در شهر قدس کرج بازداشت شد و پرونده‌اش در شعبه ۳ دادگاه عمومی و انقلاب شهر قدس رسیدگی و به اعدام محکوم شد و حکمش در دیوان نیز تایید شد. اما به دلایل نامعلومی او را به زندان زنجان منتقل کردند».

این زندانی روز سه‌شنبه ۱ مرداد ماه، به همراه یک زندانی دیگر به‌نام کامران نصیری‌فر، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. نصیری‌فر که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود موفق به اخذ مهلت از شکات پرونده شد و به بند خود بازگشت.

اعدام حشمت ایمانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است. از این میان ۹ تن با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)