سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱ مرداد ماه ۱۳۹۸: فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ (فشافویه) بازداشت شد. سهیل از ۳۸ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده و در شرایط جسمی وخیمی بسر میبرد. بازداشت بستگان درجه یک زندانیان سیاسی با هدف «ساکت کردن خانواده‌ها و فشار بر زندانی» صورت می‌گیرد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه ۳۱ تیر ماه، فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی تیپ ۱ سالن ۹ زندان تهران بزرگ که در اعتصاب غذا بسر میبرد، بازداشت شد.

ماموران امنیتی فرنگیس مظلوم را در منزل خواهرش بازداشت کردند و تا لحظه تنظیم این خبر از اتهامات و محل نگهداری وی اطلاعی به دست نیامده است.

همچنین شرایط جسمی سهیل عربی، که از ۲۵ خرداد ماه سال جاری در اعتصاب غذا بسر میبرد وخیم گزارش می‌شود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «سهیل عربی در اعتصاب غذاست و شرایط بسیار وخیمی دارد و مادرش تلاش می‌کرد تا با فشار رسانه‌ها زمینه‌های آزادی وی از طریق استفاده از حق آزادی مشروط را فراهم کند. اخیرا نهادهای امنیتی به قصد ساکت کردن خانواده‌ها و تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی اقدام به بازداشت یکی از اعضای درجه یک خانواده ایشان می‌کنند».

تا لحظه تنظیم این خبر از اتهامات و محل نگهداری فرنگیس مظلوم اطلاعی به دست نیامده است.

سهیل عربی در طی نامه‌ای از داخل زندان که در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته می‌نویسد:

در اعتراض به نخوه دستگیری توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، بازجویی و اخذ اعتراف تحت شکنجه و اکراه، صدور احکام ناعادلانه، محرومیت از محاکمه علنی و همچنین محل نگهداری که با توجه به اتهام که اتهامی امنیتی است؛ اقدامی فراقانونی و از مصادیق ظلم مضائف بوده است، از خوردن، آشامیدن و حتی اعزام به درمانگاه و بیمارستان خودداری میکنم.

بارها نامه نگاری کرده ام، بارها از من خواستند که به اعتصاب پایان دهم اما هرگز به عهد خود وفا نکرده اند.

نه انسانی را به قتل رسانده ام، نه سرقتی، نه کلاهبردار و نه مواد فروشم بلکه فقط به جرم انتقاد و دفاع از حقوق قشر آسیب پذیر و محروم بیش از شش سال حبس را تحمل کرده ام.

اتهام توهین به مقدسات کاملا بی اساس و ناروا بود و هرگز مرتکب چنین عملی نشده ام و مسئولان قرارگاه ثارالله به جهت تخریب چهره یک روزنامه نگار این عمل را انجام دادند.

اتهام تخریب اموال دولتی که در سلول انفرادی چند نفر معتاد به من حمله کرده و مجبور بودم برای دفاع از خویش تلویزیون را به زمین بکوبم تا افسر نگهبان و مراقب را متوجه سازم و بعد هم خسارت را پرداخته ام. تلویزیون هم جزء اموال خودمان بود.

من هرگز قصد ارتکاب جرم نداشتم و بلعکس قصد خدمت به مردم و زادگاهم را داشته ام.

سهیل عربی در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ به دست مامورین قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران دستگیر شد. او در ابتدا در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی به اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد. پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام، پرونده به شعبه ۳۶ دیوان عالی کشور ارجاع شد و این شعبه اتهام «افساد فی الارض» را به پرونده اضافه کرد و حکم «اعدام» را تایید کرد. اما در نهایت اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و اینبار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم «اعدام» را لغو و پرونده را برای برسی مجدد به دادگاه فرستاد.

دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام «سب النبی» را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان، دو سال تحقیقات مذهبی «برای اثبات پشیمانی» و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

او همچنین در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام «توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی» و «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

سهیل عربی در بهمن ماه ۱۳۹۶ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ تبعید شد و در بدو ورود به زندان از سوی مامورین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی بعد از انتقال به این زندان نامه های متعددی درخصوص نقض حقوق زندانیان و شرایط وخیم فشافویه منتشر کرد که همین امر باعث پرونده سازی مجددی برایش شد.

آقای عربی در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده محاکمه و رای صادره در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۷ به وکیل وی ابلاغ شده است. طبق رای صادره، سهیل عربی از بابت اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» به سه سال حبس تعزیری، سه سال تبعید به برازجان و مبلغ ۴ میلیون تومان جزای نقدی جهت واریز به صندوق دولت محکوم شد.

سهیل عربی در حالی ششمین سال حبس خود را سپری میکند که در تمام این مدت از دریافت مرخصی محروم بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)