سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۸ تیر ۱۳۹۸: یک‌شنبه گذشته سه زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان میناب اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه ۲۳ تیر ماه، حکم اعدام سه زندانی در زندان میناب به اجرا درآمد. هویت این سه زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند، علی کریمی، محمد پروایی و امیرعلی شادابی احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «امیرعلی شادابی سال ۹۴ بازداشت شده بود. او در یک نزاع دسته جمعی مرتکب قتل شده بود. علی کریمی و محمد پروایی نیز قتلشان در ارتباط با مسایل مالی بوده است».

اعدام این سه زندانی با وجود گذشت یک هفته از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

گفتنی است، از روی ۲۳ تا ۲۶ تیر ماه، اعدام ۱۳ زندانی از جمله دو زن در ارومیه، خنداب (استان مرکزی)، نوشهر، ماهشهر، مهاباد و میناب به ثبت رسیده است. اعدامی که در خنداب صورت گرفت در ملأعام بوده است. از بین این ۱۰ اعدام، منابع رسمی و رسانه‌های داخل ایران تنها سه مورد را اعلان کرده‌اند.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)